Place zabaw do ogródka – nasz ranking

2

Plac zabaw to ważna część przedszkolnej rzeczywistości. Jakie place zabaw są najlepsze i najbezpieczniejsze? Na co zwraca uwagę, przy ich wyborze?

Plac zabaw musi być atrakcyjny, dopasowany do wieku i bezpieczny. To dwie podstawowe zasady, które powinniśmy brać pod uwagę przy jego wyborze. Rozglądając się za odpowiednimi elementami naszego przedszkolnego ogródka pomyślmy również o ich cenie oraz jakości.    

Zachęcający do ruchu i aktywności

Przedszkolny plac zabaw musi być pełen różnego rodzaju elementów, zachęcających dzieci do zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Niemal każda placówka jest ograniczona powierzchnią terenu, jednak w miarę możliwości warto kupić jak najwięcej różnorodnych elementów. Zjeżdżalnie, drabinki, piaskownica, ścianka wspinaczkowa, domek czy samochód – to podstawowe zabawki ogrodowe, których kupno warto rozważyć. Wyposażenie placu zabaw w placówce powinno zachęcać dziecko do ruchu, przemieszczania się, wprawiania elementów w ruch, to manipulowania, symulować zabawy tematyczne. 

Pamiętajmy przy wyborze, aby sprzęt (jego wysokość, stopień skomplikowania) dopasować do wieku dzieci, które będą z nich korzystać. Inne będą place zabaw dla 2-latków, a inne dla dzieci z zerówki.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo placu zabaw to podstawa. Dotyczy to zarówno jakości zabawek ogrodowych, jaki na wierzchni na której się znajdują. Plac zabaw przy żłobku i przedszkolu musi spełniać wymogi zawarte w normie europejskiej EN 1176, która określa wszystkie aspekty bezpieczeństwa takiego miejsca – zarówno konstrukcję sprzętów, ich wielkość, jak i materiały, z których są wykonane, a także ich rozmieszczenie na placu zabaw. Aby nasz ogródek spełniał takie normy, warto przy jego projektowaniu współpracować ze specjalistą znającym niezbędne zasady i wymogi.

Ważnym elementem placu zabaw w placówce jest nawierzchnia. Może to być trawa, ale również specjalne nawierzchnie gumowe, które amortyzują ewentualny  upadek dziecka na ziemię. Są droższe, ale zapewniają większe bezpieczeństwo. 

Jaki plac zabaw wybrać?

Wyszukiwarki internetowe pokazują setki producentów profesjonalnych urządzeń na place zabaw. Niektóre kuszą niska ceną, inne – zapewniają o doświadczeniu i wysokiej jakości elementów. Lepiej nie kupujmy taniego wyposażenia do ogrodu – po pierwsze może okazać się nietrwałe, co wpędzi nas w kolejne koszty, po drugie – i to dużo gorsza opcja, może być niewystarczająco bezpieczne dla naszych podopiecznych. Warto pamiętać, że certyfikat zgodności z normą nie jest oceną jakości i trwałości urządzenia.

Polskie wytyczne dotyczące  wymogów bezpieczeństwa placów zabaw opisał na swojej stronie m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (http://www.placezabaw.uokik.gov.pl/przepisy.html)  i Centrum Kontroli Placów Zabaw (www.placezabaw.org).

3 rzeczy, o których zawsze musisz pamiętać przy wyborze placu zabaw

  1. Wybierając plac zabaw, sprawdź, czy spełnia on normy dla placów przeznaczonych dla placówek edukacyjnych. Plac zabaw znajdujący się w przedszkolu to tzw. publiczny plac zabaw i jako taki podlega normie PN-EN 1176.  Są w niej zawarte wskazówki dotyczące materiałów, wytrzymałości konstrukcyjnej, zabezpieczenia użytkowników przed upadkiem, wymiarów, które mogą powodować zakleszczenie części ciała, budowy i właściwości urządzeń itd.
  2. Zadbaj o prawidłowy montaż urządzeń, najlepiej przeprowadzony przez producenta lub wyspecjalizowaną ekipę.
  3. Pamiętaj, że bezpieczny plac zabaw zależy również od prawidłowej nawierzchni. Wybierz taką, która jest odpowiednia do wybranego placu i która odpowiada normom (dla powierzchni syntetycznych właściwa jest norma PN-EN 1177).

Plac zabaw ranking

Przejrzeliśmy najpopularniejsze urządzenia kupowane do placówek edukacyjnych. Oto 6, które wybraliśmy.

Nasz typ nr 1 – Zestaw Junior nr 4, Avis, www.avisplacezabaw.pl

Zestaw o wysokości 1,90 m , oferuje dużo wariantów zabawy, nie tylko ruchowej. Oprócz zjeżdżalni, drabinek, tuneli dzieci znajdą w nim zadaszone miejsca do zabawy samodzielnej, do gry w kółko i krzyżyk oraz z liczydłami. Elementy są rozmieszczone w ten sposób, że za poszczególnych zabaw może korzystać jednocześnie duża liczba dzieci. Jego ewidentną zaletą jest wykonanie: solidna konstrukcja metalowa, antypoślizgowa nawierzchnia, wodoodporna sklejka i polietylenowe ścianki dają gwarancję, że urządzenie będzie bezpieczne, odporne na działanie warunków atmosferycznych, niewymagające konserwacji.

plac zabaw Zestaw Junior nr 4, Avis

Nasz typ nr 2 – Statek Albatros, Activeline, https://activeline.eu/

Olbrzymi zestaw zabawowy wykonany jest z drewna łączonego metalowymi kotwami. Wszystkie elementy konstrukcyjne są zabezpieczone przed korozją i czynnikami zewnętrznymi. Statek wyposażony jest w elementy umożliwiające zabawy tematyczne (ster, maszty), ma również drabinki, tunele oraz zjeżdżalnię. Z boku umieszczono niewielka ściankę wspinaczkową.

plac zabaw Statek Albatros, Activeline

Nasz typ nr 3 – Mały Artysta 2, Drewplac, www.placezabaw.com/

Niewielki plac, przeznaczony dla kilkorga dzieci. Urządzenie w formie domku ma antypoślizgowe podesty oraz schodki. Dodatkowe atrakcje to liczydło. Plac wykonany jest z elementów drewnianych i metalowych.

plac zabaw Mały Artysta 2, Drewplac

Nasz typ nr 4 – Zestaw Pacik,  Simba, https://simba.pl/

Zestaw składa się ze zjeżdżalni, tuneli oraz wielu atrakcji, jak elementy do wspinania, liczydła, puzzle i inne. Urządzenia wykonane są ze stali oraz z tworzywa sztucznego. Wielobarwne panele przyciągają wzrok i zachęcają do zabawy. Zestaw jest duży, dlatego może z niego korzystać kilkanaścioro dzieci jednocześnie.

Nasz typ nr 5 – Vivarea, Educarium, www.educarium-placezabaw.com.pl

Plac zapewnia różnego rodzaju aktywności: możliwość wspinania się po ściance wspinaczkowej lub drabinkach, odgrywania ról, skakania, zjeżdżania. Jest mniejszy, a wiec przeznaczony dla mniejszej liczby dzieci. Wykonany z solidnych materiałów: stali, drewna, twardego plastiku.

plac zabaw vivarea Educarium

Nasz typ nr 6 – Plac zabaw Amelka, Maparo,  https://maparo.pl/

Niewielki plac zabaw. W jego skład wchodzi duża zadaszona wieża ze zjeżdżalnią i mostkiem oraz drabinką, która pozwala ćwiczyć sprawność dzieci. Zabawki wykonane są z drewna impregnowanego, płyt HDPE oraz metalu (barierki).

Plac zabaw Amelka, Maparo
Place zabaw do ogródka – nasz ranking
4.7 (94.55%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Rzeczywiście zaprezentowane zestawy dla placów zabaw są interesujące, dobrze wykonane oraz trwałe ale tak naprawdę to trzeba umieć to odpowiednio wykorzystać. Dziecko samo z siebie czasem będzie się na nim bawić długo i ciekawie, a czasem za nic nie będzie chciało tam być. Trzeba więc tak przemyśleć sposób postępowania aby być gotowym na różne warianty zachowań maluchów. Trzeba mieć zawsze asa w rękawie i pomysł aby ich wyobraźnia ciągle się rozwijała, aby ciągle niespodzianką było dla nich to co wkrótce może się wydarzyć. Place są i to dobrze ale trzeba przemyśleć jak im to wszystko zorganizować i zaproponować.

  2. Plac zabaw powinien być przede wszystkim bezpieczny,a dopiero później powinniśmy pomyśleć o jego dobrej jakości i różnorodności.Karzdy plac zabaw powinien mieć dobrze rozplanowane różnorodne urzadzenia,które powinny być wielokolorowe co bardziej przyciąga uwagę dzieciaków.Przedstawiony tutaj ranking pokazuje jak bogata jest ofertą urządzeń placu zabaw i warto wybrać któryś z tych świetnych zestawów aby dzieciaki były szczęśliwsze bawiąc się na tych urządzeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code