Jak ograniczyć wydatki na elektryczność i ogrzewanie w żłobkach i przedszkolach?

3

Najwięcej pieniędzy w każdej placówce pochłaniają rachunki za elektryczność i ogrzewanie, co najboleśniej odczuwamy zimą. Jak zmniejszyć te wydatki?


jak ograniczyc wydatki na elektrycznosc i ogrzewanie w żłobkach i przedszkolach
Każdemu, kto prowadzi firmę, a taką jest przecież niepubliczny żłobek czy przedszkole, zależy na oszczędnościach. Ma to wpływ na nasze zarobki i na to, na ile możemy rozwijać nasz biznes. Istnieją dwa sposoby, które pomogą nam płacić mniej za ogrzewanie, elektryczność czy wodę. Pierwszy to zainwestowanie w oszczędne urządzenia i sprzęty. Drugi sposób, to ograniczenie niepotrzebnego zużycia wynikającego często z niedbalstwa, bezmyślności czy nieuwagi.

WODA

Inwestycje

  • Najwięcej wody zużywamy odkręcając kran podczas mycia czy zmywania. Aby zmniejszyć te ilości można wymienić zwykłe, tradycyjne baterie na tzw. peralotry. To urządzenia, które napełniają wodę mikroskopijnymi cząstkami powietrza. Napowietrzenie sprawia, że z kranu wypływa mniej wody, choć komfort korzystania z niego jest taki sam. Perlatory pomagają podnieść ciśnienie w instalacji, ukierunkowują strumień wody, dzięki czemu nie rozpryskuje się ona na boki. Stosowanie perlatorów w kranach przeznaczonych tylko do mycia rąk, daje 80 procent oszczędności wody.
  • W łazienkach, z których korzystają małe dzieci sprawdza się również zainstalowanie przycisków automatycznie zakręcających dopływa wody po kilkudziesięciu sekundach.
  • Dobrą inwestycją jest zamontowanie spłuczek do toalet z dwoma przyciskami – jeden zwalniający całą zawartość rezerwuaru i drugim, który zwalnia tylko jego część. Używanie tego ostatniego przycisku ogranicza zużycie wody o połowę.
  • Nawet w placówce przeznaczonej dla małej liczby dzieci opłaca się zainstalowanie zmywarki, która podczas zmywania zużywa mniej wody niż w trakcie tradycyjnego mycia naczyń w zlewie.

Sprytne sztuczki

  • Jeśli zmywasz w zlewie, najpierw wypełnij go wodą: namocz naczynia, potem umyj je, a dopiero potem wypuść wodę i spłucz naczynia pod bieżącą wodą. W ten sposób będziesz zużywać mniej wody.
  • Warto uczyć dzieci i zwracać im uwagę, by niepotrzebnie nie lały wody, np. podczas mycia zębów po posiłku. Taka edukacja przyniesie efekty teraz i w przyszłości.

OGRZEWANIE

Inwestycje

  • Dobre okna to podstawa. W przypadku domów wolnostojących straty ciepła spowodowane nieszczelnymi ramami okiennymi wynoszą od 15 do 25 proc. energii. Dlatego jeśli w naszej placówce są stare, drewniane okna, w naszym interesie powinna leżeć ich jak najszybsza wymiana. O dobrym oknie decyduje zarówno grubość ramy (profilu), jaki i ilość komór. Najcieplejsze są pakiety trzyszybowe wypełnione gazem szlachetnym.
  • Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy również zadbać o ocieplenie budynku, czyli położenie na mury specjalnych płyt styropianowych. Przez źle ocieplone ściany ucieka nawet 35 proc. ciepła. Zabezpieczenie murów to oczywiście duży koszt, ale zwraca się często już po 2 – 3 latach.

Sprytne sztuczki

  • Nie zasłaniaj kaloryferów panelami dekoracyjnymi, zasłonami czy meblami. Zabudowany grzejnik daje dużo mniej ciepła.
  • Regularne czyszczenie pieca, odkamienianie instalacji sprawia, że działają one sprawniej i są wydajniejsze.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Inwestycje

  • Czujniki ruchu to urządzenia pozwalające na duże oszczędności prądu. Sprawdzają się na korytarzach, a także w toaletach – włączają światło reagując na ruch, a następnie wyłączają je automatycznie po określonym czasie. Zapobiega to zostawianiu zapalonych lamp i kinkietów bez potrzeby.
  • Inwestycją, o której warto pomyśleć jest też montaż sterowników oświetlenia. Dzięki czujnikom natężenia, włączają one oświetlenie w pomieszczeniu, dopiero wtedy, gdy ilość światła naturalnego będzie niewystarczająca.
  • Żarówki energooszczędne to duży wydatek, jednak opłacalny. Pobierają nawet o 70 proc. mniej energii niż tradycyjne. Najbardziej korzystne są żarówki LEDowe. Jedna świetlówka o mocy 20 W to oszczędność ok. 40 zł rocznie.
  • Zainwestuj w urządzenia energooszczędne, takie jak zmywarki, lodówki czy pralki. Zużywają o 20-30 proc. mniej prądu w porównaniu z tradycyjnymi sprzętami. Oszczędne AGD oznaczone jest symbolem A+ i A++.

Sprytne sztuczki

  • Zmień operatora energii na tańszego, sprawdź też, czy ma w swojej ofercie taryfy nocne. W określonych godzinach płacisz za mniej za prąd – możesz więc w nocy prać pościel czy ręczniki dzieci.
  • Odłączaj z prądu wszystkie urządzenia będące w stanie czuwania: ładowarki, komputery, telewizory. Nawet jak nie działają w pełnym trybie, czerpią energię.
Jak ograniczyć wydatki na elektryczność i ogrzewanie w żłobkach i przedszkolach?
4.7 (93.33%) Głosy: 3

3 KOMENTARZE

  1. wydatki można ograniczyć najpierw przez zainwestowanie w odpowiednie urządzenia i systemy. można też prościej ale dłużej przez stosowanie odpowiednich nawyków, zasad. na pewno da się używać mediów oszczędniej i ekologiczniej jednak wszystko w normie.

  2. Oprócz wszystkich podanych w artykule sposobów na oszczędzanie wody i energii proponowałbym, aby nowo tworzone placówki korzystały z rozwiązań proekologicznych jakimi są np. pompy ciepła, rekuperatory oraz ogólnie nazwane panele słoneczne. Pozwoliłoby wraz z dofinansowaniem z grantów gminy za stosunkowo rozsądne pieniądze mieć nowoczesny, energooszczędny, proekologiczny system oszczędzania mediów. Wtedy też można powoli dawkować dzieciom wiedzę o tym co chcemy osiągnąć i jak to robimy.

  3. Opłaty za media,to bardzo duże obciążenie dla wszystkich placówek opiekujących się dziećmi chcących spełniać wysokie standardy opieki.Warto ponieść koszty inwestycji w oszczędne urządzenia oraz sprzęty jak i przeprowadzić szkolenia pracowników jak wyeliminować niedbalstwo,bezmyślność oraz nieuwagę i aby tym samym nie ponosić dodatkowych kosztów z tego tytułu.Jeśli placówka znacznie ograniczy wydatki na ,media warto dodatkowo wynagrodzić za to pracowników jak i podopiecznych aby jeszcze bardziej zachęcić do dalszego oszczędzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code