Ile zarabia pisarz? Od czego zależą zarobki uzyskiwane przez ludzi pióra i czy można powiedzieć, że uprawianie literatury jest zajęciem dochodowym? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
Ile zarabiają pisarze i dlaczego nas to interesuje?
Zarobki uzyskiwane przez przedstawicieli poszczególnych zawodów to w obecnych czasach z pewnością jeden z najbardziej „gorących” tematów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę pod tytułem „ile zarabia…” a następnie podać nazwę danego zawodu, a przed naszymi oczami pojawi się co najmniej kilkanaście stron, na których znajdziemy mniej lub więcej dokładną odpowiedź na nasze pytanie.
Istnieją jednak wysoce specyficzne „grupy zawodowe”, w przypadku, których udzielenie odpowiedzi na pytanie pt. „ile zarabia (tutaj nazwa zawodu)” przedstawia szczególne trudności. Jednym z takich zawodów bez wątpienia jest profesja pisarza.
Na jakie zarobki może liczyć pisarz? Aby uczynić kwestię nieco prostszą, ograniczmy się wyłącznie do obszaru polskiej literatury. Wiadomo na przykład, że swego czasu Jerzy Pilch przeszedł z „Polityki” do „Dziennika” skuszony propozycją zarobków w wysokości 40 tysięcy złotych miesięcznie, co w przypadku felietonisty oznaczało 10 tysięcy złotych za jeden felieton. Oczywiście, nie są to żadne „twarde” dane, ale w środowisku literackim mówiono o tym naprawdę sporo.
Czy jednak każdy pisarz może liczyć na apanaże w tej wysokości? Co z pisarzami, którzy, oprócz twórczości powieściopisarskiej lub poetyckiej, nie są cenionymi felietonistami największych gazet?
Zarobki pisarza nie zależą od talentu
Tutaj kwestia staje się naprawdę skomplikowana a zarazem ciekawa. Bazowe zarobki pisarza zależą bowiem od sprzedaży jego książek. Standardowo, pisarz otrzymuje określony procent od każdego sprzedanego egzemplarza. Wiadomo jednak, że niektóre rodzaje literatury „sprzedają się” o wiele lepiej, niż inne. Książki najwybitniejszych współczesnych poetów rozchodzą się w nakładach wynoszących nierzadko 2 lub 3 tysiące egzemplarzy. Jednocześnie, pisarze taniej literatury, pogardzani przez środowisko, nierzadko notują sprzedaż na poziomie dziesiątków lub nawet setek tysięcy egzemplarzy.
Już stąd widzimy, że pisarstwo jest dziedziną wyjątkowo specyficzną: o ile przypadku np. informatyka zarobki pozostają w ścisłej zależności z umiejętnościami oraz talentem, o tyle w odniesieniu do literatury taka zależność bardzo często po prostu nie zachodzi. Czy było tak zawsze? Oczywiście. Norwid umarł w skrajnej biedzie, Miguel de Unamuno przez większą część swojego życia żył w nędzy, a takie przypadki można mnożyć naprawdę długo. Naotmiast lista pisarzy żyjących w dostatku byłaby raczej krótka. Z pewnością Goethe, Rainer Marka Rilke, Voltaire. Kto jeszcze? Podobnie jest dzisiaj, chociaż oczywiście w obecnych czasach nie ma twórców na miarę autora „Fausta” lub twórcy „Elegii duinejskich”.
Jakie jeszcze czynniki decydują o zarobkach pisarzy?
Sporo ciekawych i szczegółowych informacji na temat apanaży ludzi pióra można znaleźć tutaj: https://skupszop.pl/blog/ile-zarabia-pisarz-i-od-czego-to-zalezy
Jednocześnie warto wspomnieć, że zarobki pisarzy w dużej mierze zależą nie tylko od jakości ich pisarstwa(literatura a la Paulo Coelho jest o wiele bardziej przystępna dla szerszej publiczności, niż realizm magiczny José Luísa Peixoto). Ważna jest także forma, a mianowicie gatunek literacki. Co do zasady, powieść lub opowiadania sprzedaje się o wiele lepiej, niż poezja lub esej, co nawiasem jest ciekawe, ponieważ to właśnie eseistyka oraz poezja są uznawane za gatunki wyższe i bardziej szlachetne.
Sprzedaż książek reportażowych zależy w ogromnej mierze od tematu: im jest bardziej kontrowersyjny, tym autor może liczyć na większe zarobki. To samo tyczy się książek o charakterze naukowym lub popnaukowym. Przykładowo, słynna książka „Psychopaci są wśród nas” rozeszła się na całym świecie w setkach tysięcy egzemplarzy, co było nieosiągalne dla takich gigantów psychologii, jak Karen Horney czy Erich Fromm.
Naturalnie, również popularność powieści podlega stopniowaniu. Co do zasady najlepiej sprzeda się prosta literatura: fantastyka oraz kryminały. Czy powinno to nas dziwić? W żadnym wypadku. Takie same prawa rządzą przecież również innymi dziedzinami. Wybitne seriale dramatyczne, jak „The Leftovers” czy „Sharp Objects” nie zdobyly sobie przecież nawet 2% procent tej popularności, jaka stała się udziałem np. „Gry o Tron”.
Na wynagrodzenie składa się jakość i popularność, czasami pomaga też znane nazwisko. Jaka będzie sprzedaż literatury taki będzie zarobek pisarza. W dzisiejszych czasach pisarz musi dobrze myśleć aby coś dobrego napisać i sprzedać.
Zarobki pisarzy to interesujący temat i jeśli jest to pisarz kontrowersyjny ,a nawet skandalista to jego zarobki będą lepsze Wiąże się to z jego medialna popularnością,popularni ludzie zawsze budzą nasze zainteresowanie oraz ciekawość wobec ich osoby jak i twórczości ,a to przekłada się na ich zarobki.