Łóżeczka i materacyki do żłobka

2

Łóżeczka i materacyki to podstawowe zakupy przy urządzaniu do żłobka. Jaki materacyk wybrać do placówki?

Od jakości materaca zależy zdrowy sen maleństwa, który jest gwarancją prawidłowego rozwoju. Podczas spania, nawet tego krótkiego, popołudniowego, mózg przetwarza nagromadzone informacje, organizm się regeneruje, a dziecko nabiera sił. Materacyki do placówki powinny być nie tylko zdrowe i wygodne, ale również ekonomiczne i odpowiednio zabezpieczone przed mokrymi „wpadkami” maluszków.

Łóżeczka i materacyki do żłobka fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Twardy czy miękki?

Materacy w sklepach jest mnóstwo. Do wyboru są piankowe, kokosowe, lateksowe, gryczane, a nawet z trawy morskiej. Obecne badania pokazują, że materac dla malca nie może być zbyt twardy. Spanie „na desce” nie jest zdrowe. Ortopedzi zalecają, by materace dla dzieci dopasowywały się do kształtu ciała śpiącego maluszka. Wtedy kręgosłup będzie układał się w najlepszej pozycji. Jeśli materac będzie zbyt twardy, niemowlę nie „zapadnie” się w nim na tyle głęboko, by kształt jego kręgosłupa nie uległ wykrzywieniu.

Materac na dłużej

Myśląc o zakupie do placówki powinniśmy wybrać materac, który będzie nie tylko odpowiednio twardy, ale również odporny na odkształcenia – możemy bowiem założyć, że spać będzie na nim po kolei kilkoro dzieci, o różnej wadze i wzroście. Istotne jest więc również to, by materac był elastyczny, czyli po odkształceniu się, wracał do swojej pierwotnej formy. Najbardziej elastyczne materacyki do łóżeczek niemowlęcych są wykonane z pianki poliuretanowej lub lateksowej. Przy wyborze warto też pamiętać, by kupować materacyki, które nie są podatne na zdeformowanie. To materace z pianki poliuretanowej i kokosowo- bonellowy – który ma dwie warstwy poliuretanową, kokosową ze sprężynami pomiędzy nimi. Odkształceniom nie ulegają również materace sprężynowe. Te ostatnie przeznaczone są także dla starszych dzieci.

Zabezpieczenia

Kupując materacyk, nie możemy zapomnieć o zakupie prześcieradeł gumowanych, które zabezpieczą łóżeczko przed zamoczeniem. W sklepach dostępne są specjalne prześcieradła, które nie przepuszczają wilgoci, ale jednocześnie pozwalają „oddychać” materacowi. Można również kupić podkłady higieniczne na materace. Ich spodnia warstwa pokryta jest gumą lub innym nieprzemakalnym materiałem. Warto też zastanowić się nad kupnem antyalergicznych pokrowców. Ich najważniejszą cechą jest doskonałą umiejętność odprowadzania wilgoci i zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza. Usunięcie wilgoci ogranicza namnażanie się bakterii i roztoczy, które są przyczyną alergii.

Łóżeczka i materacyki do żłobka
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. lepiej wybrać lepszej jakości miękki materac który powinien przetrwać wiele lat. dobrze przy okazji dokupić dodatki jak prześcieradło. dobry sen też jest ważny dla dziecka

  2. Jeśli wybieramy materace,to najlepiej jeśli zorientujemy się w placówkach już istniejących jaki materac jest najlepszym rozwiązaniem.Nie warto wybierać tych tanich ponieważ one z reguły są miernej jakości,jeśli wybierzemy materace z segmentu droższych,to jest nadzieja,że dzieciaki będą zadowolone z takich materacy i będą one długo nam służyły.”Jakość kosztuje”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code