Edukacja prozdrowotna w żłobkach i przedszkolach

2

Przed nami chłodniejsze dni. Jesień to pora kataru i podniesionej ciepłoty ciała. Jak sprawić, aby infekcje naszych podopiecznych nie rozprzestrzeniały się? Jednym słowem, jak w zdrowiu przetrwać do lata?

Infekcje wirusowe zachodzą zazwyczaj jesienią i w początkach zimy, kiedy to organizmy naszych podopiecznych nie oswoiły się jeszcze z nową temperaturą. W imię starej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, postawmy w pierwszej kolejności na profilaktykę. Czyli, po prostu, unikajmy spacerów w deszczu. Jeżeli zdarzy się, że nasze maluchy przemokną, natychmiast udajmy się do żłobka lub przedszkola, wysuszmy je i zmieńmy im ubranie. Szczególną uwagę zwróćmy na to, aby osuszyć stopy. Poprośmy rodziców o dodatkowe skarpety i rajtuzy, które na wypadek przemoknięcia dziecko będzie mogło zmienić. Doskonale sprawdza się ubieranie dzieci na tzw. cebulkę, czyli warstwowo, aby na wypadek zmiany temperatury można było zdjąć lub dołożyć warstwę odzieży. Warto też podawać naszym podopiecznym przez cały rok herbatę z cytryną, miodem i korzeniem imbiru – to doskonała profilaktyka w przeziębieniach. A co zrobić, gdy dziecko już zachoruje?

Edukacja prozdrowotna w żłobkach i przedszkolach fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

GRYPA, PRZEZIĘBIENIE I INFEKCJE WIRUSOWE

Żłobek i przedszkole to idealne miejsce do wykluwania się wirusów, ponieważ na małej, zamkniętej przestrzeni znajduje się tutaj sporo osób. Do najpopularniejszych należą przeziębienie i grypa, ale oczywiście jest ich w praktyce znacznie więcej.

PRZEZIĘBIENIE

Przeziębienie przenosi się przez kaszel, kichanie oraz mówienie, czyli po prostu droga kropelkową. Przeziębić możemy się również dotykając tych samych przedmiotów, co osoba chora. Dlatego zawsze warto sprzątać naszą placówkę i często dezynfekować sprzęty i zabawki. Taka infekcja wiąże się oczywiście z kaszlem, katarem, zatkanym nosem, bólem głowy i podwyższoną temperaturą. Zarazić można się od chwili wystąpienia objawów do kilku dni po ich ustąpieniu. Organizm dziecka powinien zwalczyć przeziębienie samoistnie, a naszym zadaniem jest sprawić, aby dziecko, zanim rodzic zabierze je z placówki, dużo piło. Zasada jest prosta – każdy stopień gorączki wzwyż powinien zaowocować szklanką płynu wypitą przez naszego malucha.

GRYPA

Grypa jest infekcją wirusową. Można się nią zarazić podobnie jak przeziębieniem – drogą kropelkową lub poprzez dotykanie tych samych sprzętów, co osoba chora. Może powodować zarówno wysoką gorączkę, nawet do 39 st. C, kaszel, katar, dreszcze, ból głowy, utratę apetytu, a także ból stawów i ogólne zmęczenie. U małych dzieci podczas tej infekcji mogą wystąpić także biegunka i wymioty. Lekarstwo na tę chorobę nie istnieje, grypę leczy się więc objawowo. Jeśli zauważymy u naszych podopiecznych objawy grypy – natychmiast dzwońmy z informacją do rodziców, aby koniecznie zabrali dziecko ze żłobka lub przedszkola. Do momentu ich przyjazdu odizolujmy malucha, najlepiej w sali do leżakowania i podajmy mu płyny.

DLA ZAPOBIEGLIWYCH

Uchronienie naszych podopiecznych przed przeziębieniem i grypą nie jest możliwe. Te popularne infekcje zdarzają się bardzo często. Jednak możemy obniżyć zachorowalność, stosując podstawowe zasady higieny i dezynfekcji. Pilnujmy, aby nasze maluchy wystarczająco dużo spały oraz miały zdrową dietę, bogatą w białko oraz witaminy

Anna Blińska, pediatra:

Jak nie przenosić infekcji? Zdecydowanie najlepszym sposobem jest odizolowanie chorej osoby. Jeśli chory jest pedagog – oczywiście powinien skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, aby nie zarazić swoich podopiecznych. Jeśli zauważymy, że zachorował nasz maluch, konieczne jest powiadomienie rodziców oraz prośba do nich, aby niezwłocznie zabrali dziecko do domu. Jeśli z jakiś względów nie jest to możliwe, bo np. rodzice upierają się przy pozostawieniu dziecka w placówce opiekuńczej, możemy pomóc innym dzieciom, wietrząc pomieszczenia, w których się znajdują. Oczywiście postarajmy się dodatkowo nie przeziębić zainfekowanego dziecka – pozwólmy mu na dłuższe leżakowanie, a najlepiej odizolujmy od grupy. Warto też wypracować w podopiecznych nawyk mycia rąk i zasłaniania ust podczas kaszlu czy kichania.
Edukacja prozdrowotna w żłobkach i przedszkolach
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Edukacja prozdrowotna to ważny temat w opiece nad maluchami. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci co trzeba zrobić np. w przypadku przemoczenia nóg czy głowy, tak aby mogły same wykonać podstawowe zabiegi, albo podpowiadały swoim rodzicom lub opiekunom. Wtedy ten nawyk im pozostanie na zawsze dzięki czemu jest szansa, że nie będą tak często chorować i będą się lepiej rozwijać. Okres pobytu w nowym środowisku jakim jest przedszkole umożliwia szybsze chłonięcie przekazywanych informacji stąd też rola właściwej edukacji prozdrowotnej jest bardzo istotna.

  2. Warto dobrze zadbać aby zapewnić maluchom jak najlepszą opiekę prozdrowotna i unikać sytuacji gdzie mogą rozwijać się infekcje oraz inne choroby jak przeziębienie czy grypa,w tym temacie warto ściśle współpracować z rodzicami.Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad i odsyłać do domu dzieciaki z podejrzeniami infekcji oraz dbać aby dzieci nie przemoczyły się na spacerach,to powinniśmy w miarę dobrze przetrwać okres jesienno-zimowy jeśli chodzi o zdrowie małych podopiecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code