Firma sprzątająca czy sprzątaczki w żłobku i przedszkolu?

0

Firma sprzątająca, czy własne sprzątaczki? Oto pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli żłobków i przedszkoli. Sprawdziliśmy, które rozwiązanie jest lepsze.

Firma sprzątająca w przedszkolu © www.shutterstock.com

Placówka dla dzieci, jak każda instytucja, musi zatrudniać osoby odpowiedzialne za czystość. W państwowych żłobkach i przedszkolach są to zazwyczaj osoby na etacie, które w ciągu 8 godzin pracy zajmują się sprzątaniem sal, pomieszczeń gospodarczych i sanitarnych. Prywatne placówki mają wybór – mogą przyjąć do pracy sprzątaczki lub wynająć firmy sprzątające, które w dzisiejszych czasach oferują szeroki wachlarz usług – od sprzątania, przez mycie okien, po grabienie liści w ogrodzie.

– Nasza firma sprząta przedszkola i żłobki na terenie Lublina. Po podpisaniu umowy tworzymy z dyrekcją plan higieny, w którym określamy, w jakich godzinach będziemy sprzątać, czy codziennie, czy co kilka dni, jak często będziemy świadczyć dodatkowe usługi, np. mycie okien – mówi Dominik Krupski, właściciel firmy La Fresh. – Ustalamy również, jakich środków będziemy używać, biorąc pod uwagę, np. alergie występujące u dzieci. Zazwyczaj wchodzimy do placówki, gdy podopiecznych już nie ma.

Firma bardzo dba nie tylko o zdrowie dzieci, ale i o wysoką jakość swoich usług. Personel pracuje według określonych zasad – szmatki używane do mycia poszczególnych powierzchni mają swoje kolory, co uniemożliwia pomyłkę (np. wyczyszczenie blatów szmatami, którymi wcześniej myto podłogę). Środki, których używają są ekologiczne i bezpieczne. Koszt sprzątania przedszkola o średniej powierzchni to od 600-1000 zł za miesiąc, w zależności od zakresu usługi. Podobna firma w Gdańsku, za 8-godzinny dyżur w przedszkolu przez 5 dni w tygodniu bierze 2600-2800 zł. W Zamościu – 1400 zł za 4-godzinne sprzątanie.

Okazuje się jednak, że mimo atrakcyjnych ofert firm sprzątających, właściciele prywatnych żłobków i przedszkoli wolą mieć własne osoby do sprzątania. Nie chodzi o cenę, choć ta też ma znaczenie, ale o zakres obowiązków takich pracowników. Bardzo często osoby te nie tylko są odpowiedzialne za sprzątanie, ale również za pomoc w kuchni, rozkładanie leżaków przed popołudniowym odpoczynkiem dzieci czy pranie ręczników i pościeli.

Przed podpisaniem umowy z firmą warto opracować plan higieny, w którym określimy, w jakich godzinach odbywa się sprzątanie i jakie dodatkowe usługi mają być wykonane.

– Zastanawialiśmy się kiedyś, czy zatrudnić firmę do sprzątania, ale zrezygnowaliśmy z tego pomysłu – mówi Katarzyna Basaj ze żłobka i klubu malucha Figielkowo z Zamościa. – Kuszące było to, że wynajmując firmę, nie martwisz się, czy pracownik przyjdzie do pracy, czy nie, bo akurat jest chory – masz zawsze posprzątane, ponieważ jest to zagwarantowane w umowie. My jednak zdecydowaliśmy się zatrudnić osobę, która jest odpowiedzialną za czystość w placówce, ale jednocześnie, w wolnych chwilach, pomaga nam przy dzieciach: roznosi posiłki, pomaga maluchom iść do toalety, czy ubrać się na spacer. To sprawdzone osoby i jesteśmy zadowoleni z takiego rozwiązania.

Maria Piekart

Firma sprzątająca czy sprzątaczki w żłobku i przedszkolu?
4.7 (93.33%) Głosy: 12

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code