Higiena w przedszkolu – PYTANIA CZYTELNIKÓW

2

Higiena w przedszkolu – na Państwa pytania odpowiada ekspert: Mariusz Bodzoń, właściciel firmy ProfiPerfect, dystrybutora artykułów higieny papierowej.

Jestem właścicielem klubu malucha. Chociaż ma on niewielką powierzchnię, a ja kupuję detergenty wyłącznie w hurtowniach, wydaje na nie dużo pieniędzy. Jakie produkty wybierać, by zaoszczędzić, ale nie stracić w tak istotnej kwestii jak higiena w przedszkolu lub klubie malucha?
Jedynym sposobem na zmniejszenie kosztów bez obniżenia, a najczęściej podnosząc jakość i efekt pracy, jest stosowanie chemii profesjonalnej. Produkty te sprzedawane są wprawdzie najczęściej w większych pojemnikach, jednak ich wydajność jest dużo wyższa. Zazwyczaj są to koncentraty, które działają silniej, więc wystarczy ich niewielka ilość, by były skuteczne. Mimo to są bezpieczne dla zdrowia i często ekologiczne. Zwykłe środki używane w domu, nigdy nie będą tak skuteczne i wydajne, będą za to na pewno droższe.

Warto wspomnieć o tym, że produkty profesjonalne zawsze trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli na etykiecie napisane jest, że np. na 10 l wody potrzeba 1 ml koncentratu, to nie wolno zmieniać tych proporcji. Jeśli wlejemy mniej środka, nie będzie działał prawidłowo, jeśli więcej – czyszczona powierzchnia może się np. lepić. Po użyciu produktu należy zawsze zmyć myte powierzchnie czystą wodą, by zneutralizować agresywne substancje użyte w detergencie. Najbardziej znane na naszym rynku marki chemii profesjonalnej to Tenzi, Lakma, Clinex, Swish, Voigt czy Tana.

Higiena w przedszkolu - PYTANIA CZYTELNIKÓW
© Kalim – Fotolia.com

Higiena w przedszkolu – dozowniki do papieru toaletowego i do ręczników do rąk

Zastanawiam się nad zamontowaniem w przedszkolu dozowników do papieru toaletowego i do ręczników do rąk. Jaki to koszt i czy rzeczywiście dozowniki obniżają zużycie papieru?
Dozowniki to idealne rozwiązanie dla placówek, w których są dzieci. Moje doświadczenie pokazuje, że po ich zamontowaniu zużycie papieru toaletowego spada od 30 do 50 proc. Najbardziej polecałbym tu dozowniki, które same listkują papier czy ręcznik, dzięki czemu maluch nie ma możliwości wyciągnięcia zbyt dużej ilości papieru. Mówimy wówczas o kontrolowanym zużyciu papieru. Poza tym ręczniki wykonane są z bardzo wydajnego i chłonnego surowca, produkowanego w 100 proc. z celulozy. Istnieją np. specjalne ręczniki przeznaczone dla dzieci, których jeden listek wystarczy do całkowitego osuszenia mokrych rączek. Dozowniki mają jeszcze jedną zaletę: zapewniają higienę.

Ponieważ rolki są zamknięte w pojemniku, malec urywając listek nie ma kontaktu z resztą papieru, nie przenosi więc zarazków czy brudu na pozostałe listki. Dlatego dozowniki z ręcznikami często montowane są w przedszkolach nie tylko w łazienkach, ale i w salach, gdzie służą one jako chusteczki higieniczne, z których maluchy korzystają podczas wycierania nosa czy rączek po jedzeniu. Dozownik do papieru lub ręcznika to koszt ok. 60 zł. Za rolkę papieru o długości 180 m (ok. 900 listków) trzeba zapłacić ok. 12-15 zł. Jeśli przeliczymy, ile za to można kupić zwykłych rolek, zobaczymy, że naprawdę to się opłaca.

Jaki środek do mycia podłóg PCV w przedszkolu?

Jaki rodzaj produktów stosować do mycia podłóg PCV? Zawsze zostają na nich trudne do usunięcia ślady.
Podłogi PCV stosowane często w żłobkach przedszkolach czy szpitalach mają porowatą powierzchnię. W tych mikrootworkach osadza się brud, który trudno usunąć. Wszystkie marki oferujące chemię profesjonalną mają specjalne produkty do mycia powierzchni wykonanych z PCV. Zawierają one kationowe lub niejonowe środki powierzchniowo czynne. Ich działanie polega na rozładowywaniu napięcia powierzchniowego, co pozwala na docieranie produktu w głąb powierzchni i zwiększa skuteczność substancji czyszczących. Większość marek produkujących chemię profesjonalną ma w swoim asortymencie takie produkty.

Warto też zainwestować w dobre profesjonalne mopy z wiadrami, które nie tylko są skuteczniejsze, ale i ułatwiają sprzątanie – są większe, obrotowe, można więc nim dotrzeć do wszystkich zakamarków, poza tym nie wymagają moczenia rąk i schylania się podczas całego procesu mycia posadzek i płukania mopa.

Higiena w przedszkolu – PYTANIA CZYTELNIKÓW
4.8 (96%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. ważne jest podawanie środków higienicznych które są bezpieczne dla dzieci. dozowniki, podajniki na pewno ograniczają nadmierne zużycie materiałów higienicznych podając tyle ile trzeba przy myciu. dzisiejsza chemia i narzędzia są na dobrym poziomie, zadowoli i spełni wymagania placówek.

  2. W kwestiach higieny i środków jakie powinno się stosować w przedszkolu warto przeprowadzić szkolenie i uniknąć kłopotliwych problematycznych sytuacji.Warto w takich placówkach stosować profesjonalne środki higieniczne oraz czystości.Takie profesjonalne środki stosowane w odpowiedni sposób dają pożądane efekty i przynoszą oszczędności.Stosowanie wszelkich dozowników w przedszkolach także przyczynia się do oszczędności i warto w nie zainwestować.Aby placówka dobrze funkcjonowała i na odpowiednim poziomie należy zawsze z rozwagą podchodzić do kwestii higieny i nie warto starać się szukać oszczędności kosztem jakości higieny bo to przyniesie odwrotny skutek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code