Jak zorganizować bal karnawałowy w przedszkolu?

2

Bal karnawałowy w przedszkolu czy klubie malucha to obowiązkowy punkt w kalendarzu. To doskonała okazja do zabawy, ale i do organizowania imprezy wspólnie razem z dziećmi.

Bal karnawałowy w przedszkolu to zwykle bal przebierańców. Dla większości dzieci wybranie stroju i przeistoczenie się przynajmniej na kilka godzin w królewnę lub pirata, to największa frajda. Warto wykorzystać okres po Bożym Narodzeniu i zorganizować dzieciom taki bal. Do przygotowań koniecznie trzeba włączyć samych zainteresowanych. Jak to zrobić?

bal karnawałowy w przedszkolu
Bal karnawałowy w przedszkolu. Fot. 123RF.com

Pomysły na bal karnawałowy w przedszkolu

Urządzanie balu karnawałowego to sposób na podtrzymanie starej polskiej tradycji. Dlatego zapowiadając imprezę warto wytłumaczyć dzieciom, skąd się wzięła, jakie były formy radowania się przed wiekami i jakie są teraz. Dobrze też włączyć dzieci do przygotowania imprezy, czyli zrobienia dekoracji sali, w której będzie odbywał się bal, a także strojów. Wcześniej jednak trzeba wymyślić jego temat przewodni, np. „W świecie bajki”, który pozwoli maluchom przebrać się za ulubione postacie z bajek i filmów, „Kraina zwierząt”, do której wpuszczane będą tylko dzieci w strojach zwierzątek, ptaszków czy motylków, „Piracki statek” – dopuszczający wszelkie przebrania marynistyczne i korsarskie czy „Kosmos”, który będzie wymagał strojów rodem z filmów science fiction.

Oczywiście pomysłów może być cała masa, wszystko zależy od tego, co lubią dzieci, jakie filmy są aktualnie modne itd. Gdy wymyślimy już temat balu, warto na zajęciach plastycznych wykonać z dziećmi dekoracje – plakaty przedstawiające morze, jeśli będziemy piratami, czy zamek królewski, jeśli będziemy rycerzami i księżniczkami. Obecnie popularne jest wypożyczanie strojów na bale karnawałowe, ale możemy namówić dzieci do wykonania własnych. Aby na przykład zrobić zbroję rycerską, wystarczą dwa kartony, odpowiednio pomalowane i spięte na ramionach taśmami, a żeby stać się rudą wiewiórką, wystarczy maska, której szablom znaleźć można w Internecie.

Z pomocą wodzireja

Przebieg balu zależy od inwencji nauczycieli i rodziców, których możemy zaprosić do wspólnej zabawy (koniecznie w przebraniach). Na pewno głównym elementem imprezy powinny być tańce, ale trzeba maluchom zaproponować również gry, konkursy (np. na najpiękniejszy strój) oraz wspólne zabawy, związane z tematem balu. Jeśli mamy fundusze, warto wynająć firmę organizującą bale dla dzieci. Tego typu przedsiębiorstwa mają zwykle własnych animatorów i wodzirejów, którzy prowadzą imprezę, organizują konkursy i zabawy dla dzieci w rytm muzyki, profesjonalne nagłośnienie, a także inne atrakcje jak malowanie buziek, tworzenie wielkich baniek mydlanych itd. Większość firm oferuje również wykonanie pamiątkowego zdjęcia pod koniec zabawy. Dobrze jest zadbać też o smakołyki i przekąski oraz o napoje – w czasie balowych tańców i szaleństw na pewno wszyscy będą odczuwać pragnienie.

Jak zorganizować bal karnawałowy w przedszkolu?
2 (40%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Warto zadbać aby dzieci były aktywnie zaangażowane w przygotowania do balu karnawałowego w przedszkolu.Dzieci mają bardzo dużo pomysłów i z pewnością da się wie z nich wykorzystać aby zabawa była niezapomnianym przeżyciem dla dzieciaków.Uśmiech na twarzach dzieci będzie najlepszą nagrodą dla organizatorów.

  2. Myślę, że przygotowania do baru karnawałowego są już pewną tradycją. Włączenie do jego organizacji dzieci oraz chętnych rodziców to standard. Pomysły, pomoc w organizacji oraz opieka w trakcie to coś czym nie można pogardzić przy organizacji, a też same dzieci są skarbnicą pomysłów. Wspólna zabawa, niezapomniany klimat i szczery uśmiech to coś co pozostanie im na zawsze w pamięci. Dlatego warto zadbać o ten bal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code