Ochrona skóry dziecka przed mrozem

2

Mróz i lodowaty wiatr to zdecydowani wrogowie delikatnej skóry malca. Pod ich wpływem staje się ona szorstka i podrażniona – dlatego ważna jest ochrona skóry dziecka przed mrozem. Jak zabezpieczyć buzię malca przed wyjściem na spacer?

Najpierw krótkie wyjaśnienie: zima nie jest powodem do tego, by siedzieć cały dzień w przedszkolu. Przeciwnie – to doskonały czas na spacery i zabawy – także w śniegu, jeśli już się pojawi. Niestety, mróz i wiatr, z którym mamy do czynienia podczas pobytu na dworze, zmusza nas do szczególnej ostrożności. Chodzi o delikatną skórę dzieci, którą trzeba zabezpieczyć przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. Ochrona skóry dziecka przed mrozem – oto nasze rady.

Ochrona skóry dziecka przed mrozem. Fot. 123RF.com
Fot. 123RF.com

Delikatna i wrażliwa

Skóra dziecka jest delikatniejsza i cieńsza od skóry dorosłego człowieka – stanowi zaledwie jedną piątą jej grubości. Ze względu na swoją niedojrzałość, jej naskórek, czyli warstwa rogowa skóry, jest uzbrojona w dużo słabszy płaszcz lipidowy. Płaszcz ten to warstwa ochronna tworzona przez wodę i tłuszcz, która jest naturalną barierą przed m.in. mrozem, wiatrem, a także słońcem. Te wszystkie dziecięce „niedoskonałości” sprawiają, że skóra niemowlęcia i kilkulatka jest mniej wytrzymała i bardziej wrażliwa na zmiany temperatur, podatna na wysuszenie, działanie mikroorganizmów czy innych czynników zewnętrznych. Dlatego ważna jest ochrona skóry dziecka, która potrzebuje szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy.

Specjalne kosmetyki

Co to oznacza dla nas, opiekunów roczniaków i kilkulatków? Przede wszystkim to, że przed wyjściem z dziećmi na dwór, powinniśmy zabezpieczyć ich skórę przed działaniem czynników atmosferycznych. Chodzi tu po prostu o posmarowanie odkrytych części ciała,specjalnymi kremami. Należy to zrobić ok. 20 minut przed wyjściem z placówki (w razie potrzeby posmarować ponownie po 2 godz.), a do pielęgnacji użyć kosmetyków, które są tłuste i mają substancje ochronne, np. pantenol, lanolinę czy wazelinę. Zazwyczaj w składzie kremów ochronnych znajdują się również naturalne olejki, witaminy i wyciągi roślinne.

Filtr słoneczny

Nie wolno zapominać, że nawet zimą skóra małych dzieci narażona jest na działanie słońca. Dlatego maluchom, które dłużej przebywają na słońcu, warto zaaplikować krem, który nie tylko chroni przed zimnem, ale również przed promieniami UV, czyli zawiera filtry UV lub tlenek cynku – naturalny mineralny filtr przeciwsłoneczny.

Ochrona skóry dziecka przed mrozem. Fot. 123RF.com
Fot. 123RF.com

Uwaga! Alergicy!

Zmiany skórne wywołane uczuleniem lub atopowym zapaleniem skóry zwykle przybierają na sile zimą. Przyczyną są niekorzystne warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, ale i suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko – to skutek grzania kaloryferów i rzadszego wietrzenia pokoi. Pielęgnacja skóry małego alergika wymaga więc o tej porze roku szczególnych starań. Dlatego warto porozmawiać z rodzicami takich dzieci i dowiedzieć się od nich, jakich kremów powinniśmy używać i jak je stosować (zazwyczaj dzieci z uczuleniami przynoszą do przedszkola czy żłobka własne specjalistyczne kosmetyki, np. emolienty).

Kontakt z mrozem

Spacer po mrozie, nawet z buzią zabezpieczoną kremem, nie może trwać zbyt długo – roczne dziecko może przebywać na dworze w temperaturze od -5 do -10 st. C najwyżej półtorej godziny. Dwulatek może bawić się na dworze nawet przy 15 stopniach mrozu. Pamiętaj, że w silny mróz nie powinno się wychodzić z młodszymi dziećmi na dwór. Jeśli termometr wskazuje mniej niż 10 stopni mrozu, wieje silny, lodowaty wiatr, który sprawia, że temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa – zostańcie z maluchami w pomieszczeniu.

Odrmożenia

Gdy jest mróz, a także wtedy gdy jest zimno, ale i wilgotno oraz wietrznie, może dojść do odmrożenia. Odmrożenie jest spowodowane gorszym przepływem krwi np. z powodu zimna lub gdy np. maluch ma buzię owinięta szalikiem i para wodna wydostająca się z jego ust zamarza na jego skórze. Charakterystyczne dla odmrożenia jest zblednięcie lub zasinienie np. nosa lub paluszków. Jedynym sposobem na odmrożenie jest jak najszybsze rozgrzanie dziecka, np. ciepłym napojem. Nie wolno nacierać skóry śniegiem.

Ochrona skóry dziecka przed mrozem
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. zabawa dzieci zimą jest jak najbardziej możliwa. śnieg może dać wiele radości. wystarczy tylko wcześniej odpowiednio zaplanować wyjście na mróz i wszystko jest możliwe nawet o takiej porze jak zima.

  2. Skóra dziecka rzeczywiście jest bardzo cienka. 4-letnie dziecko na zewnątrz nawet w rękawiczkach ma zimniejsze ręce niż dorosły bez rękawiczek. Tak samo jest także ze skórą na twarzy, nos jest ciągle zimny, więc nie można zapominać o szalikach, kominach itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code