Gry edukacyjne dla dzieci w żłobkach i przedszkolach

1

Zabawa to nieodłączny element dzieciństwa. Dla malucha jest przyjemnością, czasem sposobem na nudę, ale przede wszystkim nauką. Zwłaszcza, jeśli ma do dyspozycji mądre zabawki i rozwijające gry edukacyjne.


Podczas każdej zabawy małe dzieci uczą się nowych rzeczy, poznają i odkrywają otaczający ich świat, mechanizmy, które nim rządzą, ćwiczą swoje mięśnie i zmysły. Dlatego ta czynność jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju – tu z pomocą mogą przyjść odpowiednio dobrane gry edukacyjne.

gry edukacyjne dla dzieci w żłobkach i przedszkolach © www.shutterstock.com
© www.shutterstock.com

Edukacja przez zabawę

Dzięki zabawie grzechotką, niemowlę poznaje zjawisko przyczyny i skutku: gdy nią potrząśnie, usłyszy dźwięk znajdujących się w środku koralików, kilkulatek stawiając wieżę z klocków dowiaduje się, że wystarczy jeden nieostrożny ruch, a cała konstrukcja się rozpadnie. Ważne jest, by przedmioty, którymi otaczamy dziecko miały walory edukacyjne. Wiedzą o tym producenci, którzy prześcigają się w wymyślaniu zabawek stymulujących rozwój zmysłów czy rozwijających instynkt opiekuńczy przedszkolaków, gier, które w niezauważalny sposób uczą cyfr czy układanek rozwijających motorykę małą, czyli poprawiających sprawność manualną dziecka.

GRY EDUKACYJNE DO 1. ROKU

Zabawki edukacyjne do żłobka dla najmłodszych dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 12 miesięcy uwielbiają manipulować gałkami, pokrętłami, naciskać guziczki, przesuwać koraliki na druciku. To dla nich ćwiczenie obserwacji, ale również trening rączek. Doskonałym przykładem zabawki edukacyjnej jest piramidka, czyli trzonek, na który malec nawleka krążki – od największego do najmniejszego. To ćwiczenia uczące chwytania i celowania, a ta ostatnia umiejętność jest niezwykle ważna do rozwoju mózgu i późniejszej nauki pisania. Cenne są również różnego rodzaju układanki, w których trzeba dopasować element do jakiegoś kształtu lub wrzucić go do otworu o takim samym kształcie, podobnie jak zestawy kubeczków, które trzeba włożyć jeden w drugi według wielkości.

GRY EDUKACYJNE DLA DWULATKA

Zwykłe klocki to doskonały sposób poznania związków przyczynowo-skutkowych i koordynacji wzrokowo-ruchowej, ale również wspomniany już trening zręczności palców. W tym wieku malec może też sięgnąć po pierwsze puzzle (np. te duże, piankowe). Odpowiednie będą również gry obrazkowe opierające się na znajdywaniu identycznych rysunków, skojarzeń czy przeciwności – oczywiście o odpowiednim stopniu trudności. Dzieci w tym wieku uwielbiają również zabawki elektroniczne wygrywające melodyjki po naciśnięciu odpowiedniego przycisku czy pianinka i inne zabawki muzyczne, rozwijające zmysł słuchu. Trudnym, ale kształcącym zadaniem dla dwulatka będzie układanie klocków typu Duplo – budowanie i zabawa plastikowymi ludzikami czy zwierzątkami.

GRY EDUKACYJNE DLA TRZYLATKA

Starszy maluch potrzebuje nie tylko ćwiczeń motorycznych, ale i umysłowych. To już czas na poznanie kolorów, a nawet liter i cyfr. Gry polegające na dopasowywaniu kartonika np. z cyfrą 2 do drugiego, na którym widnieje rysunek dwóch baloników – to jeden z łatwych i skutecznych przykładów nauki przez zabawę. Można też zaserwować maluchowi grę w zgadywanki. Na pewno polubi również specjalne zestawy prostych łamigłówek i rysowanek na łatwo ścieralnej tekturze. Można je rozwiązywać i poprawiać w nieskończoność. W tym wieku przydadzą się również gry zręcznościowe, uczące np. nawlekania piłek na sznurek czy celowania piłką do ustawionych kręgli.

GRY EDUKACYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Okres przedszkolny to czas układania coraz bardziej skomplikowanych puzzli oraz gier umysłowych. Memory – polegające na zapamiętywaniu położenia identycznych obrazków, domino – uczące liczenia do 10 czy proste gry planszowe – to zabawki uczące spostrzegawczości i kojarzenia. Nie powinniśmy zapominać o kształtowaniu umiejętności posługiwania się kredkami i pędzlami – rozwój manualny oraz koordynacja oko-ręka w przededniu pójścia do szkoły jest niezmiernie ważna. Ważną rolę w rozwoju w tym wieku odgrywają gry edukacyjne i zabawy uczące podstawowych informacji o świecie – są to rożnego rodzaju zgadywanki, w których trzeba wybrać właściwe odpowiedzi dotyczące zwierząt, ludzi, państw czy zwyczajów i tradycji. Popularne wśród dzieci są ostatnio zestawy kostek do gry, które zamiast kropek mają różnego rodzaju rysunki. Po ich rzuceniu maluch układa je w dowolnej kolejności i na podstawie obrazków snuje swoją własną opowieść na ich temat. To zabawa rozwijająca słownictwo, ale również ćwicząca wyobraźnię.

Gry edukacyjne dla dzieci w żłobkach i przedszkolach
5 (100%) Głosy: 10

1 KOMENTARZ

  1. Witajcie a co sądzicie o grach interaktywnych ? Moja córeczka często korzysta z gier i quizów . Taka forma nauki moim zdaniem jest bardzo dobra a dziecko ma dużą przyjemność z takiej edukacji . Takie gry znaleźliśmy na zdobywycywiedzy pl , do wyboru jest tam materiał Matematyki , Przyrody , Język Angielski i Język Polski .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code