Gry planszowe dla dzieci

2

Pomimo wszechobecnej elektroniki okazuje się, że gry planszowe dla dzieci przeżywają dziś swój renesans. Jaką „planszówkę” wybrać?

Dzisiejszy świat jest zdominowany przez komputery, telewizję, tablety i telefony. Wiele dzieci spędza mnóstwo czasu przed błękitnym ekranem. Elektroniczne gadżety stały się ulubioną rozrywką, formą zabawy i spędzania wolnego czasu. Wydawać by się mogło, że czas gier planszowych odchodzi do lamusa. Tymczasem rynek gier planszowych prężnie się rozwija oferując piękne graficznie, z dopracowanym do perfekcji każdym szczegółem gry planszowe dla dzieci.

fot. Fotolia.com Gry planszowe do pracy z dziećmi
fot. Fotolia.com

Niedoceniany potencjał – gry planszowe dla dzieci

Przygotowując plan pracy z dziećmi warto wprowadzić jako stały element gry planszowe. Pedagodzy i psycholodzy podkreślają dobroczynny wpływ gier planszowych na dzieci. Niezaprzeczalnie gry analogowe wspomagają proces kształcenia. Rozwijają spostrzegawczość, uczą strategicznego myślenia, rozwijają koncentrację uwagi, pamięć i wyobraźnię. Pomagają poznawać otaczającą rzeczywistość, poszerzają wiedzę ogólną, rozwijają zdolności matematyczne i językowe. Pełnią także rolę wychowawczą – uczą kontrolować emocję, mierzyć się z przegraną i uczą przeżywania zwycięstwa. Wspólne granie uczy rozwiązywać problemy, znosić porażki. kształtuje postawy koleżeńskie, uczy opanowania i cierpliwości, wyrabia nawyki przestrzegania dyscypliny i reguł gry, uświadamia graczom potrzebę współdziałania i potrzebę podporządkowywania się interesom grupy. Należy także docenić funkcję projekcyjną gier – stwarzają okazję do wchodzenia w ciekawe sytuacje, wykonywania zadań, pełnienia różnych ról.

Istotne jest to, że gry planszowe dla dzieci są różne tak, jak różne są same dzieci. Na rynku dostępne są:

  • gry zręcznościowe i na spostrzegawczość (gdzie liczy się szybkość reakcji), np.: „Dobble” wyd. Rebel, „Kot Stefan” wyd. Egmont, „Nawlekaj nie czekaj” wyd. Alexander; „Jenga” wyd. Hasbro, „Mała obserwacja” wyd. Djeco • gry ruchowe, np.: „Twister” wyd. Hasbro, „Elefun” wyd. MB, „Tańczące jajeczka” wyd. Haba
  • gry logiczne, np.: „Mądry zamek” wyd. Granna, „Bio-trio” wyd. Piatnik, „Cztery pory roku” wyd. Granna
  • gry przygodowe, np.: „Jeżyki” wyd. Trefl, „Zoo” wyd. Trefl, „Grzybobranie” wyd. Granna • gry pamięciowe, liczbowe, językowe, np, „Koty” wyd. Trefl, „Joe’s zoo” wyd. Piatnik, „Memo” wyd. Granna, „Super Farmer” wyd. Granna, „Słowostwory” wyd. Egmont, „Sylaby w dominie” wyd. Alexander, „Wesoła lokomotywa” wyd. Benjamin, „Rymowanki” wyd. Alexander, „Opowiem ci mamo” wyd. Alexander.

Jaką grę wybrać?

Będą gry, w których można zaszkodzić przeciwnikowi swoimi działaniami, ale także gry, w których gra się tylko na własny rachunek. Każda z takich gier musi trafić na odpowiedni grunt. Aby dzieci lubiły grać należy dobrać grę nie tylko zgodnie z temperamentem i wiekiem, ale także zgodnie z zainteresowaniami. Na szczęście oferta gier jest workiem bez dna i dla każdego można znaleźć odpowiednią.

Dla grupy przedszkolnej najlepszym wyborem są gry kooperacyjne, tzw. drużynowe. Istotą tych gier jest bowiem to, że działamy razem jako drużyna i oczywiście nadal możemy przegrać, ale dotknie to nas wszystkich, albo też wszyscy razem wygramy przeciwko samej grze. Dzieci dużo bezpieczniej czują się w drużynie. Przeciwnikiem staje się sama gra, a nie inni gracze. Stawiamy na współpracę, bo rywalizacji mamy wystarczająco dużo na co dzień. Ciekawymi propozycjami wśród gier drużynowych są: „W ogrodzie” wyd. Haba. To gra zespołowa dla dzieci już 2 roku życia, w której maluchy muszą zdążyć przed krukiem zerwać wisienki z trójwymiarowego drzewa, zanim zrobi to kruk. Kolejną ciekawą propozycją „Potwory do szafy” wyd. Granna. Czy maluchy zdążą przepędzić potwory do szafy? – ciekawa gra na spostrzegawczość dla dzieci już od 3. roku życia.

Dla nieco starszych dzieci interesującą propozycją jest gra „Smocza dolina” wyd. Rebel- Gracze starają się za pomocą dwóch magicznych różdżek, zagnać smoczki z powrotem do doliny. Aby osiągnąć zamierzony cel, muszą ze sobą współpracować. Wyjątkowo integrującą grą jest przestrzenna gra „Skarb kapitana Haka” wyd. Trefl. Gra ma dwa warianty dzięki temu długo się nie znudzi. Duża dawka emocji przy poszukiwaniu skarbu gwarantowana.

Gry planszowe dla dzieci. fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Tworzenie własnych gier

Gdy dzieci pokochają gry będą pragnęły stworzyć własną. Gry, które dzieci same budują są dla nich niezwykle atrakcyjne. Dzieci pasjonują się tworzeniem różnych wariantów gier i z wielkim zapałem negocjują reguły, jakie będą obowiązywały. Wymyślają różne pułapki i premie po to, aby rozgrywka była bardziej pasjonująca. Nie ma mowy o nudzie. Gdy gra przestaje być atrakcyjna można zawsze ułożyć nową. Możemy tworzyć z grupą naszą własną grę tematyczną. Wzmacniamy wtedy potencjał twórczy maluchów, sprawiamy, że dzieci będą mogły projektować i wytrwale realizować swoje pomysły. Daje to szerokie pole dla wyobraźni i poczucia sprawczości, dzieci a jednocześnie pozwala nauczycielowi w ciekawy sposób realizować program.

Gry planszowe dla dzieci
5 (100%) Głosy: 2

2 KOMENTARZE

  1. Gry planszowe niesamowicie rozwijają maluchy. Pomagają im radzić sobie z trudnymi sytuacjami, w tym z przegraną, co według mnie jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, w których staramy się chronić dzieci przed jakimkolwiek dyskomfortem. Dlatego gry planszowe wśród tej najmłodszej grupy wiekowej odgrywają niesamowitą rolę edukacyjną!

  2. O grach planszowych się nie pamięta, teraz dzieciaki najczęściej grają na telefonach czy komputerach. Jednak jeśli pokażemy im planszówki to na pewno chętnie w nie pograją. Wybór jest przecież ogromny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code