Profilaktyka nauczycieli w zakresie chorób zawodowych

3

Jak w każdej grupie zawodowej, także u nauczycieli występują choroby, mające ścisły związek z ich profesją. Kto w miejscu pracy ma zadbać o profilaktykę w tym zakresie i na czym ma ona polegać?

Z natury wykonywanego zawodu nauczyciele w każdego rodzaju placówkach opiekuńczych i wychowawczych najczęściej zapadają na choroby, które związane są z obciążeniem głosu. Jednak chorób zawodowych wśród pracowników pedagogicznych jest więcej i mają wiele przyczyn. Warto wiedzieć, kto i w jaki sposób jest zobowiązany zadbać o ich profilaktykę.

Profilaktyka nauczycieli w zakresie chorób zawodowych fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

CO TO SĄ CHOROBY ZAWODOWE?

Choroba zawodowa jest pojęciem prawnym. Zapadnięcie na tego typu schorzenie oznacza jej ścisły związek z pracą: jej charakterem, rodzajem, sposobem i warunkami wykonywania. Na tej podstawie choroby zawodowe dają się przewidzieć. Nie muszą dotykać wszystkich osób, bowiem o tym, czy ktoś zachoruje, czy nie, decyduje indywidualna podatność na określone, długo oddziałujące szkodliwe czynniki. Należy podkreślić, że sytuacja prawna nauczycieli przedszkoli w zakresie chorób zawodowych jest taka sama w placówkach publicznych i niepublicznych.

WAŻNE:
W kwestii chorób zawodowych do nauczycieli odnoszą się przepisy ogólne.

O profilaktykę nauczycieli w zakresie chorób zawodowych, zmniejszającą ryzyko choroby, musi dbać dyrektor placówki. W przedszkolu, podobnie jak w szkole, choroby zawodowe dotykające nauczycieli najczęściej dotyczą uszkodzeń narządu głosu. Lista chorób przewlekłych, spowodowanych nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat, jest długa. Obejmuje m.in.: guzki głosowe twarde i wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych. Ich przyczyn jest równie wiele (patrz ramka).

Czynniki powodujące (sprzyjające) chorobom:

  • brak higieny głosowej,
  • brak zajęć wspomagających dla nauczycieli z emisji głosu,
  • brak specjalistycznych konsultacji w zakresie emisji głosu,
  • liczne grupy wychowanków,
  • nieleczone lub leczone niewłaściwie choroby dróg oddechowych,
  • niepoprawna emisja głosu,
  • niska wilgotność lub podwyższona temperatura panująca w salach (niewłaściwy mikroklimat)
  • złe warunki akustyczne sal.

OBOWIĄZKI DYREKTORA

Dyrektor ma obowiązek regularnie analizować przyczyny chorób zawodowych oraz innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy. Na podstawie wyników analiz musi zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Ponadto, do jego zadań należy informowanie pracowników o ryzyku zawodowym, związanym z wykonywaną pracą, a także o sposobach ochrony przed zagrożeniami. Do działań profilaktycznych można zaliczyć np. zmniejszenie liczebności grupy, zapewnienie kształcenia (np. szkoleń) w zakresie emisji głosu, zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w salach, w których odbywają się zajęcia z dziećmi czy uświadamianie w zakresie zachowań prozdrowotnych (np. poprzez prelekcje czy pogadanki).

Jednym z czynników wpływających na kłopoty z krtanią, a więc i z głosem, są papierosy. Mimo że coraz bardziej popularne i modne staje się niepalenie, badania przeprowadzone wśród nauczycieli wskazują, że wielu z nich wciąż jest uzależnionych od nikotyny. Warto więc jak najczęściej uświadamiać personel nie tylko pedagogiczny o zgubnych skutkach palenia. Generalnie, jak w każdej profilaktyce, także i tutaj obowiązuje podstawowa zasada: ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Profilaktyka nauczycieli w zakresie chorób zawodowych
5 (100%) Głosy: 1

3 KOMENTARZE

  1. nauczyciele ciągle mówią więc pracują głosem. profilaktyka w tym zakresie jest znikoma, a objawy są po latach lub w przypadku przypadkowych badań kontrolnych. powinno zlecać się szczegółowe badania podczas badań okresowych pracownika, może wtedy szybciej można by coś stwierdzić i zaradzić dla nauczyciela.

  2. Moim zdaniem to dopóki grupa dzieciaków będzie duża to żadna profilaktyka nie pomoże. Im więcej dzieci tym bardziej nieunikniony jest hałas. Im większy hałas tym nauczyciel głośniej musi mówić i nadwyrężać głos. Jeśli taka sytuacja będzie trwała dłużej to choroby krtani nieuniknione.

  3. Choroby zawodowe występują w różnych zawodach i także w śród nauczycieli oraz opiekunów występuje kilka schorzeń,które są typowymi dla tych profesji.Warto nauczycieli i opiekunów systematycznie badać pod tym kierunkiem aby jak najwcześniej wykryć oznaki choroby zawodowej i móc jej skutecznie przeciwdziałać stosując odpowiednią terapię.Chorób zawodowych nie warto bagatelizować gdyż są bardzo groźne dla zdrowia ,a czasem i życia dlatego trzeba szybko reagować na wszystkie niepokojące symptomy chorobowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code