Piasek kinetyczny – zabawa i terapia w przedszkolu

2

Jeśli zastanawiacie się, o jakie zabawki ubogacić wyposażenie waszej placówki, proponujemy wam piasek kinetyczny. W przeciwieństwie do tradycyjnego, sprawdzi się o każdej porze roku.

Można go kupić w niemal każdej hurtowni z zabawkami lub w co drugim sklepie z akcesoriami dla dzieci. Występuje w różnych kolorach i wagach. Do wyboru mamy sam piasek lub piasek kinetyczny w zastawie z foremkami czy innymi gadżetami uatrakcyjniającymi zabawę. Piasek ma mnóstwo zalet – jest sypki, lepki i, co ciekawe, lekko magnetyczny, nie rozsypuje się nam po całym pomieszczeniu, dlatego łatwo go posprzątać. Jego ogromnym atutem jest to, że można się nim bawić w pomieszczeniu, a więc nawet w śnieżny czy deszczowy dzień. Potrafi zająć maluchy na dłuższy czas, a poza tym ma działanie relaksująco-terapeutyczne. Oddziałuje na zmysły dzieci kolorem, fakturą i lepkością – pozwala na twórcze spędzenie czasu, kształci umiejętność współpracy z kolegą z grupy, pozwala rozwinąć zdolność kreatywnego działania.

Piasek kinetyczny – zabawa i terapia w przedszkolu fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Czy to bezpieczne?

Oczywiście. Piasek kinetyczny to mieszanka czystego piasku (98%) oraz polimeru (2%), który wiąże całą masę. Taki skład sprawia, że piasek się nie rozsypuje, a konsystencją przypomina masę niezwykle przyjemną w dotyku i relaksującą. Dlatego piasek jest wykorzystywany w wielu gabinetach terapeutycznych, w terapii SI oraz w terapii ręki. Piasek kinetyczny dostępny jest w opakowaniach 1kg, 2,5kg i 5kg. Ważne jest to, że można go używać wielokrotnie, ponieważ nie wysycha oraz nie rozsypuje się. Trzeba tylko uważać, aby nie łączyć go z innymi substancjami, unikać mieszania z kurzem czy piaskiem tradycyjnym. Z piasku oprócz robienia babek, możemy budować rozmaite zamki, budowle i labirynty. Można tworzyć z niego twórcze kształty, jak choćby jeża, w którego wbijamy kolorowe wykałaczki czy patyczki. Z piasku można też lepić kolorowe kule, przepuszczać masę przez ręce, dzięki czemu ma się wrażenie, że ona po prostu płynie, przecieka przez palce. To niezwykle odprężające, relaksujące doznanie.

Sposób na piasek

Co jeszcze można zrobić z piaskiem kinetycznym? Można w nim odciskać rączki i stopy, porównywać, które z dzieci ma największą np. dłoń, a które najmniejszą. To poza wszystkim też fantastyczny masaż, który dostarczy maluchom niezapomnianych wrażeń dotykowych. W piasku można też ukryć dziecinne skarby, takie jak kasztany, koraliki czy żołędzie. Można się potem wspólnie pobawić w odkrywców. Piasek na naszym rynku dostępny jest w wielu kolorach, dlatego można je dowolnie zestawiać, łączyć i mieszać, tak, aby stworzyć finezyjne, wyrafinowane formy.

Piasek kinetyczny fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Dodatkowe korzyści

Piaskiem można się bawić w krojenie nożem, to doskonałe przygotowanie dziecka do późniejszych zabaw. Można ukształtować z piasku wałeczek, a następnie pociąć go plastikową szpatułką. Maluch w ten sposób nauczy się dokładności oraz ostrożności i cierpliwości. Taka zabawa doskonale kształtuje również koordynację ruchową, pomaga w terapii ręki. Piasek też znakomicie nadaje się do wałkowania kuchennym wałkiem i wycinania z niego sympatycznych ciasteczek. A co chyba najważniejsze – każda forma wyklejona z piasku kinetycznego da naszym podopiecznym ogromną radość nie tylko podczas tworzenia, ale także psucia. A żeby nam się nie nudziło, do zabawy można użyć również koparek, które mogą po prostu transportować kinetyczny piasek z miejsca na miejsce. Mało? Na rozwałkowanym kuchennym wałkiem piasku możemy także rysować, uczyć się cyferek czy liter, pisać szlaczki, wzory czy nawet całe sylaby. A wszystko przy pomocy drewnianych wykałaczek. Ale to nie wszystko, możemy również wyciskać na piasku figury geometryczne, różne kształty, które pozwolą nam się pobawić w detektywów czy wreszcie płaskorzeźby, które mogą stanowić trzon zabawy w starożytnych artystów. Piasek kinetyczny pomaga ćwiczyć małe rączki i wypracować dobrą motorykę małą. Jest szczególnie lubiany przez te dzieci, które kochają zabawę w piaskownicy. Wadą tej nowoczesnej super-zabawki jest cena, za opakowanie piasku kinetycznego będziemy musieli zapłacić od 50 do 150 zł. Jeśli jednak lubicie mieć poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy, cena w tym wypadku nie powinna być dla was przeszkodą.

Piasek kinetyczny – zabawa i terapia w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Taki kolorowy magiczny piasek nie jest żadną skomplikowaną zabawką a daje wiele możliwości zabawy. Przewaga tego pisaku to wykorzystanie go pokoju na podłodze, stole czy macie jesienią, zimą. Zwłaszcza młodsze dzieci lubią zabawę w piasku.

  2. Piasek kinetyczny jest o wiele lepszy od zwykłego piasku i warto zainwestować kilka złotych aby dzieciaki do woli mogły się bawić w piaskownicy jeśli tylko auta będzie sprzyjajsca.Zabawa w tym piasku jest o wiele przyjemniejsza a wszelkie budowle z piasku dobrze się trzymają,co o wiele bardziej ucieszy dzieciaki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code