Jak skonstruować budżet w przedszkolu?

2

Do jednych placówek przedszkolnych stoją kolejki, inne świecą pustkami. Wszystko zależy od inwencji prowadzących ośrodek oraz od… przeznaczonego na niego budżetu. W artykule radzimy jak dobrze skonstruować budżet w przedszkolu.


Przedszkole to placówka dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcza, działająca zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. (Dz. U z 1996 r. nr 67, poz. 329 z późn. zm.), wpisana do ewidencji urzędu gminy, na terenie której się znajduje, realizująca program określony przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Aby dobrze funkcjonowała, potrzebnych jest kilka czynników, które oczywiście kosztują – konieczny będzie dobrze zaplanowany budżet w przedszkolu.

Jak skonstruować budżet w przedszkolu fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Po pierwsze – lokal

Pierwszą i jedną z najważniejszych spraw jest znalezienie lokalu, który musi spełniać bardzo wysokie wymagania kreślone przepisami budowlanymi, sanitarnymi, przeciwpożarowymi i dotyczącymi obiektów przeznaczonych do zbiorowego przebywania i żywienia dzieci. Niewielu potencjalnych właścicieli przedszkoli stać na to, aby taki obiekt od razu kupić czy wybudować. Natomiast lokal, który wynajmujemy, z reguły wymaga kosztownych przeróbek.

Pamiętajmy, aby dobrze zawrzeć umowę o wynajmie lokalu, korzystając najlepiej z usług zaufanego prawnika. Koszt nie jest wysoki, bo zaledwie kilkaset złotych, a korzyści bezsprzeczne. Jeżeli nas stać, do adaptacji budynku wynajmijmy architekta, który policzy sobie za usługę około 200 zł za metr kwadratowy pomieszczenia. Cena lokalu zależeć będzie zapewne od kilku czynników: wielkości miasta, w którym planujemy otworzyć przedszkole, dzielnicy, wielkości wynajmowanej powierzchni, ale też infrastruktury, otoczenia (powinniśmy się zastanowić, czy w pobliżu jest park, basen, lodowisko, inne punkty usługowe czy wreszcie spory parking dla naszych klientów). Koszt wynajmu lokalu i prowadzenia placówki do tanich nie należy.

Obyś cudze dzieci uczył

Zgodnie z polskim prawem właściciel przedszkola nie musi mieć uprawnień pedagogicznych, jeżeli nie prowadzi zajęć z dziećmi. Do tego celu musi po prostu wynająć wykwalifikowaną kadrę – wartościowe przedszkolanki. W wielu placówkach pracują młode osoby bez doświadczenia, czasem świetnie sobie radząc. Jednak lepiej, aby w przedszkolu było zatrudnionych kilka osób z większym stażem zawodowym. Należy im nieco więcej zapłacić, ale i na efekty długo nie będziemy musieli czekać. Warto też oczywiście zatrudnić pomoc przedszkolanki, szczególnie, jeżeli decydujemy się na przyjmowanie dzieci dysfunkcyjnych, oraz kucharki, sprzątaczki, konserwatora czy, przy większym budżecie, osobę dbającą o nasz ogród.

Jak sobie poradzić

Każda placówka przedszkolna musi działać oczywiście w oparciu o statut. Zgodnie z art. 84 ustawy o systemie oświaty, oprócz nazwy placówki i jej zadań, osoby prowadzącej, powinien określać m.in. sposób pozyskiwania środków finansowych na działalność. Placówka przedszkolna będzie uzyskiwać przychody z dwóch źródeł. Pierwsze to czesne pobierane od rodziców, którego cena waha się w zależności od wielu czynników w przedziale 500-3000 zł miesięcznie, druga to dotacje od samorządów: przysługują na każde dziecko w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych. Do niedawna można też było spróbować się postarać o dotacje unijne.

Budżet w przedszkolu a dodatkowe koszty

Tylko od naszej fantazji będzie zależało, na co przeznaczymy dalsze środki. Czy zdecydujemy się na własną kuchnię czy catering. Czy wynajmiemy lokal z obszernym placem zabaw dla dzieci, czy też będziemy je po prostu wyprowadzać na ogólnie dostępny, znajdujący się w pobliżu plac zabaw. Od nas zależy, na jaką ofertę zajęć dodatkowych się zdecydujemy, jakie wyposażenie do naszej placówki zakupimy. To w naszej gestii będzie fundowanie dzieciom dodatkowych atrakcji i zabaw. Zdaniem wielu właścicieli przedszkola w obecnych czasach nie opłaca się prowadzić placówkę dla kilku-kilkunastu dzieci. Lepiej nastawić się na przedszkole z kilkoma grupami na jednym poziomie wiekowym. Świetnie, jeśli będzie znajdował się tam żłobek, to dodatkowy dochód plus łatwo pozyskani klienci naszego przedszkola.

Jak skonstruować budżet w przedszkolu?
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. temat pieniędzy zawsze jest trudny. ludzie zawsze widzą tylko budynek i nauczycieli jako całość. niestety zawsze są jakieś dodatkowe koszty których innych nie widzą. są rzeczy z których nie można zrezygnować i trzeba zapewnić. wszystko wymaga analizy kosztów i rynku.

  2. Budżet w przedszkolu czy żłobku jest dużym wyzwanie i zawsze trzeba być rozważny dysponując nim w sposób umiejętny i ostrożny.Jeśli dana placówka cieszy się dobrą renomą i nie narzeka na brak podopiecznych ,to z budżet będzie niezagrożony i można tylko skupić się na opiece nad dzieciakami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code