Jak wybrać bezpieczne dla dzieci środki czystości

2

Nie ma szczegółowych przepisów prawnych regulujących rodzaj używanych w żłobkach i przedszkolach środków higieny. Wybierając środki czystości, musimy więc sami zwracać uwagę na to, czy będą one bezpieczne dla naszych podopiecznych.

Jak wybrać bezpieczne dla dzieci środki czystości
© apops – Fotolia.com

W Polsce obowiązuje tylko jedno bardzo ogólnikowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31- 12-2002 r. w sprawie bezpieczeństwa oraz higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 z późn. zm.), ale tam nie ma zapisów na temat detergentów. Sposób utrzymania czystości w przedszkolach czy żłobkach (w tym także środki czystości, jakie są używane) bywa niekiedy określany w dokumentach wewnętrznych placówki (procedury, instrukcje lub regulaminy), nie ma jednak przepisów, które obligowałyby przedszkola do tworzenia takich dokumentów. Nie ma też obowiązku stosowania detergentów hipoalergicznych, chociaż z roku na rok coraz więcej dzieci cierpi na uczulenia.

Detergenty

Jak wybrać bezpieczne dla dzieci środki czystości
© Mitarart – Fotolia.com

Do sprzątania placówki powinny być używane ogólnodostępne na rynku środki czystości, które posiadają atest PZH. Trzeba tu jednak przypomnieć, że producenci środków czystości nie mają obowiązku zdobycia takiego atestu – jest to całkowicie dobrowolne. Podczas kontroli sanepidu możemy spodziewać się jego zainteresowania tym, czy stosowane środki posiadają atest PZH, zachowaną datę ważności i czy są odpowiednio zabezpieczone przed dostępem dzieci. Detergenty muszą być oznakowane zgodnie z wymaganiami określonymi w unijnym rozporządzeniu o detergentach z zachowaniem wymagań regulowanych ustawą o substancjach i mieszaninach chemicznych i/lub rozporządzeniem 1272/2008, które będzie obowiązkowe od 01.06.2015 r. a teraz póki co dla mieszanin, a takimi są detergenty, jest dobrowolne. Zaostrzenie przepisów nastąpiło więc dopiero od początku tego roku.
Kupując środki czystości do żłobka czy przedszkola, kierujemy się zwykle ich skutecznością i ceną. Biorąc jednak pod uwagę zdrowie powierzonych nam dzieci, warto również zadbać o to, by wybierane przez nas środki miały jak najmniej intensywny zapach. To bowiem środki zapachowe są najczęstszą przyczyną uczuleń na detergenty. Z tego samego względu warto wprowadzić zasadę, że sprzątanie placówki odbywa się zawsze podczas nieobecności dzieci. Dzięki temu, nie będziemy narażać maluchów na wdychanie oparów, które ewentualnie mogą im zaszkodzić. Jeśli w nagłej sytuacji musimy użyć jakiegoś środka w obecności dzieci, lepiej nie używać go w postaci sprayu – do powietrza, a więc i do płuc maluchów przedostaje się wówczas więcej cząsteczek chemicznych.
Na opakowaniu środków czystości zawsze widnieje instrukcja, jak należy je stosować. Tej instrukcji należy oczywiście przestrzegać, ale w przedszkolach, ze względu na specyfikę zachowań dzieci, należy dodatkowo wprowadzić obowiązek zmywania czystą wodą wszystkich powierzchni mytych wcześniej detergentami.

Detergenty to substancje aktywne, które często zawierają substancje szkodliwe. Do takich należą:
związki chloru: chlor potrafi przenikać przez skórę wpływając na działanie układu nerwowego;
• fosforany:wywołują uczulenie; to one powodują zwiększenie rozwoju glonów w wodach;
• konserwanty i substancje zapachowe, które są najbardziej alergogenne.

Środki dezynfekujące

O ile atest nie jest wymagany przy detergentach, o tyle muszą go posiadać wszelkie środki bakteriobójcze, które znajdują się na rynku (środkami takimi powinny być dezynfekowane sanitariaty). Atest taki wydaje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zazwyczaj środki kupowane w sklepach tradycyjnych taki atest mają, natomiast z tymi, kupowanymi w sklepach internetowych, bywa różnie. Nawet jednak, jeśli nie mamy możliwości obejrzenia dokładnie opakowania, możemy sprawdzić, czy środek ma atest na stronie urzędu pod adresem www.urpl.gov.pl. Środki biobójcze będą wyszczególnione w III części rejestru i tam należy ich poszukać. Oczywiście środki biobójcze wymagają szczególnej dbałości w przechowywaniu i zabezpieczeniu przed dostępem dzieci. Do dezynfekcji toalet i ewentualnie powierzchni mających kontakt z jedzeniem można przystępować dopiero po wyjściu wszystkich podopiecznych z placówki. Należy też bezwzględnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu i bardzo dokładnie spłukać wszystkie odkażane powierzchnie czystą wodą.

Jak przechowywać detergenty?

Środki do mycia i dezynfekcji powinny być przechowywane w oryginalnych, szczelnych opakowaniach, z czytelnym oznakowaniem i znakami ostrzegawczymi. Środki myjące i dezynfekujące szczególnie niebezpieczne, należy przechowywać w miejscach zabezpieczonych przed dostępem osób nieupoważnionych i dzieci.

Jak wybrać bezpieczne dla dzieci środki czystości
Oceń artykuł

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobry artykuł. Pranie ubranek dziecięcych powinno być bardzo uważne oraz ostrożne, oraz z użyciem odpowiednich środków. Inaczej ryzykujemy podrażnieniami skóry naszego bobasa albo nawet reakcją alergiczną.

  2. lepiej wybierać produkty z atestem znanych marek. taka chemia może być mniej szkodliwa, drażliwa na małe dzieci. przechowywanie powinno być najlepiej gdzieś wysoko pod kluczem w szafce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code