Jak unikać odparzeń na skórze dzieci?

2

Najwięcej kłopotów każdemu opiekunowi sprawia pielęgnacja i ochrona delikatnej skóry pod pieluszką, która ze zrozumiałych względów jest najbardziej narażona na podrażnienia. Wspólnie z ekspertem, prof. dr hab. n. med. Magdaleną Czarnecką-Operacz, dermatologiem, podpowiadamy, jak właściwie opiekować się dzieckiem, które korzysta jeszcze z pieluszek.

Skóra nazywana jest największym narządem naszego organizmu. U dorosłego człowieka jej powierzchnia to około 2 metry kwadratowe. Skóra rozpoczyna rozwijać się w drugim miesiącu ciąży, gdy zarodek ma długość około 1 centymetra. Stanowi ona łącznik pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym. To poprzez nią odczuwamy dotyk, ciepło czy wilgoć i wiele innych zróżnicowanych doznań. Przede wszystkim stanowi ona barierę pomiędzy organizmem człowieka i środowiskiem zewnętrznym.

Fot: Fotolia.com Fot: Fotolia.com
Fot: Fotolia.com

SKÓRA – BARIERA OCHRONNA JUŻ OD URODZENIA

– Gdy maleństwo przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie bakterii obecnych w środowisku zewnętrznym, czynników toksycznych oraz alergenów środowiskowych, takich jak roztocza kurzu domowego oraz wiele innych alergenów powietrznopochodnych, wahania temperatur oraz zanieczyszczenia. Struktura skóry dziecka staje się zbliżona do tej, jaką mają dorośli dopiero około 4. r.ż. Wynika to z niewykształconych jeszcze u noworodków gruczołów łojowych i potowych, które u dorosłych stanowią doskonałą barierę ochronną m.in. w odniesieniu do termoregulacji. Wartość odczynu pH skóry niemowląt waha się od 6,34 do 7,5 (u dorosłych pH 4,0 – 6,7), co znacznie obniża jej zdolność do obrony przed szkodliwym działaniem bakterii patogennych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Na każde pojawiające się na skórze niemowląt zmiany powinniśmy reagować natychmiast, sięgając po sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa środki kosmetyczne i terapeutyczne. Nie ma wówczas czasu na eksperymentowanie i testowanie szeregu maści czy kremów. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem pediatrą oraz dermatologiem.

– Skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Pojawiające się podrażnienia i zaczerwienia powinny być jak najszybciej łagodzone. Przede wszystkim najważniejsza jest higiena, czyli częste zmienianie pieluszki oraz dokładne mycie pupy. Bardzo ważne jest również wietrzenie, gdy skóra może „odpocząć” od pieluchy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zawierających związki cynku lub miedzi, które charakteryzuje działanie antybakteryjne oraz dodatkowo zdolność absorbowania wilgoci. Jednym z takich preparatów, wysoko ocenianych przez rodziców, jest Sudocrem, który można stosować już od 1. dnia życia – podsumowuje ekspert, dermatolog- -wenerolog, alergolog, prof. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Jak unikać odparzeń na skórze dzieci Fot: Fotolia.com
Fot: Fotolia.com

Codzienna pielęgnacja krok po kroku

Zmiana pieluszki jest czynnością rutynową. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo ją wykonywać, by przyswoić właściwe nawyki. O czym na pewno trzeba pamiętać?

1. Zmieniaj pieluszkę tak często, jak zachodzi potrzeba. Każdy opiekun najlepiej wie, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort. Istotne, by przewijać malca regularnie i często.

2. Zamiast chusteczek nawilżających od czasu do czasu należy umyć pupę malucha. Tu warto pamiętać o zasadzie mycia „od przodu do tyłu”, tak by bakterie z kału nie przedostały się do układu moczowego czy płciowego. Szczególnie narażone na takie infekcje są dziewczynki.

3. Zanim przystąpimy do nałożenia kremu ochronnego należy osuszyć pupę dziecka. Wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii.

4. Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry pod pieluszką. Nawet najlepsze pieluszki nie zapobiegną podrażnieniom, jeśli stosować będziemy niewłaściwe preparaty. Przy dozowaniu nie kierujmy się zasadą im więcej tym lepiej. Należy nakładać cienką warstwę kremu, zawierającego cynk, o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym.

5. Gdy pojawiają się zmiany wysiękowe najlepiej stosować zawiesinę lub krem. Maści i pasty wpływają niekorzystnie, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać.

Jak unikać odparzeń na skórze dzieci?
5 (100%) Głosy: 2

2 KOMENTARZE

  1. Zarówno rodzice jak i opiekunowie jeśli są odpowiedzialni i dobro dziecka jest dla nich najważniejsze,to dziecku nic złego stać się nie może.Bezwarunkowo należy zwracać szczególną uwagę na skórę dzieci które noszę pieluchę,a na wszelkie zmiany skórne reagować natychmiast.Dzięki dobrej higienie i szybkiej reakcji w razie zmian na skórze można unikną, bolesnych odparzeń u dzieciaków.

  2. Dzieci są bardzo delikatne,a ich organizm się dopiero rozwija i warto w stosunku do dzieci być czułym jaki delikatnym i dbać z troską o higienę dzieci.Jeśli zauważymy u nich jakiekolwiek zmiany skórne warto skonsultować je z rodzicami aby podjąć dalsze kroki ponieważ zdrowie i dobre samopoczucie dziecka jest priorytetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code