Piaskownica – źródło chorób dzieci

2

Ulubionym miejscem zabaw maluchów jest piaskownica. Pamiętajmy, że w tych znajdujących się w parkach i na placach zabaw, może czyhać niebezpieczeństwo.

Piaskownice na przedszkolnych placach zabaw są zawsze ogrodzone i zwykle przykryte plandeką na noc. Jeżeli piasek jest w nich regularnie wymieniany, a teren jest zabezpieczony przed kotami i innymi zwierzętami, możemy mieć pewność, że nasi podopieczni mogą bawić się w nim bez obaw. Inaczej jest, jeśli prowadzimy klub dziecięcy i nie mamy własnego ogrodu. W takich sytuacjach korzystamy z publicznych parków i placów zabaw, gdzie niestety nie zawsze piasek spełnia normy czystości. Nie zdajemy sobie sprawy, że w przesypywanych przez dzieci ziarenkach kryją się pasożyty i bakterie.

Piaskownica – źródło chorób dzieci fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Dlaczego taki groźny?

Największym niebezpieczeństwem czyhającym w piaskownicy są jaja pasożytów, głownie nicieni i tasiemców, które mogą znajdować się w odchodach zwierząt – niezabezpieczone piaskownice są bowiem chętnie i często wykorzystywane przez bezpańskie zwierzęta jako toaleta. Jaja pasożytów stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwłaszcza dzieci, które często biorą brudne rączki do buzi, przenosząc w ten sposób do ust i potem do całego organizmu groźne mikroorganizmy. Dane dotyczące stopnia zanieczyszczenia skwerów, alejek i piaskownic jajami pasożytów sprzed kilku lat pokazywały, że ryzyko zarażenia się jajami, np. glisty, było bardzo wysokie. Jedna dorosła glista wytwarza tysiące jaj dziennie, a jest ich zwykle wiele w przewodzie pokarmowym psa czy kota, to całkowita produkcja dzienna wystarczy, by zakazić nią sporą grupę bawiących się dzieci.

Szczególnie niebezpieczna dla maluchów jest glista psia, wywołująca chorobę zwaną toxocarą. Odpowiada za nią nicień, który odbywa część cyklu rozwojowego w glebie, a jego siedliskiem jest jelito cienkie psa. Tam samica składa niewidoczne gołym okiem jaja (ok. 20 000 na dobę), które opuszczają żywiciela wraz z kałem. Po upływie ok. 20 dni jaja dojrzewają w glebie. Część z nich może przetrwać w środowisku kilka, a nawet kilkanaście lat. Człowiek zaraża się przez połknięcie inwazyjnych jaj znajdujących się w zanieczyszczonej glebie. Dotyczy to najczęściej dzieci, gdyż często bawią się one w piasku, nie przestrzegają zasad higieny i mają słabo rozwinięty układ immunologiczny. Chorobie towarzyszą poważne konsekwencje zdrowotne związane z krążeniem i osadzaniem się larw glisty psiej w różnych narządach. Badania wykazują, że jajami toxocara skażone są place zabaw, parki, piaskownice, ogrody, plaże, ulice i skwery, lecz najbardziej podwórka w centrum miast, gdzie inwazyjne jaja zawiera 53 – 60% przebadanych prób gleby.

Wymiana piasku

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego (z dnia 05.05.2009 r. GIS-BI-074-68-1/J0/09) piasek w publicznych piaskownicach powinien być wymieniany przez administratora placu zabaw na wiosnę i co najmniej dwukrotnie w sezonie. Ponadto piaskownice powinny być zabezpieczane przed dostępem m.in. kotów i psów. „Obowiązek ten wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia zakażenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi, zakaźnymi” – czytamy w zaleceniu.

Warto to sprawdzić i zadzwonić do administratora placu zabaw, z którego korzystamy najczęściej, by dowiedzieć się, kiedy ostatni raz zmieniał piasek. Przy okazji można skontrolować, czy dba o sprzęt znajdujący się na placu zabaw, bo jego dobry stan to też gwarancja bezpieczeństwa naszym dzieciom. Jeżeli zaobserwujemy, że piasek, w którym bawią się maluchy jest daleki od oczekiwań, spróbujmy zmienić plac zabaw, nawet kosztem dłuższego spaceru.

Piaskownica – źródło chorób dzieci fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Czyste łapki

Aby chronić dzieci przed zakażeniem warto wprowadzić zasady, które zapewnią higienę i czystość także poza klubem. Nawet jeśli piaskownica, w której bawią się nasi podopieczni nie budzi zastrzeżeń, koniecznie powinniśmy pilnować, by dzieci podczas zabawy nie brały do buzi rąk. Nie powinniśmy podawać im jedzenia na placu zabaw ani pozwalać na jedzenie kanapek wziętych z domu. Po wyjściu z piaskownicy, zanim jeszcze wrócimy do placówki, warto wytrzeć maluchom dłonie mokrymi chusteczkami lub specjalnymi żelami antybakteryjnymi, które pozwalają umyć ręce „na sucho” – bez użycia wody i ręcznika. Po przyjściu do klubu koniecznie musimy umyć ręce wszystkim dzieciom, nawet jeśli wcześniej użyliśmy wspomnianego żelu.

WAŻNE: Objawy chorób wywoływanych przez robaki to: zmiany niespecyficzne jak złe samopoczucie, zmęczenie, nerwowość, swędzenie oraz problemy z przewodem pokarmowym (rozwolnienia, zaparcia), bóle mięśniowe, po ślepotę włącznie.
Piaskownica – źródło chorób dzieci
Oceń artykuł

2 KOMENTARZE

  1. Wymiana trzy razy w ciągu roku piasku w publicznej piaskownicy gdzieś na osiedlu to często fikcja. Piasek najczęściej wymieniają raz w roku. Niestety zarażenia z brudnych rąk zdarzają się. Pozostaje pilnować dzieci, uczyć dobrych nawyków i myć ręce.

  2. Warto zadbać aby dzieci mogły przyjemnie i bezpiecznie bawić się w piaskownicy,a wymaga od nas dorosłych troszeczkę poświęcenia i zaangażowania ale warto to dla zdrowia i szczęścia dzieci zrobić.Trzeba przede wszystkim regularnie wymieniać piasek,a na noc przykrywać piaskownicę aby bezpańskie zwierzęta nie miały do niej dostępu.Jeśli zrobimy takie minimum,to jest małe prawdopodobieństwo zakażeń spowodowanych pasożytami przebywającymi w piasku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code