Jak wybrać żłobek lub przedszkole

3

Jak wybrać żłobek lub przedszkole dla dziecka? Wbrew pozorom nie jest to tekst dla rodziców, ale dla osób, które tworzą ofertę placówki.

Wiosna to czas zapisów do przedszkoli i żłobków. Gdy wiadomo, że w placówkach publicznych brakuje miejsc, rodzice zaczynają rozglądać się za prywatnymi. Ponieważ mają świadomość, że za opiekę nad malcem będą musieli płacić, tworzą listę oczekiwań, na podstawie których dokonują wyboru. Warto je poznać, by stworzyć taką ofertę, która będzie im odpowiadała. Na co zwracają uwagę rodzice przy szukaniu żłobka i przedszkola? Jak wybrać żłobek?

Jak wybrać żłobek lub przedszkole
fot. Fotolia.com

Czesne

Wiadomo, że opłata za żłobek lub przedszkole musi być taka, by prowadzenie palcówki na odpowiednim standardzie było możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że dla rodziców wysokość opłat to podstawowe kryterium wyboru. Dlatego w miarę możliwości warto je obniżać, oczywiście mając świadomość, że nasza firma musi być rentowna. Szukanie dotacji, fundacji organizujących zajęcia dodatkowe itd. to sposób na bogatą ofertę bez windowania cen.

Jak wybrać żłobek – lokalizacja

Szybki dojazd z domu do przedszkola lub placówka położona niedaleko miejsca pracy to ideał dla każdego rodzica. Dlatego wybierając miejsce na swoją placówkę warto szukać jej w rejonie wielkich osiedli, gdzie mieszka dużo młodych małżeństw lub w centrum miasta, gdzie znajdują się biurowce i firmy.

Kadra

Wybór nauczycieli i opiekunów to jedna z najważniejszych decyzji dyrektora. Szukanie ludzi, którzy są naprawdę wychowawcami z powołania jest niezwykle trudne, jednak, gdy nam się to uda i skompletujemy wartościową kadrę, nasze przedszkole czy żłobek zyska w opiniach rodziców, którzy będą chętnie polecali naszą placówkę. Dobierając ludzi do pracy, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jaki mają stosunek do dzieci, czy są cierpliwi, sympatyczni, weseli, ale również na ich umiejętności i kompetencje. Kursy, dodatkowe szkolenia to informacje, którymi warto się chwalić na dniach otwartych i spotkaniach z potencjalnymi kandydatami. Obecność w placówce pielęgniarki, psychologa, logopedy czy reedukatora to nasze dodatkowe atuty.

Program

Zajęcia dodatkowe, profil przedszkola, program edukacyjny to kolejne elementy, którym bacznie przyglądają się rodzice. Aby placówka prywatna utrzymała się na rynku, musi skusić swoją wyjątkową ofertą: dużą popularnością cieszą się przedszkola językowe, w których nacisk kładzie się na naukę języków od pierwszych lat życia, artystyczne, w których plastycznie albo te, które pracują według określonych programów: Montessori, waldorfowskie itp. Tworząc ofertę, szczególnie należy zadbać również o program zajęć dodatkowych (najlepiej bezpłatnych): przyrodniczych, tanecznych czy sportowych. Warto też zatrudnić logopedę, który będzie pracował z dziećmi mającymi problemy z mówieniem.

Jak wybrać żłobek lub przedszkole? fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Liczebność grup

Ile jest dzieci w grupie? To pytanie, które często zadają rodzice. Maksymalna liczba przedszkolnej to 15-16 osób. W żłobku – mniej, bo opieka nad maluchami wymaga większej uwagi i pracy. Liczba przyjmowanych dzieci zależy od tego, ilu nauczycieli zatrudniamy, ale również od wielkości placówki. W małych pomieszczeniach nie może przebywać tłum maluchów – przepisy zresztą jasno to regulują (Dz.U nr 69, poz. 367). Dlatego tworząc ofertę należy „mierzyć siły na zamiary”, pamiętając, że dla rodzica im mniejsza grupa, tym lepiej.

Wyżywienie

Zdrowe jedzenie to dla rodziców jedna z ważniejszych kwestii w wychowaniu dzieci. Ludzie zwykle wolą przedszkola, które mają własną kuchnie, od tych wynajmujących firmy cateringowe. Nie ma to jednak tak dużego znaczenie, o ile zaoferujemy rodzicom i ich dzieciom duży wybór diet (dla alergików, wegetarian) oraz zapewnimy, że posiłki, które podajemy są zdrowe, ekologiczne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł itd. Dostępność Placówka otwarta od 8 do 16 to nieporozumienie. W dzisiejszych czasach większość z nas pracuje od 9 do 17, z czego przynajmniej połowa traci dodatkową godzinę lub dwie na dojazd do firmy.

Dostępność

Placówka otwarta od 8 do 16 to nieporozumienie. W dzisiejszych czasach większość z nas pracuje od 9 do 17, z czego przynajmniej połowa traci dodatkową godzinę lub dwie na dojazd do firmy. Dostępność placówki od samego rana do późnego popołudnia to ważny plus przedszkola lub żłobka. Jeśli nie mamy takich możliwości, warto przynajmniej wyznaczyć dyżury nauczycieli, którzy będą mogli zostawać np. do godz. 18 z grupką dzieci, odbieranych najpóźniej, tak aby rodzice mogli bez stresu dojechać z pracy do placówki. Warto zaznaczyć to w statusie przedszkola.

Wygląd

Wielkość sal, ich stan techniczny ale również wygląd zewnętrzny ścian, mebli i sprzętów – bardzo się liczy. Aby przedszkole zachęcało do wejścia i było przyjazne dzieciom wystarczy kilka puszek kolorowej farby i szczotka z mydłem. Nawet jeżeli nie dysponujemy fantastycznym budynkiem, spróbujmy go zaadaptować jak najlepiej do jego obecnej funkcji. W żłobku pamiętajmy o zabezpieczeniu schodów, w przedszkolu – o kącikach tematycznych w salach i o wesołych malunkach na ścianach. Zadbajmy o plac zabaw, który dla wielu rodziców jest jednym z najważniejszych elementów placówki – bezpieczne, kolorowe i sprawne sprzęty, na pewno zwrócą ich uwagę i zostaną zapamiętane „na plus”.

Jak wybrać żłobek lub przedszkole?

Małgorzata Wójcik, mama z prywatnego przedszkola Didasko w Warszawie
Mój syn chodzi już do szkoły, ale jeszcze kilka lat temu, gdy szukaliśmy dla niego przedszkola, wybraliśmy Didasko ze względu na kadrę. Znaliśmy opiekunów i wychowawców, bo do tej samej placówki chodziły nasze starsze dzieci i wiedzieliśmy, że nie ma bardziej życzliwych i kompetentnych ludzi od nich. Martwiła nas wysokość czesnego i mały plac zabaw (przedszkole wtedy znajdowało się w innym miejscu niż teraz), ale to kadra zadecydowała o tym, że znów wróciliśmy tam z młodszym dzieckiem.
Natalia Brzyska, mama z przedszkola Heliantus, Józefosław
Przedszkole jest stosunkowo blisko naszego domu, więc jego lokalizacja miała dla nas znaczenie. Ale zaważył profil placówki – językowo- -przyrodniczy, zajęcia z nativ speakerem itp. pasowało mi też to, że dyrekcja zaznaczała, że chce wychowywać dzieci w duchu chrześcijańskim. Podobał mi się też budynek przedszkola – duży, jasny, z ogrodem.

Jak wybrać żłobek lub przedszkole
5 (100%) Głosy: 3

3 KOMENTARZE

  1. Według mnie najważniejsza jest lokalizacja oraz odpowiedni pracownicy. Inne rzeczy też są oczywiście ważne, ale zasady bezpieczeństwa przecież w każdym żłobku powinny być przestrzegane. Im wyższa cena czesnego tym lepszej oferty możemy oczekiwać, a więc coś za coś.

  2. Wybór odpowiedniego ośrodka to ważny wybór ze względu na rozwój naszych dzieci. O ile mamy finansową możliwość to rzeczywiście ten wybór może być realny. Jednakże często determinowany on jest czynnikami od nas niezależnymi ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Zatem nie do końca jest tak jak byśmy chcieli ale warto próbować

  3. Jak dla mnie wybór przedszkola jest bardzo trudny i warto przed wyborem tej właściwej placówki dokładnie się rozejrzeć i przeprowadzić wywiad wśród znajomych i sąsiadów,przede wszystkim trzeba odwiedzić przedszkola i porozmawiać z opiekunami oraz zorientować się jakie są warunki w danej placówce.Nie zawsze cena czesnego idzie w parze z kompetencjami personelu i warto wybrać taką placówkę gdzie opiekunowie kochają dzieci i są kompetentni oraz odpowiedzialni.Po kilku dniach pobytu dziecka w przedszkolu warto dokładnie porozmawiać z dzieckiem czy dobrze się tam czuje i jeśli zauważymy coś niepokojącego warto zastanowić się nad zmianą placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code