Plac zabaw dla dzieci – jakie jest najlepsze podłoże?

3

Wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa na placach zabaw określa norma EN 1176 z 2009 roku. Norma określa bardzo szczegółowo, jak powinien być wykonany plac zabaw, aby zapewniał dzieciom bezpieczeństwo.

Plac zabaw dla dzieci - jakie jest najlepsze podłoże? Fot: EducariumFot. Educarium

Firmy wykonujące plac zabaw mogą, ale nie muszą, wykonać poza urządzeniami także nawierzchnię. Jednak firma montująca urządzenia ma obowiązek w dokumentacji produktu określić, jakie podłoże jest dopuszczalne, a jakie nie do montowanych urządzeń zabawowych. Kwestia podłoża jest również określona w normie dotyczącej placów zabaw EN 1176 – 2009 r. Jego rodzaj jest uzależniony od krytycznej wysokości upadku z urządzenia. Mówiąc prościej: im wyższe urządzenia, a tym samym ryzyko upadku z większej wysokości, tym bardziej amortyzująca musi być nawierzchnia.
W zależności od wysokości urządzeń plac zabaw może znajdować się na powierzchni trawiastej lub glebowej, piaskowej, żwirowej, korowej, wiórowej lub wykonanej z innych materiałów zgodnych z wymogami normy, na przykład na sztucznej nawierzchni gumowej.

Nawierzchnia trawiasta

Plac zabaw dla dzieci - nawierzchnia trawiasta. Fot: EducariumPlac zabaw dla dzieci – nawierzchnia trawiasta. Fot. Educarium

Norma mówi, że nawierzchnię trawiastą oraz glebową można stosować, jeśli krytyczna wysokość upadku z urządzenia (czyli wysokość najwyższego elementu służącego do zabawy, a nie np. dachu) jest równa bądź mniejsza niż 1 m. Taka nawierzchnia niezbyt dobrze amortyzuje upadki, ale ma też zalety – łatwo utrzymać ją w czystości, dzieci nie brudzą się tak jak na nawierzchniach sypkich, a po deszczach, nawet ulewnych, nie tworzy się błoto. Minusem nawierzchni trawiastej jest to, że łatwo się wydeptuje, a uzupełnianie braków przez dosiewanie trawy jest dość kłopotliwe.

Nawierzchnie sypkie

Nawierzchnia placu zabaw może być także zrobiona z piasku lub żwiru. Przy czym norma określa grubość warstwy takiej nawierzchni w zależności od krytycznej wysokości upadku. Dla krytycznej wysokości upadku mniejszej bądź równej 2 m, musi to być warstwa minimum 20 cm, a dla 3 m – 30 cm. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj piasku czy żwiru. Wielkość ziaren piasku stosowanego jako podłoże pod placem zabaw powinna się mieścić w przedziale od 0,2 do 2 mm, a wielkość żwiru od 2 do 5 mm. Powierzchnie sypkie są dość kłopotliwe w utrzymaniu. Po pierwsze: należy regularnie sprawdzać grubość powierzchni pod urządzeniami. Po drugie: trudno utrzymać czystość, gdyż śmieci są zakopywane w sypkim podłożu, a po deszczu piasek zamienia się w błoto i jest przenoszony na butach do wnętrza budynku. Inny typ nawierzchni sypkich to te wykonane z wiórów lub kory. Są dość rzadko spotykane, a posiadają wiele zalet. Woda bez przeszkód swobodnie przesiąka przez warstwę podłoża i nie tworzy się błoto. Wymagana grubość warstwy jest tu taka sama jak przy piasku i żwirze. Choć takie nawierzchnie ładnie wyglądają, to jednak są dość szorstkie i niezbyt przyjemne w dotyku.

Plac zabaw dla dzieci - jakie jest najlepsze podłoże? Fot: EducariumFot. Educarium

Nawierzchnie sztuczne

Nowoczesne nawierzchnie mają znakomite właściwości amortyzujące upadek, są łatwe w utrzymaniu i bardzo ładne. Mają w zasadzie tylko jedną wadę – są drogie. Jednak jeśli na palcu zabaw są urządzenia o krytycznej wysokości upadku równej lub większej niż 3 m, to tylko taka nawierzchnia zapewnia bezpieczeństwo. Oczywiście nawierzchnia nie uchroni dzieci przed wszystkimi urazami, ale znacznie ograniczy ich ryzyko. Nawierzchnię gumową można stosować w formie „kafelków” lub większych fragmentów, wykonywanych na miejscu z drobnych części gumy spojonych żywicą. Dostawcy tego rodzaju nawierzchni powinni przedstawić certyfikaty wskazujące, do jakiej wysokości upadku spełnione jest kryterium HIC (Kryterium Urazu Głowy) określone w normie PN-EN 1177 oraz przedstawić certyfikaty świadczące o tym, że nawierzchnie nie są wykonane z materiałów toksycznych.

Plac zabaw dla dzieci – jakie jest najlepsze podłoże?
5 (100%) Głosy: 10

3 KOMENTARZE

  1. Według mnie plac e zabaw powinny posiadać nawierzchnię trawiastą,tylko ona według mnie je na tyle bezpieczna i zarazem ekologiczna aby dzieciaki mogły się bezpiecznie bawić na placu zabaw.Choć taka nawierzchnia łatwo się wydeptuje ,to z powodzeniem takie miejsca można uzupełniać np:piaskiem.

  2. Zapewnienie bezpieczeństwa na placu zabaw to trudna sprawa. Dzieci są bardzo ruchliwe, więc nie trudno o wypadki oraz upadki z niewielkiej nawet wysokości.

  3. Niestety trawa nie jest najlepszą nawierzchnią, dlatego, że nie tłumi tak dobrze upadków. Zgodnie z normą PN-EN 1176 trawa może być stosowana do WSU urządzenia wynoszącego maksymalnie 1 metr. Ale w normie jest mowa o dobrze utrzymanym trawniku. Niestety na placach zabaw, które kontroluję, często trawa zmienia się w zbite klepisko, które jest twarde i nie ma właściwości amortyzujących. Nawierzchnia powinna być zawsze dostosowana do WSU urządzenia. Zachęcam do zapoznania się z krótką informacją na temat nawierzchni umieszczonej na stronie https://comes.pl/nawierzchnie-na-place-zabaw/. Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code