Ciekawe portale internetowe dla pracowników żłobków i przedszkoli

2

Internet to jeden z najcudowniejszych wynalazków ludzkości ostatnich kilkudziesięciu lat. Coraz bardziej jesteśmy od niego uzależnieni – wszystkie instytucje powoli się informatyzują i ciężko jest już znaleźć rzecz, której nie można by zrobić zdalnie za pomocą sieci. Można w niej szukać także inspiracji do pracy.

Nie należy się tej wszechobecności Internetu bać! Wręcz przeciwnie, powinniśmy się na nią otworzyć i wykorzystać tę potęgę do maksimum. Dlatego przygotowaliśmy kilka przykładowych portali i fanpage’ów, które mogą ułatwić życie również dyrektorom przedszkoli czy żłobków, dostarczając im wiedzy oraz pomysłów.

Ciekawe portale internetowe dla pracowników żłobków i przedszkoli fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

WAŻNE WWW…

Po pierwsze mówić będziemy o portalach należących do rządu, a więc na przykład o stronie Ministerstwa Edukacji, czyli www.men.gov.pl. To podstawowe narzędzie do czerpania wiedzy o prawnej stronie prowadzenia placówek. Znaleźć na niej można wszystkie informacje o ustawach i przepisach dotyczących placówek oświatowych, obowiązujących na terenie naszego kraju. Znajduje się tam dział SIO (Systemu Informacji Oświatowej), który dostarcza nam do wglądu wszystkie akty prawne, a odpowiedzi na FAQ – najczęściej zadawane pytania (z ang. Frequently Asked Questions) dostarczą nam informacji na tematy np.: „Jak zgodnie z przepisami prawa przekształcić niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego w przedszkole niepubliczne?” lub „Czy prowadząc inną formę wychowania przedszkolnego mogę otrzymać dotacje z gminy?”. Szukając ważnych informacji, warto zajrzeć też na stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (http://www.zlobki. mpips.gov.pl/utworz-instytucje/wymagania- ustawowe/zlobki/) oraz na strony sanepidu, czyli Powiatowych Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

PORTALE EDUKACYJNE

Jeśli szukasz scenariuszy zajęć, kolorowanek, bajek, które mógłbyś wykorzystać w swojej placówce, zajrzyj na Portal Nauczycieli Przedszkola. Jak przeczytamy na stronie: „…znajdziesz tu scenariusze zajęć, uroczystości, publikacje, plany pracy, materiały do diagnozy, piosenki i wiersze przedszkolne, opowiadania, podkłady muzyczne, materiały do awansu zawodowego, programy autorskie, pomysły na dekoracje przedszkolne, pomysły na wykonanie upominków, zabawy, bajki, plany pracy, materiały do współpracy z rodzicami, zagadki, rebusy, materiały do zajęć rewalidacji, materiały z oligofrenopedagogiki, historyjki obrazkowe, kolorowanki, prace dzieci i wiele innych”. Warto też poszukać platform edukacyjnych, ktore oferują naukę poprzez zabawę. Taką formę ksztłacenia proponuje Squla – platforma edukacyjna dla dzieci, także w wieku przedszkolnym, z zabawami i grami edukacyjnymi.

Ciekawe portale internetowe dla pracowników żłobków i przedszkoli2 fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE

Nie warto się zamykać na to, co oferuje nam obecna technologia, bo tego typu źródeł inspiracji i pomysłów jest bez liku i każdy może znaleźć w internecie coś, co wspomoże akurat jego placówkę. Następnym ogólnodostępnym i bardzo ważnym źródłem są fanpage oraz grupy na facebooku, których istnieje nieprawdopodobnie dużo. Z nich czerpać możemy inspiracje oraz ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji czy robienie dekoracji. Wszystkim, którzy mają swoje konto na tym portalu i umieją się w nim odnaleźć, nie trzeba tłumaczyć, że takich stron i grup jest na nim za dużo (nawet o tak ograniczonej tematyce jak przedszkola i żłobki), żeby je wszystkie tu opisać. Jakiego rodzaju miejsc możemy się na facebooku spodziewać? Po pierwsze będą to grupy zrzeszające nauczycieli w przedszkolach. I tak o to mamy grupy takie jak „Portal nauczycieli przedszkola”, „Kreatywni nauczyciele języka angielskiego w przedszkolu” czy „Przedszkolanki. com”. Na takich grupach, pracownicy przedszkoli dzielą się pomysłami, doświadczeniami, a także szukają ofert pracy, więc jest to także idealne miejsce na złożenie ogłoszenia, jeśli szukamy nowego pracownika w naszej placówce.

Jednak poza grupami, facebook to przede wszystkim fanpage, czyli strony, prowadzone na zasadzie podobnej do bloga. Udostępniane są na nich ciekawe materiały, takie jak filmiki czy artykuły, prezentujące pomysłowe i oryginalne zabawy dla dzieci i tym podobne. I tu po raz kolejny mamy takie strony jak: „Dekoracje przedszkolne” – gdzie możemy obejrzeć pomysłowe dekoracje zarówno okienne, ścienne, jaki i te najzwyklejsze przestrzenne do postawienia w przedszkolnej sali; „Przedszkolanki.com” (to nie pomyłka – fanpage nazywa się tak samo jak grupa); „Belferkowo – edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna” – gdzie znajdziemy pomoce dydaktyczne, a więc kolorowanki, szablony i plansze, które autorka udostępnia na swoim blogu.

Z ŻYCIA WZIĘTE

I wreszcie skoro już przy blogach jesteśmy – są one czwartym źródłem inspiracji. Blogi, czyli strony, na których autorzy opowiadają w postaci krótkich artykułów, felietonów o swoich przeżyciach czy doświadczeniach z danej dziedziny. Istnieją oczywiście te, które nas najbardziej interesują: blogi o przedszkolach. Mogą być one prowadzone przez nauczyciela w przedszkolu, który opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pracą w tym zawodzie, jak to jest np. w przypadku bloga „Palec pod Budkę” (http://palecpodbudke.blogspot.pl); mogą opowiadać po prostu o życiu przedszkolanki, o kulisach takiego życia i o zmaganiach jakie za sobą niesie, tak jak „Bliżej przedszkola” (www.blog.blizejprzedszkola.pl). Mogą też – jak już wyżej wspomniane „Belferkowo” (http://belferkowo. wixsite.com/mojawitryna/blog–1) być po prostu kopalnią pomysłów, z której każdy może czerpać. Tak samo jest w przypadku bloga pedagoga i wychowawcy w domu dziecka, a prywatnie mamy dwóch synów „Moje dzieci kreatywnie” (http://mojedziecikreatywnie. pl/), w którym autorka dzieli się swoimi pomysłami na edukację i zabawę.

Ciekawe portale internetowe dla pracowników żłobków i przedszkoli
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Warto korzystać z różnych serwisów internetowych aby zbierać wiedzę jak i wymieniać się ciekawymi doświadczeniami.Internetdla opiekunów jest skarbnica wiedzy i warto z tego dobrodziejstwa korzystać.

  2. Teraz bez internetu trudno się obejść podczas przygotowania zajęć. Chociażby wspomniane kolorowanki, można w nich przebierać, dostosować poziom trudności do maluchów w grupie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code