Czyste stoły i ściany w żłobkach i przedszkolach

2

Stoliki, na których rysują i bawią się dzieci często noszą na sobie ślady dziecięcej twórczości. Jak usunąć niechciane malunki?

Usuwanie plam z tapicerki naszych krzeseł i foteli albo z blatów stołów i szafek to częsty problem osób sprzątających placówkę. Dzieci, niechcący lub celowo, mażą po stołach i meblach, a niekiedy również po ścianach. Takie rysunki trzeba co jakiś czas usuwać, dlatego warto wiedzieć, jak to robić. Zwłaszcza że w placówkach, w których przebywają dzieci nie możemy stosować zbyt agresywnej chemii czy toksycznych preparatów, bo mogą one zaszkodzić naszym podopiecznym.

fot. 123RF.com Czyste stoły i ściany w żłobkach i przedszkolach
fot. 123RF.com

Usuwanie ślad ów po kredkach i flamastrach

Z materiałów i wykładzin ślady po rysunkach najłatwiej usunąć denaturatem, a następnie dokładnie spłukać wodą czyszczoną powierzchnię. Ślady na tkaninach po kredkach świecowych zejdą, gdy przeprasujemy je żelazkiem przez papier. Flamastry lub tusz długopisu najłatwiej usunąć stosując roztwór spirytusu i kwasu octowego. Farby wodne zmyją się wodą, warto jednak pamiętać, by usuwać je za pomocą białej ściereczki, zwilżając plamę od krawędzi do środka, a potem osuszyć suchą tkaniną.
Ślady po kredkach i farbach znajdujące się na blatach lub ścianach można zmywać zwykłym środkiem do czyszczenia, te wyjątkowo uporczywe – acetonem lub denaturatem. Substancje te wymagają jednak bardzo dokładnego spłukania wodą. Trzeba też uważać, bo mogą uszkodzić powierzchnie mebli, dlatego warto najpierw wypróbować ich działanie na mało widocznym, ukrytym miejscu.

Usuwanie plasteliny i kleju

Trudniejsze od usunięcia są resztki plasteliny lub kleju, które wnikają we włókna tkanin. Najpierw należy dokładnie zeskrobać resztki, a to, co pozostanie na tkaninie, usunąć za pomocą szmatki zwilżonej w denaturacie. Plastelina z mebli zejdzie z pomocą płynu do naczyń, który usunie tłuste ślady po niej.
Zmywanie malunków dziecięcych ze ściany zależy od rodzaju powierzchni. Większość farb stosowanych w placówkach to farby zmywalne, jeśli natomiast mamy na ścianach tapety winylowe, powinniśmy użyć wody z łagodnym detergentem, ewentualnie roztworu sody, octu i amoniaku. Do papierowych tapet, na których widnieją ślady kredek świecowych wystarczy szmatka z odrobiną białej pasty do zębów.
Usuwanie plam naturalnymi sposobami zapewnia dzieciom większe bezpieczeństwo, ale trzeba pamiętać, że w sklepach kupić można preparaty nieszkodliwe i bezpieczne dla najmłodszych, które usuwają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Marki takie jak Tenzi Eco Line czy Frosch mają w swoim składzie wyłącznie surowce naturalne i ekologiczne.

Czyste stoły i ściany w żłobkach i przedszkolach
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Usunięcie śladów na ścianach w przedszkolu to nie lada wyzwanie. Każdy wie, że mając dziecko w domu ciężko utrzymać czyste ściany, a co dopiero jak tych dzieci jest np. 20.

  2. dzieci malują i rysują gdzie im się podoba. usuwanie rysunków i plam bywa czasem bardzo uciążliwe, a nawet nie możliwe. wiele daje się usunąć za pomocą domowych sposobów lub specjalistycznych środków chemicznych. trzeba jednak pamiętać o przeczyszczeniu, tak aby czyszczona powierzchnia była zdezynfekowana od zastosowanej chemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code