Niebanalne tapety dla żłobków i przedszkoli

2

Współczesne wzornictwo stwarza dużo możliwości wykończenia wnętrz naszej placówki. Nie musi być nudno, banalnie, statycznie. Może być kolorowo, wesoło, nowocześnie. Pomogą nam w tym tapety ścienne.

Pokaż mi swoje wnętrze, a powiem ci jaki jesteś – można sparafrazować stare powiedzenie. Bo nasze otoczenie świadczy o nas. Jeśli chcemy przyciągnąć klientów do naszej placówki, postawmy na efektowne wykończenie sal w naszym żłobku czy przedszkolu. Mamy obecnie wiele możliwości udekorowania ścian i podłóg, co pomoże nam ożywić wnętrze, sprawić, aby było bardziej przytulne, a dzieci swobodniej się w nim czuły. Warto też zwrócić uwagę na nowinki.

Niebanalne tapety dla żłobków i przedszkoli fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

JAK WYBIERAĆ TAPETY?

Tapety oglądamy zwykle w próbnikach. Można ich dotknąć i poczuć, jaką mają fakturę. Oczywiście możemy też w ten sposób bezproblemowo wybrać wzór i kolor. Warto zobaczyć zdjęcia wytapetowanych wnętrz, aby mieć pełną świadomość, jak tapety prezentują się na większych powierzchniach. Mamy do wyboru papierowe, które produkowane są z jednej lub dwóch warstw papieru. Polecamy te drugie, ponieważ są o wiele trwalsze. Mogą być drukowane lub tłoczone. Tapety papierowe są obecnie najtańsze. Drugi rodzaj to tapety winylowe – mają spód z papieru lub fizeliny, a wierzch z winylu. Kolejnym rozwiązaniem są tapety na fizelinie – są to tapety winylowe lub papierowe podklejone warstwą fizeliny. Te tapety świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie często przebywają dzieci, ponieważ dobrze tłumią hałas, ocieplają wnętrze, kryją nierówności ścian (np. nieszpachlowanych). Ekskluzywne i drogie są tapety tekstylne – ich spodnią warstwę, zabezpieczoną przed roztoczami, grzybami, wilgocią, stanowi fizelina, winyl lub papier. A wierzchnią – dobrej jakości tkanina naturalna, a czasem syntetyczna. Pozostają nam jeszcze fototapety – duży naklejony na całą ścianę obraz, na przykład z ulubionym pejzażem lub z postaciami z bajek.

Niebanalne tapety dla żłobków i przedszkoli fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

JAK DOBIERAĆ TAPETY DO WNĘTRZA?

Istnieje kilka prostych zasad doboru określonego rodzaju tapety do konkretnego wnętrza. Ciemne, głębokie barwy dodają wnętrzu przytulnego ciepła, ale sprawiają, że pomieszczenie robi wrażenie mniejszego. Kolory jasne dają natomiast wrażenie przestrzeni. Sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości. W wysokich pomieszczeniach warto górną krawędź tapety przykleić nieco poniżej sufitu, co dodatkowo optycznie skróci ściany. Pamiętajmy, że w dużych, widnych i przestronnych wnętrzach dobrze wyglądają większe wzory o zdecydowanych kolorach. Skośne ściany uniemożliwią dopasowanie wzorów w narożnikach, co wprowadzi nieład, dlatego na strychach zrezygnujmy z tego typu rozwiązania. No i najważniejsze – druk nie zawsze jest w rolkach jednakowy, może różnić się nieznacznie. Dlatego warto uważać i przy zakupie zwrócić uwagę na numer seryjny. Identyczny numer zapewnia idealne dopasowanie poszczególnych rolek tapety.

TAPETA NA PODŁOGĘ?

Tak, okazuje się, że jest to możliwe. Możemy już nabyć tapety do dekoracji podłóg przy użyciu dwuskładnikowych żywic utwardzających. Ciekawostką jest też tapeta typu Flock (efekt zamszu). Bogactwo wzorów, jakie prezentują najnowsze tapety, stało się inspiracją do tworzenia coraz to nowych, atrakcyjnych zestawień kolorystycznych. Warto wiedzieć, że do tworzenia wzorów na tapetach zatrudnia się obecnie znakomitych artystów, którzy wkładają w tę pracę mnóstwo kunsztu i kreatywności. Ale my nie musimy w naszych placówkach ograniczać się tylko do tapet. Możemy spróbować wzbogacić wnętrza naszych żłobków i przedszkoli, naklejając na ściany kolorowe naklejki. Tych również na rynku nie brakuje. Mamy więc postaci z bajek, zarówno przeznaczonych dla chłopców jak i dla dziewczynek. Mamy pejzaże, kwiaty, zwierzęta, motywy roślinne, jednym słowem wszystko, co tylko możemy sobie wymarzyć i na co pozwoli nam zasób naszego portfela.

Niebanalne tapety dla żłobków i przedszkoli
5 (100%) Głosy: 2

2 KOMENTARZE

  1. tapeta jest materiałem który można dość szybko, łatwo i tanio zmienić. najciekawsze tapety są z wzorami i motywami tematycznymi. co pół roku czy co roku można odmieniać pomieszczenie.

  2. W dzisiejszych czasach tapety zyskały praktycznie nieograniczone możliwości. Korzystając z tego można tapetować zgodnie z wymogami sezonowymi albo tematycznymi. Tak więc może ona być elementem wspomagającym dydaktykę. Tapety nie są już takie drogie, można szybko je wymienić na inne a efekt wizualny i poznawczy dla dzieci nie do przecenienia. Jestem za !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code