Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

0

W miarę upływu czasu, na rynku pojawia się coraz więcej gier, które łączą element zabawy  z rozwijaniem umiejętności dzieci. Takie produkty świetnie sprawdzą się jako narzędzia dydaktyczne i wspaniale urozmaicą codzienne zajęcia z najmłodszymi, jednocześnie pozytywnie wpływając na ich umysł.

ZAPAMIĘTYWANIE

To jedna z najważniejszych dziecięcych umiejętności, której rozwijanie przyniesie bardzo wiele pozytywnych skutków w przyszłości: w okresie nauki szkolnej, a także w dorosłym życiu. Jest to również jedna z najczęściej ćwiczonych zdolności, np. w grach typu memo. Wariacji na ich temat jest całkiem sporo, jest zatem w czym wybierać. Ciekawą propozycją jest gra „Zgubione Znalezione”, która pozwala ćwiczyć nie tylko pamięć, ale też spostrzegawczość i refleks. Na dwustronnych kartach znajdują się zestawy różnych symboli, a poszczególne strony różnią się między sobą zawsze tylko jednym z nich – coś zostaje odjęte bądź dodane. Zadaniem graczy jest jak najszybsze zidentyfikowanie tego symbolu. Co ważne, gra pozwala dostosować poziom trudności do aktualnych możliwości dziecka.

Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

KOORDYNACJA

Dbając o rozwój umysłowy dziecka nie można zapomnieć o równie ważnym aspekcie, jakim jest koordynacja. Celność i precyzja ruchów są ściśle związane z motoryką małą, której intensywny rozwój przypada właśnie na okres przedszkolny. Warto zatem mieć w zanadrzu gry, które wymagają od dziecka koncentracji i dokładności. Świetnym przykładem są „Potworne Przepychanki”, atrakcyjna wizualnie gra, w której musimy odpowiednio umieszczać drewniane potwory na planszy w taki sposób, by pozostałe nie spadły na ziemię.

 

Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

INTEGRACJA UMIEJĘTNOŚCI

Wśród planszówek przeznaczonych dla najmłodszych, warto szukać tytułów, które angażują różne umiejętności, a tym samym wspierają integrację zdolności dziecka – to one w najlepszy sposób wpływają na wielopłaszczyznowy rozwój. Gra „Kaleidos Junior” polega na poszukiwaniu na kolorowych obrazkach przedmiotów spełniających określone kryteria (np. coś zrobionego z drewna, coś co się rusza itp.), tym samym ćwicząc spostrzegawczość i słownictwo. Wybór, którego dokonaliśmy, należy uzasadnić, co dodaje grze elementu społecznego. To również świetny przykład tytułu, który rośnie wraz z dzieckiem dzięki dodatkowym zasadom wprowadzanym w zależności od stopnia zaawansowania uczestników. Co ważne, do zabawy może przystąpić aż 12 osób jednocześnie, a poziom trudności dla każdej będzie ustalany indywidualnie.

www.rebel.pl, e-mail: sklep@rebel.pl

 

Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym
5 (100%) Głosy: 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code