Ospa wietrzna w żłobku i przedszkolu

0

Choroby zakaźne w żłobku lub przedszkolu, to rzeczywistość, której nie da się uniknąć. Jak postępować, gdy w naszej placówce zagości ospa wietrzna?

Ospa wietrzna w przedszkolu © www.shutterstock.com

Niektórzy rodzice chcą, by ich dziecko zachorowało na ospę jak najwcześniej i miało ją „z głowy”, inni robią wszystko, by malec uniknął swędzących krostek, dlatego złoszczą się, gdy w żłobku lub przedszkolu maluchy jeden po drugim zapadają na wiatrówkę. Czy epidemii ospy wietrznej w placówce w ogóle da się uniknąć?

WIRUS LATA Z WIATREM

Niestety, ospa wietrzna to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Jej wirus przenosi się z ruchem powietrza nawet na odległość kilkudziesięciu metrów, dlatego „złapanie” go jest tak proste. Na dodatek, osoba zakażona zaraża wirusem zanim pojawią się u niej charakterystyczne objawy (czerwone pęcherzyki wypełnione płynem), czyli zanim dowie się, że jest

Jako właściciele placówek dla najmłodszych dzieci , powinniśmy informować rodziców o możliwości bezpłatnych szczepień przeciwko ospie wietrznej.

chora. Dlatego tak trudno uchronić się przed ospą – nie wiemy, że stykamy się z kimś chorym; sam chory, nie wie, że zaraża innych.

ZGŁASZAĆ CZY NIE?

Zgodnie z panującym w Polsce prawem (Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, art. 27), każdy przypadek choroby zakaźnej, czyli także ospy wietrznej, powinien zostać zgłoszony do stacji sanitarno- -epidemiologicznej. Obowiązek taki ma lekarz, rozporządzenie nie mówi nic o dyrektorach placówek opiekuńczych. Jednak w myśl ustawy o systemie oświaty, Karty Nauczyciela czy rozporządzenia MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, dyrektorzy przedszkoli powinni informować sanepid o zagrożeniu epidemiologicznym.

Ospa wietrzna w przedszkolu © www.shutterstock.com

WAŻNE DLA RODZICÓW

Informacja o panującej w żłobku, przedszkolu czy klubie malucha chorobie zakaźnej, oprócz sanepidu, powinna przede wszystkim dotrzeć do rodziców naszych podopiecznych. Aby tak się stało, najpierw to jednak rodzic pierwszego chorującego dziecka musi powiadomić placówkę o tym, że jego malec zachorował na ospę wietrzną. Aby uniknąć epidemii w żłobku czy przedszkolu i ochronić przed chorobą pozostałe dzieci, wielu dyrektorów w statucie placówki umieszcza nawet punkt mówiący o takim obowiązku (często też żądają zaświadczenia lekarskiego mówiącego, że maluch jest już zdrowy i nie zaraża, a więc nie stanowi zagrożenia dla kolegów). Następnie informacja o pierwszym zachorowaniu na ospę powinna zostać przekazana – ustnie, na stronie internetowej lub na tablicy ogłoszeń – innym rodzicom. Ci zaś, według własnego uznania, mogą pozostawić dziecko w domu, by uchronić je przed zakażeniem (co zresztą nie jest gwarancją, gdyż malec mógł już się zarazić) lub mogą nadal posyłać je na zajęcia, ryzykując złapanie wirusa.

WAŻNE: Okres wylęgania, czyli czas, jaki upływa od chwili wtargnięcia wirusa ospy wietrznej do organizmu, do wystąpienia pierwszych objawów choroby to 10-21 dni. Choroba jest zaraźliwa na dobę przed pojawieniem się pęcherzyków i tak długo, aż nie znikną strupki. Objawy ospy to pojawienie się na całym ciele niewielkich pęcherzyków i czerwonych grudek, które po kilku godzinach wypełniają się płynem surowiczym.

WARTO SIĘ SZCZEPIĆ

W Polsce w 2013 r. zanotowano 178379 zachorowań na ospę. To mniej niż w ubiegłych latach, mimo to nadal dużo. Chociaż wiele osób uważa ospę za chorobę niegroźną, to jednak może ona powodować powikłania nawet u najmłodszych dzieci, które z reguły przechodzą ją łagodniej. Choroba powoduje poważny spadek odporności, dlatego kilkulatki często zapadają po niej na infekcje układu oddechowego i pokarmowego. Zdarzają się powikłania neurologiczne i dermatologiczne, np. zakażenia bakteryjne skóry. Rozwiązaniem są szczepienia. Od 2012 r. bezpłatne szczepienia przeciw ospie wietrznej obowiązują w grupie dzieci narażonych na zakażenie ze względów środowiskowych, a więc m.in. maluchów do 3. roku życia, przebywających w żłobkach i podobnych do żłobka instytucjach opiekuńczych. O potrzebie wykonania szczepienia z takich wskazań decyduje lekarz. Dla pozostałych dzieci szczepienie jest nieobowiązkowe, a jedynie zalecane, dlatego koszty szczepienia pokrywają rodzice. Uczęszczanie do przedszkola nie kwalifikuje bowiem malca do obowiązkowego szczepienia przeciw ospie wietrznej.

Anna Gierak

Ospa wietrzna w żłobku i przedszkolu
Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here