Filtrowanie wody w żłobkach i przedszkolach

2

Czy woda prosto z kranu jest zdrowa czy trzeba ja filtrować? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Woda pitna w kranach to od bardzo dawna przewijający się temat. W Polsce nie ma mody na picie „kranówki”. Czy słusznie? Od wielu lat instytucje zarządzające wodociągami w całej Polsce szczycą się tym, że naszą wodę można spożywać bezpośrednio z kranu. Niestety napotykają na opór ludzi pamiętających paskudny kolor i zapach dawnej wody. Minie parę lat, zanim zaczniemy sięgać po kranówkę i przywykniemy do widoku spragnionych dzieci biegnących nie do czajnika, ale w kierunku zlewu.

Filtrowanie wody w żłobkach i przedszkolach fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Czysta i smaczna

Wysoki poziom czystości wody z kranu jest dowiedziony przez badania sanepidu i innych instytucji. Niestety, nie badają oni czystości rur, którymi płynie woda – często starych i pordzewiałych. To właśnie nie chemiczne zanieczyszczenia, przed którymi chronią nas miejskie oczyszczalnie, ale te mechaniczne, które nasza woda zbiera ze sobą z rur, warto usuwać za pomocą filtrów.

Przefiltrowana woda, pozbawiona jest brzydkiego zapachu, metali, które mogą dostać się do wody z rur oraz innych zanieczyszczeń. Nie usuwają z niej minerałów, które są cenne dla zdrowia, ale mogą zabijać bakterie (w zależności od rodzaju filtra). Taka woda działa lepiej na organizm nasz i naszych podopiecznych, napoje i potrawy przygotowywane na bazie takiej przefiltrowanej wody są po prostu smaczniejsze, a mniejsze zużycie butelkowanej wody, zmniejsza nie tylko koszty, ale wpłynie również pozytywnie na nasze środowisko.

Jaki filtr?

Czemu by więc nie wprowadzić filtrów w naszych placówkach? I jak się do tego zabrać? To dość proste, a to, jaką formę przybierze nasze filtrowanie zależy tylko od nas. Dostępne są bowiem przeróżne rodzaje filtrów, a dzielić je można ze względu na kilka kryteriów.

  • Ze względu na umiejscowienie filtra – z uwagi na to, na którym etapie pozyskiwania wody jest ona filtrowana. Możemy bowiem założyć filtr nakranowy, podzlewowy, centralny lub po prostu dzbankowy. Przy kupnie i montażu danego filtru ważne jest, aby zapoznać się dokładnie z tym, za pomocą jakiej metody filtr oczyszcza wodę, ponieważ od tego zależy „żywotność” filtra, czyli czas, przez jaki jest on zdatny do użytku.

Przechodzimy tym samym do drugiego kryterium:

  • Ze względu na metodę filtrowania. Możemy filtrować wodę mechanicznie, o czym wspomnieliśmy wyżej. Należy pamiętać, że takie filtry będą nas chronić jedynie przed zanieczyszczeniami widocznymi niemal gołym okiem i nie powinniśmy spodziewać się zmian w smaku czy zapachu. Gdy przeszkadza nam nieprzyjemna np. metaliczna woń, która może zależeć od tego, z jakich złóż pobierana jest nasza kranówka, lepiej użyć filtrów węglowych. Zapewni nam to również poprawę smaku i barwy wody. Trzeba pamiętać, że węglowe wkłady trzeba co jakiś czas wymienić. Wodę można również po prostu zmiękczać, co wpłynie np. na to jak zaparzać się będzie herbata dla naszych podopiecznych.

Możliwości jest wiele, a z czasem jest ich coraz więcej, dlatego warto zwrócić na to uwagę i zainteresować się tym jak najszybciej, bo oprócz, oszczędności i ekologicznych aspektów jest to bardzo dobra odmiana dla zdrowia naszych podopiecznych i nas samych.

Filtrowanie wody w żłobkach i przedszkolach
Oceń artykuł

2 KOMENTARZE

  1. Woda z kranu bezpośrednio do picia jest zazwyczaj zdatna. Sanepid co pewien czas powinien gdzieś w okolicy wykonywać badanie wody i można zapytać o stan wody. Jeżeli mamy dobre źródło to można filtrować i podawać bezpośrednio kranówkę.

  2. Zdrowie dzieci jest najważniejsze i dla ich bezpieczeństwa warto filtrować wodę kranową podawaną dzieciom.Nalezy to robić pomimo zapewnień służb ponieważ rzadko kto bada jakość wody bezpośrednio z konkretnego kranu i aby uniknąć przykrych konsekwencji dla zdrowia dzieci należy zainwestować w filtry wody,rynek jest bogaty w takie filtry i warto wybierać tylko takie z atestami i certyfikatami jakości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code