Krzesełko do karmienia w żłobku

2

Krzesełko do karmienia do podstawowy element wyposażenia żłobka. Jakie wybrać i na co zwracać uwagę przy kupnie?

Z wysokich krzesełek korzystają zwykle maluszki od 6. miesiąca życia – gdy nauczą się pewnie siedzieć – do momentu, gdy opanują sztukę samodzielnego jedzenia, czyli do ok. 1,5 roku. Krzesełka takie są wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla osoby, która je karmi, dlatego warto w nie zainwestować, kupując wyposażenie żłobka.

krzeselko do karmienia w żłobku © www.shutterstock.com
© www.shutterstock.com

DO WYBORU, DO KOLORU…

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów krzesełek do karmienia. Mają swoje wady i zalety, jednak jedno jest pewne: przydają się. Po pierwsze ułatwiają opiekunowi nakarmienie dziecka. Maluch nie może samodzielnie wyjść z krzesełka, więc nie ucieka przed łyżeczką z zupą, jest w nim całkowicie bezpieczny, bo przypięty pasami. Większość modeli ma blaty, na których młodszemu dziecku można rozłożyć zabawki, by zainteresował się czymś w czasie posiłku. Dla starszaka jest to też doskonały mebel pomagający w nauce samodzielnego jedzenia: na blacie można postawić miseczkę z kaszką i pozwolić malcowi na pierwsze nieporadne próby posługiwania się łyżeczką lub rączką. Krzesełko ogranicza wówczas zasięg ewentualnych „zniszczeń” spowodowanych takim treningiem, a ponieważ jest zwykle wykonane z plastiku, łatwo je doprowadzić potem do czystości.

ROZKŁADANE LUB NIE

Tradycyjne krzesełka do karmienia to plastikowe lub drewniane siedziska na nogach o regulowanej wysokości. Dzięki temu dorosłemu łatwiej karmić dziecko – siedząc na swoim krześle nie musi się schylać do malucha. Krzesełko można również przystawić do normalnego stołu, ta opcja sprawdza się jednak zazwyczaj w prywatnych domach, w placówkach bowiem wysokość stolików jest zwykle dopasowana do wzrostu dzieci. Ale i tu pomocny może okazać się nasz mebel, niektóre jego modele można bowiem zdemontować i rozłożyć na dwie części – fotelik i stolik, który może służyć do rysowania czy zabawy, ale i do spożywania posiłku. Istnieją też specjalne siedziska nakładane na normalne „dorosłe” krzesła – to rozwiązanie lekkie i dobre dla żłobków borykających się z brakiem miejsca. Cena krzesełek jest zróżnicowana w zależności od modelu i materiału i wynosi od 150 do 600 zł (Klupś, Drewex, Baby Dan, Chicco, Peg-Perego). Nakładki na krzesła są tańsze – to koszt od 100 do 180 zł (Thermobaby, Fisher Price, InGenuity).

NIEZBĘDNE ELEMENTY

  • Krzesełko koniecznie musi mieć pasy, które zabezpieczą dziecko przed wypadnięciem i zawsze należy je zapinać, wkładając malca do krzesełka.
  • Krzesełko powinno być stabilne i solidne. Chociaż malec jest w nim przypięty, to jednak gdyby się wychylił, krzesełko nie może przechylić się razem z nim. Nie może też przewrócić się, gdyby dziecko np. popchnęło je stojąc przy nim.
  • Dobrze, jeśli mebelek ma kółka, bo wtedy łatwiej go przesuwać. Muszą mieć one jednak blokadę, by dziecko stojąc na ziemi, samodzielnie nie przesunęło mebelka.
  • Krzesełko powinno być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia – resztki zupki czy serka będą często lądować na tapicerce i blacie. Najlepsze do czyszczenia są oczywiście plastikowe mebelki z plastikową tapicerką wyściełaną w środku gąbką. Są łatwe do czyszczenia, wystarczy przetrzeć je mokrą ściereczką, by zmyć resztki jedzenia.
  • Dobrze też wybrać model ze zdejmowanym blatem – łatwiej go wtedy umyć w zlewie lub pod prysznicem. Poza tym taki fotelik można przysunąć w razie potrzeby do stołu.
  • Krzesełko powinno mieć regulację wysokości, zarówno siedziska, jak i blatu oraz podnóżka.
  • Kupując krzesełko do karmienia należy zwrócić uwagę, czy posiada odpowiednie atesty (litera B lub europejski certyfikat), świadczące o jego bezpieczeństwie i o tym, że przy produkcji nie użyto toksycznych materiałów. Warto też zadbać o gwarancję, by nie narażać się na koszty w przypadku, gdy mebelek zepsuje się.
  • Większość krzesełek plastikowych jest składana – zajmują wtedy mało miejsca i można je ustawić jedno za drugim. Krzesełek drewnianych, z których można zrobić stoliki, nie składa się, przez co zajmują więcej miejsca. Warto o tym pomyśleć przy wyborze, biorąc pod uwagę ilość miejsca w naszej placówce.
Krzesełko do karmienia w żłobku
5 (100%) Głosy: 2

2 KOMENTARZE

  1. Krzesełko do karmienia jest niezbędnym elementem wyposażenia stołówki w żłobku i powinno być bezpieczne(chodzi tu przede wszystkim o materiał,z którego jest wykonane krzesełko ale i musi być wyposażone w pasy to przypinania dziecka na czs posiłku. dla dziecka oraz kolorowe aby przyciągać jego uwagę.Dzieci spożywające posiłki w takich krzesełkach będą z pewnością bezpieczne oraz zadowolone.

  2. krzesełko do karmienia to element niezbędny w żłobku czy przedszkolu. bardzo ułatwia współpracę z dziećmi. dziecko oraz nie musimy skupiać się na siedzeniu i utrzymywaniu pozycji, a jedynie na podawaniu jedzenia w bezpiecznej pozycji. oferta rynkowa takich krzeseł jest dość obszerna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code