Dodatkowe zajęcia sportowe w przedszkolu

0

Kilkulatki przejawiają ogromną potrzebę ruchu. By zapewnić im możliwość rozładowania energii, a przede wszystkim odpowiednio ją ukierunkować, przedszkola urozmaicają ofertę i organizują zajęcia sportowe.


W wieku 3-4 lat u dzieci zaczyna się kształtować właściwa postawa ciała, formują się pierwsze nawyki ruchowe, zaczyna się szybki rozwój motoryki. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, by dziecko nabrało prawidłowych przyzwyczajeń, by polubiło ruch i sport. Rodzice powinni nauczyć malucha jazdy na rowerze czy hulajnodze. A co może zaoferować placówka, do której uczęszcza ich pociecha? Dodatkowe zajęcia sportowe? Możliwości wyboru są nieograniczone, o czym można się przekonać, choćby zapoznając się z bogatą i różnorodną ofertą prezentowaną w internecie.

fot. Fotolia.com Dodatkowe zajęcia sportowe w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Każde dziecko znaj dzie coś dla siebie

Na rynku jest obecnych mnóstwo firm i specjalistów, oferujących prowadzenie zajęć sportowych w przedszkolach. Wybór jest duży: od gimnastyki, poprzez pływanie czy zumbę, do tenisa. Jak spośród wielu ofert wybrać najwłaściwszą? przesłankami. Przede wszystkim konieczne jest zorientowanie się, jakie zajęcia są oferowane w naszej miejscowości. Kiedy już mamy ich listę, musimy zorientować się w kwestiach organizacyjnych: kto prowadzi zajęcia, jak często się one odbywają, ile trwają. Najistotniejsza, z punktu widzenia rodziców wydaje się cena. Kiedy już uda nam się zgromadzić podstawowe informacje, przedstawiamy je rodzicom. A gdy wiadomo, jakiego rodzaju zajęciami są oni zainteresowani, przystępujemy do załatwiania formalności.

Organizacja

Zajęcia prowadzą firmy zewnętrzne. Jako że w placówkach niepublicznych zwykle nie ma Rady Rodziców, to dyrektor placówki podpisuje umowę z taką firmą. W umowie powinny się znaleźć wszystkie informacje, związane ze świadczeniem określonej usługi na rzecz placówki przedszkolnej. dotyczące liczby dzieci i ich wieku w grupie, czasu trwania i częstotliwości zajęć, sposobu ich odrabiania przez prowadzącego w przypadku jego nieobecności na jednych lub kilku zajęciach, wysokości opłat, warunków odstąpienia od umowy, sposobu rozliczania w razie nieobecności uczestników itp.

Muszą je prowadzić instruktorzy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Rodzice powinni mieć możliwość uczestniczenia w tzw. zajęciach otwartych, z reguły bezpłatnych, na których zorientują się, jak wygląda nauka czy np. jak szybko udaje się instruktorowi nawiązać interakcję z dziećmi.

fot. Fotolia.com Dodatkowe zajęcia sportowe w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Miejsce

W zależności od rodzaju, zajęcia odbywają się na terenie placówki albo na zewnątrz. Gimnastyka czy zumba mogą mieć miejsce w pomieszczeniu przedszkolnym. Nauka gry w piłkę nożną, nauka pływania czy jazdy konnej wymagają specjalnych warunków. Wtedy przeważnie dzieci są na nie odwożone i przywożone wynajętym pojazdem (np. autobusem). Wiele firm oferuje też sezonowe zajęcia sportowe, np. naukę jazdy na łyżwach.

Pora, w jakiej odbywają się zajęcia, zależy od wielu czynników: liczby dzieci biorących w nich udział, grafiku (np. ustalonego na basenie), odległości od obiektu sportowego (w przypadku zajęć odbywających się np. na boisku czy w stadninie). Uwzględnić też trzeba czas dojazdu w obie strony i przebierania się dzieci.

Kiedy i za ile?

Dodatkowe zajęcia sportowe odbywają się tak jak inne zajęcia dodatkowe, przeważnie raz lub dwa razy w tygodniu. Czas trwania wynosi od 30 do 60 minut. Koszty uwarunkowane są rodzajem zajęć, np. nauka tenisa w jednym z przedszkoli na Mazowszu kosztuje 90 zł/mc i obejmuje cztery 45- minutowe zajęcia. Fitness to koszt 60 zł/mc za cztery 45-minutowe zajęcia. Istnieje możliwość negocjowania cen, a ogólna prawidłowość jest taka, że im więcej uczestników, tym większa szansa na zmniejszenie kosztów, które dzielą się między nich.

Rodzice ponoszą też koszty niezbędnych zakupów, np. strojów kąpielowych. Warto zaproponować przedszkolakom i ich rodzicom dodatkowe sportowe atrakcje, bo to inwestycja w zdrowie i zaszczepianie określonego, właściwego trybu życia od najmłodszych lat.

Dodatkowe zajęcia sportowe w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code