Prace ogrodowe dla dzieci w przedszkolu

2

Pobyt na podwórku nie musi ograniczać się do zabaw na zjeżdżalni i w piaskownicy. Czas spędzony na świeżym powietrzu warto wykorzystać także do prac ogrodowych.

Prace ogrodowe dla dzieci w przedszkolu
Fot. Fotolia.com

Dzieci lubią obserwować przyrodę, a najbardziej zainteresowane są tym, jak rosną zasadzone przez nich roślinki. Hodowanie fasolki na mokrej wacie to stary i nieco już nudny sposób na uczenie dzieci podstaw biologii i ekologii. Dlatego warto zrobić krok dalej i zaproponować maluchom założenie własnego warzywnika. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. I ma wiele zalet: uczy maluchy cierpliwości, dokładności i zachęca do próbowania warzyw (własnoręcznie wyhodowany szczypiorek smakuje naprawdę dużo lepiej).

Uprawa ziemniaków

Potrzebne będą do tego dwie duże plastikowe doniczki. W jednej z nich wycinamy cztery podłużne, pionowe otwory. „Dziurawą” doniczkę wkładamy do doniczki całej i wsypujemy do niej ziemi na wys. ok. 10 cm. Bierzemy kilka kiełkujących ziemniaków (takich, które po kilku dniach leżenia wypuściły biało-różowe pędy). Wkładamy je do doniczki i zasypujemy ziemią. Uklepujemy ją i podlewamy. Gdy na powierzchni po kilku dniach pojawią się listki, zakrywamy je kolejną warstwą ziemi i znów podlewamy. Po 3 miesiącach, możemy wyjąć wewnętrzną doniczkę. W wyciętych otworach powinny być widoczne małe, jasnobrązowe ziemniaczki.

Uprawa sałaty i selera naciowego

Ucinamy sałatę tak, aby pozostał głąb o długości ok. 5 cm. Wkładamy go na naczynia z wodą (stroną od korzenia do dołu) i zostawiamy. Po 5-7 dniach umieszczamy w doniczce lub skrzynce na kwiaty wypełnionej ziemią. Podobnie postępujemy z selerem, ucinając go na 5 cm długości od korzonka.

Uprawa ziół

Ucinamy listki bazylii lub mięty zostawiając łodyżki o długości 7-8 cm z 1-2 listkami. Wkładamy je do naczynia z wodą. Przesadzamy do ziemi, gdy osiągną ok. 10 cm wysokości.

Uprawa dymki

Cebulę dymkę ucinamy zostawiając ok. 5 cm od korzonków. Wkładamy do naczynia z wodą i po 5-7 dniach umieszczamy w doniczce z ziemią.

Uprawa czerwonej cebuli

Cebulę staramy się tak okroić, by pozostał prostokątny korzonek. Wkładamy go bezpośrednio do doniczki z ziemią korzonkiem do dołu. Obok możemy umieścić kilka ząbków czosnku.

Jeśli rośliny wystawione są na działanie silnego słońca, podlewamy je co jakiś czas. Teraz musimy czekać, aż pojawią się młode warzywa i zioła.

Ogródek warzywny nie musi być ogromny. Na początek lepiej nawet, jeśli powierzchnia naszych upraw nie będzie okazała. Wystarczy kilka metrów kwadratowych ziemi i kilka skrzynek na kwiaty lub drewnianych skrzynek po warzywach i owocach wyłożonych folią. Przy okazji będą zdobiły przedszkolne podwórko, zwłaszcza gdy pomalujemy je na różne kolory. Jeśli chcemy założyć warzywnik w ziemi, znajdźmy miejsce z dostępem do wody (uprawy trzeba będzie regularnie podlewać) i światła słonecznego. Warto wybrać miejsce z dala od krzewów, by uniknąć problemów ze swobodnym dostaniem się do grządek. Przy zasadzonych roślinkach (zarówno w doniczkach jak i w ziemi) umieśćmy tabliczki z ich nazwami lub rysunkami, bo na pewno zapomnimy, co i gdzie zostało posiane.
Jeśli chcemy zasadzić w warzywniku warzywa i zioła, wybierzmy takie, które szybko kiełkują i takie, które są proste w hodowli, by nasi mali ogrodnicy nie zniechęcili się. Posiejmy fasolę, rzodkiewki, marchewkę, koperek, bazylię czy sałatę. Możemy wykorzystać nasiona, które są dostępne w sklepach ogrodniczych albo wykorzystać warzywa z kuchni i zrobić z nich własne sadzonki (patrz ramka). Wczesna wiosna to idealny moment na prace w ogrodzie i sadzenie ziół i warzyw. Wyhodowane przez dzieci warzywa mogą być wykorzystywane w przedszkolnej kuchni lub do wspólnych zajęć kulinarnych i dietetycznych. Mogą być pretekstem do rozmów nie tylko o przyrodzie, ale i zdrowym żywieniu, wpływie witamin i minerałów na kondycję organizmu itd.

Ponieważ nasze rośliny będą rosły na niewielkiej powierzchni, dlatego ziemia pod ich uprawę musi być urodzajna i bogata w składniki odżywcze. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego i poprosić sprzedawcę o wskazanie specjalnej ziemi do warzyw oraz ewentualnie o jakiś nawóz (np. długo działający).

Anna Dubieńska

Prace ogrodowe dla dzieci w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 9

2 KOMENTARZE

  1. Podstawowe prace ogrodowe to świetna zabawa edukacyjna dla naszych dzieci. Można już kupić mini narzędzia ogrodowe z pomocą których mogą samodzielnie wykonywać drobne prace. Kiedy widzę radość w ich oczach i przejęcie z jakimi opowiadają o tym co robiły i jakie roślinki im wyrosły to warte jest to każdego nakładu, aby były szczęśliwe i oderwane od wszechogarniającej elektroniki. Kwiatki, szczypiorek, rzodkiewka, groszek itd w ich oczach urastają do rangi niebotycznej – zatem warto zainwestować w ten ogródek. Nauczy on też odpowedzialności, cierpliwości i systematyczności a przy okazji odpowie na kilka ich pytań np. skąd się bierze ziemniak.

  2. Dzięki takim „zabawom” dzieciaki przebywają na świeżym powietrzu, a także uczą się nowych rzeczy. Najtrudniejsze jest czekanie, a więc dzięki temu dzieci uczą się cierpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code