Ferie w przedszkolu

2

Wielkimi krokami zbliża się czas ferii zimowych. Jak wygląda frekwencja w placówkach w tym okresie? Jak zaplanować ferie w przedszkolu?


Rok szkolny w przedszkolu, jako jednostce nieferyjnej, trwa od 1 września do 31 sierpnia. W przeciwieństwie do szkół, w przedszkolach i żłobkach nie ma przerw świątecznych, wakacyjnych czy feryjnych. Jednak część rodziców nie decyduje się na przyprowadzanie dzieci w tym czasie. Wiele firm nie pracuje lub po prostu rodzice biorą urlop, aby móc ten czas spędzić z rodziną, odpocząć, czasem wyjechać. Jak zaplanować ferie w przedszkolu? Dobrym pomysłem jest zbieranie od rodziców deklaracji dotyczących obecności dziecka w placówce.

Ferie w przedszkolu

Kto jest chętny?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, ile dzieci będzie uczęszczało do placówki w okresie świąt i ferii jest po prostu wywieszenie list, na których każdy rodzic zaznacza, czy i kiedy będzie przyprowadzał dziecko do przedszkola. Ustalenie liczby maluchów uczestniczących w zajęciach w trakcie np. przerwy pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem lub podczas ferii pozwala dobrze zaplanować ten czas: ustalić ilość kadry nauczycielskiej, posiłków, zajęć. W związku ze zmniejszoną liczbą dzieci uczęszczających do przedszkola często praktykowane jest łączenie grup. Decyzję o połączeniu grup podejmuje dyrektor placówki. Ze względu na dobro dziecka i stworzenie optymalnych warunków organizacyjnych zwykle łączy się grupy 3 i 4-latków oraz 4 i 5-latków.

Bez nauki

Ze względu na niską frekwencję w okresie między świątecznym czy feryjnym nie realizuje się podstawy programowej. Warto, aby nauczyciel pełniący dyżur zaplanował organizację czasu, tak aby w pełni wykorzystać czas, w którym liczba dzieci jest niewielka. Daje to możliwość lepszego poznania maluchów i zorganizowania zajęć, które trudno jest przeprowadzić przy dużej liczbie dzieci. Oprócz zajęć i zabaw w przedszkolu można zorganizować szereg innych atrakcji, które umilą przedszkolakom czas. Głównym celem zajęć w tym czasie jest po prostu dobra zabawa. Warto, aby planowane zajęcia były ciekawe i odmienne od typowych zajęć przedszkolnych.

Ruch to zdrowie!

Oczywiście najkorzystniejsze dla maluchów jest spędzanie czasu na dworze. Wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia, jest też sposobem na pozytywne zmęczenie i dotlenienie organizmu, ale także wyraża naturalną radość życia dziecka. Szczególnie zabawy na śniegu przynoszą moc zabawy.
Możliwość wspólnego lepienia bałwana, budowa igloo czy bitwy na kulki śnieżne dostarczają wiele radości, przy okazji integrując grupę. Zabawa w wyszukiwanie śladów zwierząt na śniegu daje możliwość promowania tak przecież ważnego i ciekawego zarazem tematu opieki nad zwierzętami. Wspólne budowanie karmnika dla ptaków i umieszczenie go w ogrodzie przedszkolnym pozwala na obserwację przyrody. Konieczne jest tylko, aby w czasie spędzonym na świeżym powietrzu zadbać o odpowiedni strój każdego dziecka. Należy zatroszczyć się, aby maluchom było ciepło i sucho, a także aby zbyt ciasne i uciskające ubranie nie krępowało ich ruchów.

Ciekawie i z pomysłem ferie w przedszkolu

Zimowy czas jest dobrym punktem wyjścia do przeprowadzenia z dziećmi szeregu doświadczeń przyrodniczych. Obserwacja topiącego się śniegu czy wody zamieniającej się w lód pozwala na ciekawe wprowadzenie dzieci w fascynujący świat nauki. Mała liczba dzieci uczestniczących w doświadczeniach daje możliwość, aby każdy przedszkolak mógł zaangażować się i poznawać. Dzieci to baczni obserwatorzy, bardzo ciekawi świata. Chętnie podglądają, dopytują, sprawdzają. Wystarczy dać im przestrzeń i pomoc, a z radością i zaangażowaniem zechcą poznawać świat. Mała grupa dzieci pozwala także na zorganizowanie dla nich warsztatów kulinarnych w przedszkolu. Nawet najmłodsze dzieci mogą wziąć czynny udział w wycinaniu ciasteczek czy ugniataniu ciasta na pizzę. Dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa, ale także nauka współpracy, uważności. To wejście w świat smaków i zapachów. Dzieci rozwiną swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznają się z zasadami savoir-vivre przy stole. Wspólne przyrządzanie posiłków będzie również okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi.

Okres, w którym w przedszkolu jest mniej podopiecznych to wspaniały czas, który można i należy wykorzystać na bycie z dziećmi bliżej i pełniej. Ciekawy czas zabawy i radości zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli.

Ferie w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. W naszym przedszkolu w ferie praktycznie nie ma dzieci. Panie przedszkolanki skutecznie te ferie wybijają rodzicom z głowy. Zostają tylko te dzieci, z którymi już naprawdę nie ma komu posiedzieć w tym czasie.

  2. Ferie w przedszkolu są dobrym pomysłem i tylko z frekwencją jest słabo ponieważ część rodziców deklarujących,że dzieci będą przychodzić zwyczajnie ich nie przywozi.Przedszkolanki niestety z niechęcią podchodzą do dzieci przychodzących do przedszkola w ferie i to skutkuje tym,że dzieciaki nie chcą zwyczajnie iść do przedszkola i stać się tam popychadłem.Szkoda,że opiekunowie w przedszkolu nie korzystają z okazji aby być z dziećmi bliżej i móc uczyć dzieci ciekawych zabaw i poświęcać im więcej czasu i troski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code