Wszawica – miej to z głowy!

2

Wszawica jest częstą chorobą pasożytniczą, a przy tym stanowi problem o wymiarze społecznym. Mimo, że obecnie nie jest już istotną kwestią zdrowotną, jej pojawienie się powoduje często niepokój społeczny, co prowadzi do poczucia wstydu, powoduje nieobecności w szkole, czy pracy.

Tymczasem różne gatunki wszy to powszechnie występujące pasożyty związane nie tylko z człowiekiem, ale też ze zwierzętami. Pasożyty te łatwo rozprzestrzeniają się w populacji żywicieli, gdzie często występują niezauważone, nie powodując objawów chorobowych. Zarażenie wszami nie jest tylko kwestią przestrzegania zasad higieny, ani dowodem na jej nieprzestrzeganie. Ale stosowanie pewnych prostych zasad chroni przed zarażeniem, a przede wszystkim rozwojem wszawicy. Choroba występuje na całym świecie, pojawia się w różnych populacjach ludzkich, w różnych środowiskach. Aby zrozumieć, opanować i skutecznie pokonać problem, należy niewątpliwie poznać biologię i fizjologię samego pasożyta, cykl rozwojowy i sposoby adaptujące do pasożytniczego trybu życia. Ponieważ problem wszawicy dotyczy w szczególności dzieci i młodzieży, informacje skierowane są w pierwszym rzędzie do osób odpowiedzialnych za opiekę, wychowanie i edukację, czyli nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów, ale także osób odpowiedzialnych za działania profilaktyczne. A ponadto do wszystkich, których problem ten dotyczy lub dotyczyć może.

Generalne czyszczenie - wszawica w żłobku lub przedszkolu

Najczęściej wszy przenoszą się bezpośrednio, z głowy na głowę, z osoby na osobę. Stąd zwykle zarażenie następuje między osobami bliskimi, funkcjonującymi w jednym gospodarstwie domowym. Przenoszeniu wszy sprzyja jednak Miej to z głowy! każde większe zagęszczenie ludzi. Można zarazić się w zatłoczonym autobusie, tramwaju, pociągu, podczas imprez masowych, czy pielgrzymek. Dzieci często ulegają zakażeniu w szkole lub przedszkolu, na obozach, koloniach, podczas wspólnych zabaw. Wesz głowowa może też przenosić się drogą pośrednią, przez zarażoną odzież, czapki, szczotki do włosów, grzebienie, ręczniki, pościel i tapicerkę. Wszy jednak najczęściej przechodzą na nowych gospodarzy, kiedy ludzie stykają się głowami (przenoszenie bezpośrednie głowa-głowa). Nawet robiąc sobie fotografie z przyjaciółmi ludzie odruchowo zbliżają się do siebie głowami. W praktyce większość przypadków zarażeń dotyczy przenoszenia wszy między członkami rodziny, czy znajomymi.
W występowaniu wszawicy nie ma ograniczeń wiekowych. Choroba nie ma też związku z grupą społeczną. Niewątpliwie rozprzestrzenianiu wszy sprzyja duże zagęszczenie i zatłoczenie. A czynnikami ograniczającymi rozwój masowych inwazji wszy (wszawicy) jest przestrzeganie zasad higieny, działania profilaktyczne, jak również poziom świadomości społecznej i wykształcenia, w tym wiedza o samym pasożycie. W procesie zarażenia nie ma kluczowego znaczenia długość włosów, rodzaj stosowanego szamponu, czy częstotliwość szczotkowania. Najbardziej narażone są dzieci w przedszkolach i szkołach, ponieważ przebywają w dużych skupiskach, przytulają się do siebie i do tych samych maskotek, przez co wszy mają ułatwiony sposób inwazji dziecięcej główki.

Wśród dzieci częściej zarażone bywają dziewczynki, ale może mieć to związek nie tyle z długością włosów, co zachowaniem – są bardziej empatyczne i chętniej wchodzą w bliższe kontakty. W wypadku wykrycia wszawicy u jednego z domowników, powinien zostać zbadany każdy z członków gospodarstwa domowego i inne osoby, które miały z zarażonym bezpośredni, bliski kontakt. Używane przez zarażone osoby ubrania, pościel, ręczniki, pluszowe zabawki, itp. powinny zostać wyprane w gorącej wodzie (min. 50°C) lub poddane suszeniu w wysokiej temperaturze przez co najmniej 30 minut. Z kolei nakrycia głowy, szczotki, grzebienie, słuchawki, itp. powinny być wyczyszczone i zdezynfekowane stosownym środkiem wszobójczym lub dezynfekującym (np. alkoholem izopropylowym). Skuteczne jest także przechowywanie przedmiotów w szczelnie zamkniętej torbie plastikowej, przez 2 tygodnie. Powierzchnie, na których mogły znaleźć się zarażone włosy (podłogi, dywany, miejsca zabaw, poduszki, tapicerowane meble) muszą zostać dokładnie odkurzone.

Dla odstraszania wszy wykorzystywane bywają różne środki – skuteczne działanie repelencyjne wykazuje tu np. lawenda, geranium, anyż czy olejek cytronella, który jest zawarty w preparacie Sora Lotion. Naturalny olejek Citronella to fantastyczny, a przede wszystkim skuteczny środek odstraszający owady. Ponieważ jest całkowicie naturalny i bezpieczny, może być stosowany przy ochronie dzieci. Dodatkowo, olejek Citronella ma także działanie antydepresyjne, działa kojąco. Sora Lotion jest produktem zapobiegającym nawrotom choroby, kojącym stany podrażnienia i swędzenia, działającym antyseptycznie. Skutecznie odstrasza wszy i owady. Płyn Sora Lotion używamy do profilaktycznego stosowania po kuracji szamponem Sora Forte lub zapobiegawczo w środowisku o zwiększonym ryzyku zakażenia. Alantoina, prowitamina B5, wyciągi aloesu, rumianku i nagietka oraz roślinna keratyna działają łagodząco na skórę głowy i kondycjonują włosy. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty należy wmasować płyn w odsłoniętą skórę głowy w stanach podrażnienia i swędzenia lub spryskiwać włosy profilaktycznie z częstotliwością konieczną dla podtrzymania zapachu Cytronelli Za nietoksyczne i skuteczne w zwalczaniu wszawicy uchodzą preparaty zawierające związki z grupy silikonów – cyklometikon i dimetikon. Można je stosować u małych dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a nanoszone są zwykle na suche włosy. Związki te szczelnie pokrywają ciała pasożytów i ich jaja powodując blokowanie układu oddechowego oraz zaburzenia gospodarki wodnej (wysuszenie). W aptekach popularne są środki zawierające dimetikon np. „Sora Płyn do zwalczania wszawicy”

Wszawica – miej to z głowy!
5 (100%) Głosy: 9

2 KOMENTARZE

  1. Obecnie wszawica nie jest zbyt często spotykana, nawet w przedszkolu. Na pewno łatwiej zarazić się dziewczynkom, długie włosy ułatwiają przechodzenie wszy, a do tego częstsze przytulanie i efekt gotowy.

  2. Teoretycznie problem wszawicy w dzisiejszych czasach nie powinien istnieć. W dobie dbania o higienę, reklamowania wszystkich kosmetyków od szamponów i past dla dzieci po płyny do higieny intymnej dla dziewczynek okazuje się, że powrót z obozu, kolonii lub wycieczki może zakończyć się niemiłą niespodzianką. Zatem profilaktyka jest bardzo ważna i na każdym etapie warto o to dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code