Plansze i tablice edukacyjne dla dzieci

2

Jak pokazać maluchowi, dlaczego pada deszcz i jak wytłumaczyć, dlaczego ptaki latają? Po to są pomoce dydaktyczne, z którymi można stworzyć fantastyczne zajęcia.

Plansze i tablice edukacyjne dla dzieci. Fot. Educarium Fot. Educarium

Wiele przedszkoli prywatnych ma w swojej ofercie zajęcia przyrodnicze, fizyczne, matematyczne czy z wiedzy ogólnej. I choć nie nazywają się one tak poważnie, to jednak przekazują maluchom podstawowe wiadomości na temat zwierząt i roślin, zjawisk przyrodniczych czy reguł rządzących światem. Takie zajęcia wymagają pomocy dydaktycznych, dzięki którym dzieci lepiej zrozumieją temat i zapamiętaj najistotniejsze informacje.

Plansze edukacyjne

Tradycyjne plansze, które znany z naszych lat szkolnych, dziś są dużo bardziej kolorowe i ciekawe. Oprócz dużych formatów, które możemy zawiesić na ścianie, większość z nich ma również w komplecie zafoliowane karty pracy, które rozdaje się dzieciom podczas zajęć. Tematyka takich planszy jest różna. W ofercie Szkolnej Oficyny Wydawniczej Eurotest.pl znaleźć można plansze dotyczące zasad dobrego wychowania, „Małego patriotę” omawiającego tematykę związana z Polską (godło, flaga,hymn) czy plansze z informacjami o sportach olimpijskich. Nowa szkoła proponuje natomiast plansze „Zawody” z 20 postaciami, reprezentującymi najpopularniejsze zawody oraz ich najbardziej charakterystyczne atrybuty.

Tablice magnetyczne

Doskonałe do nauki są również magnetyczne plansze, z możliwości przyczepiania na nich różnych elementów. Zachęcają dzieci do wykonywania prostych czynności (przyklejanie obrazków, zaznaczanie i odczytywanie ich). W ten sposób można odnotowywać zmiany w pogodzie czy kontrolować dietę maluchów. „Magnetyczny kalendarz pogody” z zestawem ruchomych, magnetycznych strzałek uczy dzieci kolejności występowania dni tygodnia, miesięcy, pór roku, zapoznaje dzieci z nazewnictwem zjawisk atmosferycznych i pogodowych.
„Magnetyczna piramida żywienia dla dzieci” z zestawem 35 różnych produktów żywnościowych do samodzielnego przyklejania przez dzieci pomaga w nauce zasad zdrowego żywienia. Obie tablice to propozycja oficyny Eurotest.pl.
„Logiczne porównania” to nieco trudniejsza pomoc edukacyjna marki Moje Bambino, która opiera się na zasadach gry sudoku. Dzieci muszą wypełnić sieci komórek, tak aby każda kolumna i wiersz zawierał tą samą część tylko raz. Gra rozwija umiejętności logicznego rozumowania oraz ćwiczy pamięć wzrokową.

Plansze i tablice edukacyjne dla dzieci. Fot. Fotolia.com Fot. Fotolia.com

Maty edukacyjne

Dzieci lubią bawić się na podłodze, dlatego wychodząc naprzeciw tym preferencjom można skorzystać z propozycji firmy Educol, która na swojej stronie przedstawia matę „Skoki do setki”, To uniwersalna winylowa mata podłogowa wspomagająca naukę liczenia, rozwiązywania problemów matematycznych oraz ucząca wartości cyfr. Doskonałe do nauki są również maty ze scenariuszami zabaw edukacyjnych, przybliżających dzieciom nazwy figur geometrycznych czy zasad ruchu drogowego z dołączonymi zestawami znaków drogowych, pojazdów i postaci pieszych (Eurotest pl). „Mata z zegarem” to duża mata z dwiema ruchomymi wskazówkami: godzinową i minutową, dzięki którym dziecko poprzez ruch utrwala sobie sposób odczytywania i zapisywania czasu oraz obserwuje jego upływ. Winylowa mata to propozycja marki Moje Babmino.

Puzzle

Puzzle to od zawsze doskonała i bardzo pouczająca zabawa. Na dodatek są naprawdę lubiane przez dzieci. Rozwijają pamięć, spostrzegawczość, koncentrację, dlatego są chętnie kupowane jako pomoce edukacyjne do żłobków i przedszkoli – mogą służyć bowiem nawet najmłodszym dzieciom (o ile oczywiście ich poziom trudności jest dopasowany do wieku małego użytkownika). Takie są np. puzzle „Duo przeciwieństwa” czy „Farma” marki Moje Bambino. „Sprzątanie świata – recykling” to natomiast zestaw pięciu pudełek z puzzlami o tematyce ekologicznej wykonanych ze specjalnej, grubowarstwowej tektury. Podobnie skonstruowane są puzzle „Dbam o zdrowie – higiena” czy „Zwierzęta chronione” oficyny Eurotest.pl.

Loteryjki

Równie popularne co puzzle są loteryjki, czyli zestawy kart, które dopasowuje się tematycznie lub według określonego klucza. Nowa Szkoła ma w swojej ofercie karty „Znaki drogowe”, „Owoce” czy memory „Zwierzęta”. Takie zabawy, w zależności od tematyki, ćwiczą pamięć, nazywanie i klasyfikowania różnych znanych dzieciom przedmiotów. Jako pomoc dydaktyczna doskonale rozwijają koncentrację, spostrzegawczość oraz zdolności analityczno- syntetyczne.

Plansze i tablice edukacyjne dla dzieci
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. najłatwiej uczyć wykorzystując obrazy wykorzystując materiały edukacyjne w różnej postaci. najmłodszym powinny spodobać się maty i puzzle, a nieco starszym tablice i loterie. na rynku mamy ogromy wybór materiałów edukacyjnych.

  2. W dobie wszechobecnej elektroniki warto powrócić do „analogowych” rozwiązań, każda forma rozwoju wyobraźni i nauki przy użyciu prostych, dawno odkrytych mat, puzzli, loteryjek, mat, zagadek, rebusów itp jest godna pochwały. Warto od maleńkości uczyć, iż świat można poznać równie dobrze bez ogłupiających gier w komórce, dziwacznych bajek w TV i kretyńskich bajek z odtwarzaczy. Interakcja z innymi dziećmi i własna wyobraźnia dadzą więcej radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code