Darowizny, dotacje, odliczenie od podatku – informacje

2

Każda złotówka się liczy, zwłaszcza jeśli prowadzimy własny interes, jakim jest kierowanie żłobkiem. Dlatego warto znać przepisy, które umożliwią nam zaoszczędzenie pieniędzy.

fot. 123RF.com darowizny-dotacje-odliczenie-od-podatku-informacje
fot. 123RF.com

1. Czy przedszkole lub żłobek niepubliczny może przyjąć darowiznę? Wyjaśniamy, co o tym mówi polskie prawo.

Każda placówka prowadzona przez osobę prawną lub też fizyczną, może przyjąć darowiznę. Warto jednak pamiętać, że (jak każda darowizna) obarczona ona będzie konsekwencjami podatkowymi, dotyczącymi zarówno osoby, która ofiaruje nam np. zabawki czy pieniądze na ich kupno, jak i nas – placówki, która darowiznę przyjmuje.

W zależności od tego, czy rozliczany się z państwem jako osoba prawna czy jako fizyczna, będziemy musieli rozliczyć darowiznę zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub o podatku dochodowym od osób fizycznych. Darowizna jest bowiem dla przedszkola czy żłobka przychodem.

Zgodnie z ustawą, darowizna może być zwolniona od podatku w niektórych sytuacjach. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że wolne od podatku są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność m.in. oświatowa. Darowizna jest więc zwolniona z podatku, jeśli celem statutowym podatnika otrzymującego darowiznę jest działalność wymieniona w tym przepisie i gdy darowizna została przeznaczona na te właśnie cele.

Jeśli placówka rozlicza się jako osoba fizyczna, również może zostać zwolniona z podatku od darowizny. Warunkiem jest przeznaczenie dochodów na cele związane z prowadzoną działalnością oświaty.
Warto jednak pamiętać, że otrzymanie darowizny należy zgłosić urzędzie skarbowym.

2. Czy żłobek może dostać dotację samorządową?

Zgodnie z ustawą żłobkową z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 art. 60.1, „podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 1, prowadzące żłobek lub klub dziecięcy, lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna dotację celową z budżetu gminy”. Ponieważ to gmina ma obowiązek zapewnienia opieki dzieciom w wieku do lat 3, dlatego może go zlecić innym podmiotom, np. osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Wówczas, jak czytamy na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podmioty te w imieniu gminy tworzą i prowadzą instytucje opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, określa rada gminy w drodze uchwały.

Choć ustawa nie nakłada na samorządy obowiązku przyznawania dotacji na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, to jednak osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym dotację celową z budżetu gminy.

Dotacja samorządowa, podobnie jak innego rodzaju dotacje, dopłaty, subwencje i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, są dla niepublicznych żłobków i przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. Wyjątkiem są przychody związane z otrzymaniem, zakupem lub wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Dotacja nie jest elementem wynagrodzenia za pracę i nie może być zaliczana jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów.

3. Co można odliczyć od podatku?

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu prowadzenia szkół (przedszkoli) w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym. Zakres wydatków objętych zwolnieniem reguluje art. 21 ust. 7 tej ustawy. Ustawa nie definiuje wprost rodzaju wydatków podlegających odliczeniu. Jednak zgodnie z art.21 ust.7 pkt 1, za wydatki poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej (przedszkola) w rozumieniu przepisów o systemie oświaty uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły (przedszkola), jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Darowizny, dotacje, odliczenie od podatku – informacje
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Warto dobrze poznać przepisy pozwalające zaoszczędzić trochę pieniędzy,dotyczy to także żłobków oraz przedszkoli.Jeśli zna się dość dobrze przepisy w kwestii ulg i darowizn,to o wiele prościej można starać się o wszelkie dotacje jak i o darowizny.Takie starania nie zaszkodzą,a pozwolą na spokojne prowadzenie placówki, a tym samym zapewnienie dzieciom opieki na odpowiednio wysokim poziomie.

  2. W żłobkach czy to przedszkolach każdy grosz się przyda, warto więc poszukać sposobów na zaoszczędzenie. Na pewno darowizna będzie dobrym pomysłem. Zdarzają się osoby czy też instytucje, które mają wyposażenie, które w przedszkolu się przyda, a dla nich jest już bezużyteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code