Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

2

W miarę upływu czasu, na rynku pojawia się coraz więcej gier, które łączą element zabawy  z rozwijaniem umiejętności dzieci. Takie produkty świetnie sprawdzą się jako narzędzia dydaktyczne i wspaniale urozmaicą codzienne zajęcia z najmłodszymi, jednocześnie pozytywnie wpływając na ich umysł.

ZAPAMIĘTYWANIE

To jedna z najważniejszych dziecięcych umiejętności, której rozwijanie przyniesie bardzo wiele pozytywnych skutków w przyszłości: w okresie nauki szkolnej, a także w dorosłym życiu. Jest to również jedna z najczęściej ćwiczonych zdolności, np. w grach typu memo. Wariacji na ich temat jest całkiem sporo, jest zatem w czym wybierać. Ciekawą propozycją jest gra „Zgubione Znalezione”, która pozwala ćwiczyć nie tylko pamięć, ale też spostrzegawczość i refleks. Na dwustronnych kartach znajdują się zestawy różnych symboli, a poszczególne strony różnią się między sobą zawsze tylko jednym z nich – coś zostaje odjęte bądź dodane. Zadaniem graczy jest jak najszybsze zidentyfikowanie tego symbolu. Co ważne, gra pozwala dostosować poziom trudności do aktualnych możliwości dziecka.

Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

KOORDYNACJA

Dbając o rozwój umysłowy dziecka nie można zapomnieć o równie ważnym aspekcie, jakim jest koordynacja. Celność i precyzja ruchów są ściśle związane z motoryką małą, której intensywny rozwój przypada właśnie na okres przedszkolny. Warto zatem mieć w zanadrzu gry, które wymagają od dziecka koncentracji i dokładności. Świetnym przykładem są „Potworne Przepychanki”, atrakcyjna wizualnie gra, w której musimy odpowiednio umieszczać drewniane potwory na planszy w taki sposób, by pozostałe nie spadły na ziemię.

 

Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

INTEGRACJA UMIEJĘTNOŚCI

Wśród planszówek przeznaczonych dla najmłodszych, warto szukać tytułów, które angażują różne umiejętności, a tym samym wspierają integrację zdolności dziecka – to one w najlepszy sposób wpływają na wielopłaszczyznowy rozwój. Gra „Kaleidos Junior” polega na poszukiwaniu na kolorowych obrazkach przedmiotów spełniających określone kryteria (np. coś zrobionego z drewna, coś co się rusza itp.), tym samym ćwicząc spostrzegawczość i słownictwo. Wybór, którego dokonaliśmy, należy uzasadnić, co dodaje grze elementu społecznego. To również świetny przykład tytułu, który rośnie wraz z dzieckiem dzięki dodatkowym zasadom wprowadzanym w zależności od stopnia zaawansowania uczestników. Co ważne, do zabawy może przystąpić aż 12 osób jednocześnie, a poziom trudności dla każdej będzie ustalany indywidualnie.

www.rebel.pl, e-mail: sklep@rebel.pl

 

Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Nauka poprzez zabawę to naturalny sposób przyswajania wiedzy. Warto skorzystać z tej możliwości i w oparciu o swoją wiedzę, doświadczenia innych i sugestie rodziców proponować i przeprowadzać taką formę edukacji. Oczywiście nie jest to sprawa łatwa ale odpowiednio moderując grę można zachęcić milusińskich do aktywnego udziału oraz wysuwaniu swoich propozycji gier różnego rodzaju. Inwencja dzieci jest nieograniczona zatem raczej nie będzie nudno a czasem wręcz przeciwnie zabraknie czasu. Warto spróbować.

  2. Dzieci bardzo chętnie uczą się poprzez zabawę i warto w taki sposób przekazywać wiedzę dzieciakom.Dzieci o wiele chętniej uczą się jeśli uczymy je czegoś w formie zabawnej,dzieci chętnie się bawią i warto qw ten sposób przekazywać im wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code