Jak skomponować idealne śniadanie dla dziecka?

2

Wedle starego porzekadła śniadanie powinniśmy zjeść jak król, obiadem podzielić się z przyjacielem, a kolację oddać wrogowi. Odpowiednio skomponowane śniadanie dla dziecka wpływa na zdrowie, przede wszystkim na zdolność koncentracji i nastrój. Ma również wpływ na to, po co sięgną przez resztę dnia.

Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy rano zabiegani, powinniśmy wygospodarować chwilę na pyszne i pożywne śniadanie dla dziecka. Dlaczego uważa się, że pierwszy posiłek naszego dnia jest najważniejszy? Otóż odpowiednio zbilansowane śniadanie stabilizuje stężenie cukru we krwi, dzięki czemu maleje prawdopodobieństwo, że w ciągu dnia dziecko będzie miało ochotę na coś słodkiego, tłustego lub wysoko przetworzonego. Badania naukowe dowodzą, że regularne spożywanie śniadań pomaga w nauce, sprzyja koncentracji, daje więcej energii, pomaga utrzymać prawidłową wagę, poprawia humor i samopoczucie.

Jak skomponować idealne śniadanie dla dziecka. fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Idealne śniadanie dla dziecka

Jak zatem skomponować idealne śniadanie dla dziecka? Starajmy się kierować najważniejszymi zasadami:

  • Unikajmy produktów wysoko przetworzonych i o dużej zawartości cukru. Mimo, że dzieci za nimi przepadają, to takie słodkie śniadanie sprawi tylko, że jeszcze przed południem będą miały ochotę na kolejne porcje niezdrowych słodkich przekąsek. Dlatego najlepiej unikajmy takich produktów, jak słodkie płatki śniadaniowe (np. w czekoladzie, w miodzie lub z cukrem). Pożegnajmy na dobre wszelkie czekoladowe smarowidła, sztuczne muffinki i croissanty, batony zbożowe i ciasta.
  • Wprowadźmy na stałe węglowodany wolno-przyswajalne i białka, które zapewnią dzieciom uczucie sytości oraz równomiernie rozłożą zasoby energii do kolejnego posiłku. Takie śniadanie możemy wzbogacić o owoce lub warzywa.
Jak skomponować idealne śniadanie dla dziecka. fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Kilka propozycji smacznego i odżywcze śniadanie dla dziecka

  • Pełnoziarniste płatki śniadaniowe z minimalnym dodatkiem cukru i tłuszczu z bananem i mlekiem. Pamiętajmy, że dzieci do drugiego roku życia powinny spożywać mleko pełnotłuste, tym starszym śmiało można podawać półtłuste. Badania wykazały, że osoby, które codziennie na śniadanie jadają pełnoziarniste płatki zbożowe, rzadziej padają ofiarą otyłości niż te, które ze śniadań kompletnie rezygnują. Rzadziej miewają problemy z wysokim cholesterolem i ze stężeniem cukru we krwi, co w obu przypadkach prowadzi do cukrzycy typu 2 i powoduje poważne choroby serca.
  • Niesłodzona owsianka. Możną ją przygotować na bazie mleka, wody lub w proporcji pół na pół. Aby zrekompensować sobie brak cukru lub miodu, możemy dodać bakalie, orzechy lub pokrojone świeże owoce. Owsianka ma niski indeks glikemiczny (GI), co oznacza, że dostarcza energii powoli i równomiernie. Dzięki temu dłużej czujemy sytość. Płatki owsiane obniżają również stężenie złego cholesterolu we krwi.
  • Tost z chleba pełnoziarnistego, wieloziarnistego lub z chleba owocowego. Taki chleb jest zdrowszy od białego pieczywa, ponieważ wolniej uwalnia energię. Biały chleb nie jest naszym wrogiem, o ile nie jadamy go codziennie. Idealnym dodatkiem do tosta jest masło orzechowe o niskiej zawartości cukru, dżem niskosłodzony, najlepiej z własnej spiżarni, mus z banana lub innego owocu, serek śmietankowy lub plaster ulubionej szynki (najlepiej z indyka). Taki tost najlepiej podać z sokiem owocowym lub świeżymi kawałkami owoców.
  • Jajka gotowane, w koszulkach lub w postaci jajecznicy podawane z pełnoziarnistym pieczywem i pomidorem. Ze względu na nieznaczne ryzyko zatrucia salmonellą nie zaleca się podawania jajek niemowlętom poniżej 9. miesiąca życia. Kupując jajka, zwracajmy uwagę, czy są one bogate w kwasy omega3. Kwasy te wpływają korzystnie na krążenie i pracę serca, poprawiają również koncentrację i zmniejszają nadaktywność.
  • Kubek naturalnego jogurtu z dodatkiem owoców i muesli najlepiej własnej produkcji. Gdy sami wzbogacamy jogurt słodkim dodatkiem, mamy pewność, że nasze dziecko nie je niczego przypadkowego. Jeśli macie w domu niejadka, pozwólcie mu samemu wybrać dodatki, które wrzuci do jogurtu. To dodatkowo zachęci go do jedzenia.
  • Owoce na śniadanie dla dziecka

    Koktajle owocowe są świetnym dodatkiem do śniadania. Nie ma nic lepszego niż mnóstwo witamin o poranku, ale i tu powinniśmy uważać. Mimo że są one skarbnicą przeciwutleniaczy i błonnika, starajmy się podawać je dzieciom dopiero po skończonym posiłku, gdyż wypite przed posiłkiem mogą odebrać apetyt. Uważajmy również z ilością, gdyż więcej niż jeden napój na bazie owoców może wywołać biegunkę.

    Justyna Pląskowska, szefowa Akademii Kulinarnej Whirlpool we Wrocławiu

    Jak skomponować idealne śniadanie dla dziecka?
    5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. przygotowanie zdrowego śniadania dla dzieci nie jest trudne, wystarczy pamiętać jakie składniki eliminować i jakie stosować. dobrze postawić na warzywa i owoce, mleko, ziarno. słodkie rzeczy też należą się dzieciom, tylko, że w innej postaci i też będą zadowoleni.

  2. Przygotowanie zdrowego śniadania dla dziecka jest pewnym wyzwaniem. ale można je pokonać stosując pewnego rodzaju wybiegi. Uzbrojeni w wiedzę co dziecko powinno zjeść, co lubi a z czym jest problem możemy tak skonstruować menu aby osiągnąć sukces żywieniowy. Razem ustalamy menu tygodniowe, razem robimy zakupy, razem gotujemy i razem w spokoju jemy. Sukces jest wielce prawdopodobny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code