Przedszkolaki idą na wycieczkę!

2

Dla kilkuletniego dziecka, monotonia jest najgorszym wrogiem, za to wycieczka – momentem prawdziwej ekscytacji. Bo oto wychodzi poza mury, tak dobrze mu znajome i idzie zwiedzać zupełnie nowy świat. Takie emocje mocno wpływają na maluchy, dlatego wychodząc z dziećmi do parku, teatru czy muzeum, opiekunowie zobowiązani są do zwiększonej czujności i ostrożności.

Przedszkolaki idąna wycieczkę © Jürgen Fälchle – Fotolia.com

Rodzice przedszkolaków muszą zostać poinformowani o każdym wyjściu dzieci poza teren przedszkola. Jest to konieczne, ponieważ potrzebne jest ich pisemne potwierdzenie, w którym zapewnią, że wyrażają zgodę na udział dziecka w wycieczce, a jego stan zdrowia w pełni na ten udział pozwala. Powinni oni też zobowiązać się do pokrycia wszystkich kosztów, związanych z wyjściem i pozwolić na udzielenie dziecku pierwszej pomocy w razie potrzeby. Warto przygotować gotowy formularz, który rodzice będą musieli po prostu uzupełnić i podpisać. W przypadku klubów dziecięcych, które nie dysponują własnym ogródkiem i każdego dnia wychodzą z dziećmi na pobliski plac zabaw, rodzice powinni podpisać zgodę na wszystkie tego typu wyjścia przez cały rok szkolny.

W równym szyku

Wychodząc na wycieczkę lub spacer z grupą przedszkolaków, po pierwsze należy zadbać o odpowiednią ilość opiekunów. Paragraf 32 ust. 1 „Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach” nie określa dokładnej liczby osób pełnoletnich przypadających na grupę dzieci. Jest ona zależna tylko i wyłącznie od dyrekcji placówki, mimo wszystko warto założyć, że jeden dorosły może mieć w danym momencie pod opieką co najwyżej 10 podopiecznych. W przypadku grupy trzylatków, na jednego nauczyciela powinno przypadać nie więcej niż 8 maluchów. Nawet jeżeli idziemy gdzieś z mniejszą grupą dzieci, nie powinniśmy wychodzić w pojedynkę – zawsze warto brać pomocnika.

Przed wyjściem opiekunowie powinni policzyć dzieci, a następnie sprawdzić, czy są one ubrane odpowiednio do pogody. Następnie warto przypomnieć maluchom zasady obowiązujące podczas wycieczek, czyli dokładnie poinstruować dzieci, jak powinny się zachowywać (nie wolno im samodzielnie oddalać się od grupy, zawsze powinny słuchać poleceń nauczyciela itd.), a także, co powinny zrobić w razie zgubienia się.

Podczas spaceru chodnikiem ważne jest, by dzieci szły w parach, a nauczyciele – utrzymywali szyk: jeden powinien iść na początku grupy, drugi powinien ją zamykać, sprawdzając, czy żadne dziecko nie zostało z tyłu. Wychowawcy muszą też pilnować, żeby grupa nie szła za szybko – tempo powinni nadawać najsłabsi. Dla większego bezpieczeństwa, nauczyciele powinni asekurować grupę idąc zawsze od strony jezdni. Przy ewentualnych przejściach przez ulicę – za każdym razem zatrzymać grupę i przypomnieć dzieciom reguły pokonywania „zebry”. Dodatkowo, dobrze, by jeden z nauczycieli stanął w tym czasie na środku jezdni, aby zatrzymać samochody i dopilnować, by na pasach nie zostało ani jedno dziecko.

Wycieczka w rejony bardziej oddalone od przedszkola wymaga użycia jakiegoś środku transportu. Odradzamy podróż komunikacją miejską, co pewnie mało kogo zdziwi. Dzieci są po prostu za małe na takie doświadczenie i wychowawcom może być ciężko upilnować grupę w miejskim autobusie czy tramwaju. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie autokaru. Prowadzi to do zwiększenia kosztów podróży, ale dla rodziców, którzy będą je ponosić, bardziej będzie się liczyć bezpieczeństwo dzieci.

WAŻNE! • Pamiętaj o częstym sprawdzaniu stanu liczebnego przedszkolaków. • Dzieci nie powinny się przemęczać – nauczyciel musi zadbać, by trasa nie była dla nich zbyt wymagająca. • Wycieczka musi mieć swój początek i koniec na terenie przedszkola – to stąd rodzice odbierają dziecko. • W razie gwałtownego pogorszenia się warunków pogodowych wycieczkę należy odwołać.

Kamizelki, sznurki, identyfikatory

Co można jeszcze zrobić, aby zwiększyć szansę na sukces wycieczki? Jest wiele środków, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Coraz częściej na przykład widzi się grupy przedszkolaków, idących w kamizelkach odblaskowych. Dzięki nim grupa jest bardziej widoczna dla kierowców, ale są one także znakiem rozpoznawczym dla samych dzieciaków. Podobnie działać mogą kolorowe chustki na głowę czy czapeczki, zakupione dla całej grupy. Dziecko, które straci nagle z oczu kolegów i wychowawcę, o wiele łatwiej znajdzie ich po takich znakach szczególnych.

Takie samo zastosowanie mają identyfikatory na smyczach lub w formie przypinanych plakietek. Można na nich umieścić numer telefonu do opiekuna grupy, nazwę przedszkola i inne informacje, które wychowawca uzna za stosowne podać.

Aby maluchy nie rozbiegały się po chodniku i szły grzecznie w parach, można skorzystać z prostej, ale użytecznej rzeczy, jaką jest zwykła linka, którą można dać do ręki dzieciom po jednej stronie dwuszeregu. Sznurek ciągnący się wzdłuż kolumny od wychowawcy do wychowawcy sprawi, że kolumna się nie rozciągnie, a dzieci nie zgubią się w tłumie.

Maciej Wójcik

Przedszkolaki idą na wycieczkę!
4.7 (94.55%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Takie wyjście z całą grupą dzieci to nie lada wyzwanie. Dzieciaki są ciekawe świata, łatwo więc o ich zainteresowanie czymś wokół, więc trzeba mieć oczy wokół głowy, żeby żadnego dziecka nie zgubić. Po takiej wycieczce dzieci są zachwycone, dowiadują się wielu nowych rzeczy, zazwyczaj dzieci uwielbiają wycieczki.

  2. Warto dzieciom organizować jak najwięcej wycieczek nawet takich aby tylko poznawać okolicę,można z dziećmi porozmawiać na temat gdzie chciały by pójść i co zobaczyć.,dzieci bardzo lubią takie eskapady.Jeśli już mamy pisemne zgody na wyjście dziecka,to pozostaje pomoc dzieciom w odpowiednim ubraniu i wziąć potrzebne rzeczy na tę wycieczkę, a między innymi i linę której dzieci będą się trzymały i będzie je łatwiej pilnować i warto zapewnić dzieciom identyfikatory takie na smyczach.Po każdej wycieczce dzieci mogą narysować co im się na niej najbardziej podobało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code