Jak zwalczyć nieśmiałość u dzieci w przedszkolu?

0

Podpiera ścianę w przedszkolu, nie bawi się z innymi dziećmi, gdy się do niego odezwiesz, chowa się w kąt. Jak zwalczyć nieśmiałość u dzieci, jak sobie radzić z nieśmiałym dzieckiem, zanim zaadaptuje się w grupie?

Pierwsze dni w przedszkolu są trudne nawet dla przebojowych maluchów. A co dopiero dla zawstydzonego malca, który dotąd wszędzie chodził za rękę z mamą? Ponieważ w każdej grupie znajdzie się jakieś wycofane i mało odważne dziecko, warto wiedzieć, jak z nim postępować by zwalczyć nieśmiałość u dzieci.

nieśmiałość u dzieci

Co to jest nieśmiałość u dzieci?

Nieśmiałość w wieku 2-4 lat to normalny objaw. Jej podłożem jest strach, który dominuje w emocjach dziecka na tym etapie rozwoju. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej lub pójście do żłobka sprzyja tym uczuciom, dlatego wiele dzieci uczęszczających do tych placówek opiekuńczych boryka się z problemem nieśmiałości. Początkowo wiąże się ona z lękiem przed obcym otoczeniem: nowymi kolegami, opiekunami czy miejscem. Dziecko jest zagubione, niepewne i przestraszone nieznaną sytuacją.
Starsze dzieci często rozumieją już, że mogą być różnie odebrane przez rówieśników, dlatego ich nieśmiałość spotęgowana jest dodatkowo obawą przed wyśmianiem (gdy zacznie płakać z tęsknoty za mamą lub wykaże się brakiem jakiejś umiejętności podczas zabawy). Często nieśmiałki są też przekonane o swojej niższości i mają słabą samoocenę. Ewentualna porażka jeszcze bardziej potęguje zawstydzenie i zakłopotanie dziecka.

Podejmij działania aby zwalczyć nieśmiałość u dzieci

Rolą opiekuna nieśmiałego przedszkolaka, zwłaszcza w pierwszych dniach adaptacji w nowym miejscu, jest zachęcenie dziecka do udziału w zajęciach, ośmielenie go, ale przede wszystkim zdobycie jego zaufania i nawiązanie więzi pomiędzy dzieckiem a wychowawcą. Bez tego malec nie otworzy się i będzie cierpiał, zamiast świetnie się bawić z rówieśnikami. Dla nauczyciela będzie to natomiast poważny problem pedagogiczny.
Mając do czynienia z nieśmiałym dzieckiem, warto – zwłaszcza na początku nauki – porozmawiać na jego temat z rodzicami. Należy zapytać ich o najbardziej stresujące dla dziecka sytuacje, by ich unikać, a także po to, by podpowiedzieć rodzicom, jak postępować w domu z nieśmiałym maluchem, by zachęcić go do aktywności w żłobku czy przedszkolu. Oto kilka rad, jak dotrzeć do nieśmiałego i zawstydzonego dziecka.

Nieśmiałość u dzieci jak sobie z nią radzić w przedszkolu

 1. Zbyt wysokie wymagania, nieadekwatne do wieku i umiejętności dziecka, mogą powodować jego lęk przed niewykonaniem zadania, poczucie, że jest „gorsze” i w konsekwencji potęgować nieśmiałość. Starajmy się stawiać dzieciom wyzwania edukacyjne, społeczne na miarę ich możliwości.
 2. Nieśmiałe dzieci zazwyczaj nie biorą udziału w zajęciach, są ciche i „niewidoczne”. Nie poproszą też o pomoc, choć jej potrzebują. Dlatego uważnie obserwuj dziecko podczas zajęć i sprawdzaj, czy radzi sobie z zadaniami. Jeśli nie, pomóż mu, bo samo się do ciebie nie zwróci.
 3. Maluchy takie mają zwykle gorsze relacje z rówieśnikami, bo nie biorą udziału we wspólnych działaniach, nie rozmawiają z kolegami, bawią się samotnie z boku. Zachęcaj nieśmiałka do zabawy w grupie, angażuj go w gry i wspólne aktywności.
 4. Zlecaj mu proste zadania, które sprawią, że poczuje się pewniej. Nie zmuszaj na siłę do występów w przedstawieniach, odgrywania scenek przed kolegami, śpiewania solo itd.
 5. Każdy przejaw aktywności dziecka powinien być dostrzeżony i pochwalony. Pozytywne wzmacnianie i wsparcie to najważniejsze potrzeby nieśmiałego dziecka.
 6. Mów dużo o jego dobrych stronach, podkreślaj, co robi dobrze, co świetnie mu wychodzi.
 7. Krytyka malca powinna być subtelna i przeprowadzona na osobności. Omawianie jego błędów czy złego zachowania na forum publicznym może dodatkowo zawstydzić dziecko i zniechęcić do dalszych działań. Podczas takiej rozmowy, nie porównuj malca do innych i nie krytykuj jego, lecz jego zachowanie. Uświadamiaj mu, że każdy popełnia błędy.
 8. Słuchaj dziecka i w miarę możliwości poświęcaj mu dużo uwagi.
 9. Nie pozwól innym dzieciom dokuczać, wyśmiewać i poniżać nieśmiałka. Pozwól dziecku popełniać błędy. Uświadom mu, że w ten sposób się uczymy, bo nikt nie jest idealny.
 10. Podpowiadaj dziecku, jak powinno się zachowywać w stresujących je sytuacjach. Mów, co powinno zrobić, gdy chce się pobawić z kolegą, co powiedzieć, gdy nie ma kredek itd. Wskazuj rozwiązania, ale nie wyręczaj dziecka.
 11. WAŻNE
  Zdaniem psychologów wiele dzieci zawdzięcza swoją nieśmiałość oddziaływaniu społecznemu. Nadanie maluchowi „etykiety” nieśmiałka sprawi, że uwierzy on w to, iż jest nieśmiały. Dlatego nie powinniśmy nigdy mówić przy dziecku o nim w tym kontekście i nie tłumaczyć jego zachowań nieśmiałością.
  Jak zwalczyć nieśmiałość u dzieci w przedszkolu?
  5 (100%) Głosy: 34

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code