Piękny i zdrowy uśmiech a fluoryzacja w przedszkolu

3

Dzieci spędzają w naszej placówce większość dnia, dlatego do nas należy troska o ich zęby. Mycie mleczaków po każdym posiłku oraz okresowa fluoryzacja to sposób na piękne i zdrowe zęby.

Piękny i zdrowy uśmiech a fluoryzacja w przedszkolu. Fot: Fotolia.com
Fot: Fotolia.com

Badania pokazują, że tylko 20 procent 5-latków na zdrowe ząbki. Powód? Nadmiar cukru w diecie, ale również słaba higiena jamy ustnej. W obu przypadkach my, jako placówka edukacyjna, mamy wiele do zrobienia.

PRÓCHNICA SZALEJE!

Już od dawna wiadomo, że w diecie dzieci muszą obowiązywać ograniczenia spożycia cukru. Według WHO przedszkolakowi wolno zjeść dziennie 3,5 łyżeczki cukru, co stanowi 5 proc. energii. Cukier jest przyczyną otyłości, ale również problemów z zębami. Próchnicę powodują bakterie, które rozkładają cukry. W trakcie tego procesu powstają kwasy organiczne i miękki, przylegający do zębów nalot, który jest bezpośrednią przyczyną próchnicy. Im więcej cukru, tym więcej pożywki dla bakterii, a więc tym większe ryzyko powstania próchnicy. Podstawowym zadaniem zapobiegającym powstawaniu dziur w zębach jest ich regularne mycie, czyli usuwanie wspomnianej płytki nazębnej, w której bytują groźne bakterie. To istotne, bo badania pokazują, że dzieci z większą ilością ubytków są bardziej narażone na rozwój próchnicy w wieku dorosłym. Pojedynczy nieleczony ząb może doprowadzić do zakażenia innych, także tych stałych. Ponieważ próchnica powstaje w wyniku spożywania cukrów (głównie prostych, a te znajdują się nie tylko w słodyczach, ale i inny potrawach), dlatego zęby powinniśmy myć po każdym posiłku. Dotyczy to zarówno kilkulatków, których buzia wypełniona jest już pierwszymi mleczakami, jak i młodszych dzieci, które dopiero ząbkują. Takim maluchom bowiem należy czyścić dziąsła – to normalna profilaktyka próchnicy.

MYCIE ZĘBÓW I DZIĄSEŁ

Higiena jamy ustnej powinna towarzyszyć maluchom w każdym żłobku. Przemywanie dziąseł powinno odbywać się przy użyciu specjalnych nakładek silikonowych zakładanych na palce opiekuna lub za pomocą gazików nasączonych ciepłą wodą. Dziecko w wieku 2-3 lat nie może zadbać o swoje ząbki samodzielnie, dlatego pamiętanie o czyszczeniu dziąseł i sama czynność mycia to zadanie wychowawcy. Maluchom, które mają kilka mleczaków, można myć zęby miękką szczoteczką. Nie trzeba używać pasty do zębów, a jeśli już – to tę przeznaczoną dla niemowląt – niskofluorową. Maluszki nie potrafią płukać ust wodą, dlatego pasta mogłaby zostać w ich buzi. Zęby powinno się czyścić 2-3 minuty. Starsze dzieci również potrzebują naszej pomocy. Kilkulatek, nawet jeśli chętnie myję zęby, robi to niedokładnie, ponieważ nie ma jeszcze sprawnej rączki i jego ruchy nie są precyzyjne. A usuwanie nalotu z ząbków wymaga dokładności. Szczoteczka powinna dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej, także do większych i trudniejszych do oczyszczenia trzonowców. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą same myć zęby, powinny to jednak robić pod nadzorem dorosłego i przy jego ewentualnej pomocy. Takie maluchy, które nie połykają już pasty do zębów mogą używać tej z niską zawartością fluoru. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepsza jest pasta o zawartości fluoru około 900 ppm. Ale i tak trzeba ją dokładnie wypłukać z buzi po umyciu zębów.

FLUORYZACJA W PLACÓWCE

Nadmiar fluoru może wywołać problemy ze zdrowiem. Jednak jego odpowiednia dawka jest w stanie uchronić zęby dziecka przed rozwojem próchnicy już od najmłodszych lat. Zdaniem specjalistów obniża to ryzyko pojawiania się próchnicy od 28 do 46 proc. Podawanie fluoru to jeden z najprostszych sposobów ochrony zębów dziecka przed bakteriami, produkującymi groźne kwasy bakteryjne. Fluor ma jeszcze jedną zaletę: powstrzymuje demineralizację, czyli utratę związków mineralnych i odbudowuje istniejące już mikroubytki. Dlatego częstą praktyką placówek edukacyjnych jest przeprowadzanie fluoryzacji. Zabieg wykonywany jest zwykle przez stomatologów, którzy współpracują z placówką i polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, pianki lub lakieru fluorkowego. Zawarty w nich fluor wbudowuje się w ząb, tworząc naturalną ochronę przed bakteriami i konsekwencjami ich działalności np. demineralizacją szkliwa. Zabieg można wykonać już u 2-latka, zabezpieczając mleczaki. U starszych przedszkolaków fluoryzacja powinna być przeprowadzana kilka razy w roku. Po aplikacji fluoru dziecko nie może jeść i pić przez ok. 2 godziny.

Piękny i zdrowy uśmiech a fluoryzacja w przedszkolu
3.9 (78.18%) Głosy: 11

3 KOMENTARZE

  1. Wszystko przez powszechny prawie w każdym posiłku i napoju cukier. Dzieci lubią słodkie. Utrzymanie zdrowych ząbków u malucha jest dość trudne ale przy zachowaniu zasad możliwe do wykonania.

  2. Kiedyś były pielęgniarki w szkołach i przedszkolach, które wraz z lekarzem pilnowały terminów badań, robiły bilans jak również przeprowadzały fluoryzację i kontrolę stomatologiczną. Dziś warto byłoby powrócić do takiego przesiewowego kontrolowania dzieci aby jak najwcześniej wyłapać problemy i ukształtować odpowiednie nawyki jak np. dbanie o zęby.

  3. Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna,a dzieci jeśli w domu są uczone dbania o zęby i mycia ich po każdym posiłku to w przedszkolu łatwiej jest takie dziecko namówić do mycia zębów.Dzieci w grupie z przyjemnością będą myły zęby jeśli tylko je odpowiednio zmotywować.Dobrze by było gdyby do przedszkoli od czasu do czasu zaglądała Pani stomatolog i ona powinna już na wczesnym etapie wyłapywać wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej u dziecka.Jeśli placówki będą współpracowały z rodzicami w kwestiach higieny jamy ustnej,to problemy z zębami będą łatwiejsze do wychwycenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code