Nie możemy odmówić dzieciom eksperymentowania ani hamować ich kreatywności. Dziecięce zabawy mogą jednak przybrać nieoczekiwany obrót. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu gniazdek i włączników, aby nie stanowiły zagrożenia dla najmłodszych.
Nie zaprzeczymy: dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Stół może stać się zamkiem, w którym mieszkają rycerze, a ulubione zabawki, lalki i misie – klientami w sklepiku. Maluchy nie stronią też od majsterkowania, uwielbiają budować i tworzyć nowe rzeczy z codziennych elementów ich otoczenia. O ile klocki, pudełka, puzzle czy pluszaki nie powinny stanowić najmniejszego zagrożenia, o tyle, zabawa może zakończyć się tragicznie, jeśli jej elementem będą gniazdka i włączniki. Dlatego tak kluczowe jest zastosowanie rozwiązań, dzięki którym instalacja elektryczna będzie całkowicie bezpieczna dla maluchów w żłobku i przedszkolu.
WAŻNE!
Podczas montażu osprzętu w placówkach dedykowanych opiece nad dziećmi należy pomyśleć o dwóch rodzajach zabezpieczenia gniazdek: solidnych i hermetycznych.
Przede wszystkim: wytrzymałe
Obecnie coraz więcej modeli gniazdek i włączników jest zaprojektowanych w taki sposób, aby ich eksploatacja nie przyniosła najmniejszego uszczerbku na zdrowiu. Podobnie rzecz ma się w przypadku najmłodszych użytkowników, którzy są szczególnie ciekawi świata. Dlatego podczas montażu osprzętu w placówkach dedykowanych opiece nad dziećmi należy pomyśleć o dwóch rodzajach zabezpieczenia gniazdek.
– Po pierwsze, osłony powinny być wykonane z niełamliwych odpornych na uszkodzenia materiałów. Nawet, gdy dziecko z całej siły rzuci w nie klockiem lub uderzy krzesłem, nie ma prawa nic złamać. Całkowicie niedopuszczalne są jakiekolwiek szczeliny, zarówno w samym gnieździe, jak i między gniazdem a ścianą, w które dałoby się wetknąć jakiś drucik, igłę czy spinkę do włosów – tłumaczy Andrzej Dubrawski, kierownik działu technicznego w firmie Tema.
Ponadto, jak podpowiada ekspert, powinno się wybierać gniazdka hermetyczne, czyli takie, które nawet po zalaniu sokiem czy mlekiem nie będą stanowiły zagrożenia. Świetnym pomysłem jest więc zamontowanie specjalnych gniazdek z zamykaną na klucz klapką. Otwieramy je tylko w momencie, kiedy zamierzamy używać danego podłączenia.
Na rynku dostępne są również modele gniazdek wyposażonych dodatkowo w tzw. klucz uprawniający. Dzięki temu dostęp do gniazdka będą miały jedynie te urządzenia, których wtyczki są zaopatrzone w odpowiedni klucz.
Bezpieczne podczas zabawy
Możemy spotkać się z opinią, że serie osprzętu elektroinstalacyjnego dedykowane do pokoju dziecka lub przedszkoli powinny mieć przesłony torów prądowych. Oznacza to, że zamontowane są w nich swego rodzaju zaślepki w otworach gniazda, uniemożliwiające włożenie do obu dziurek naraz jakichkolwiek przedmiotów. Często to jednak dość pozorna ochrona – co prawda, nie włożymy w gniazdko nieodpowiedniej wtyczki, jednak maluch wyposażony np. w drucik i odrobinę plasteliny szybko poradzi sobie z „problemem”.
Poza tym gniazda wtykowe mogą posiadać specjalną izolacyjną przegrodę blokującą dostęp do elementów przewodzących – przesłona samoczynnie otwiera się, kiedy wysuwamy wtyczkę z gniazdka, choć z drugiej strony pomysłowy przedszkolak pozostawiony bez opieki może sforsować również tego rodzaju zabezpieczenie.
Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnego wyłącznika, znajdującego się poza zasięgiem dzieci lub nawet w innym pomieszczeniu, dzięki któremu odłączymy całe obwody gniazd znajdujące się w miejscach dostępnych. Pozwoli to na odcięcie prądu elektrycznego w momencie, gdy nie korzystamy z gniazdek, a w ich pobliżu bawią się nasi wychowankowie.
Z podświetleniem?
Zdania są podzielone, jeśli chodzi o montaż w przedszkolach gniazdek i włączników z podświetleniem lub specjalnych zaślepek, które świecą po włożeniu do gniazdka. Święcące elementy na pewno nie umkną dziecięcej uwadze podczas leżakowania (odbywającego się w wydzielonym, przeznaczonym do drzemki pomieszczeniu lub po zsunięciu rolet), dlatego też lepiej unikać tego typu rozwiązań. Mogą zachęcać maluchy do eksperymentowania.
Na dalszym etapie
Oczywiście, świetnie, jeśli o specyficznym przeznaczeniu obiektu lub jego części postanowimy na etapie wykończenia. Dzięki temu będziemy mogli od razu wdrożyć takie rozwiązania w zakresie osprzętu elektroinstalacyjnego, które stworzą bezpieczne warunki dla najmłodszych. Na szczęście producenci opracowują też urządzenia, które pozwolą na „dozbrojenie” gniazdek i włączników w momencie, kiedy te zostały już zamontowane, jednak okazało się, że nie zapewniają ochrony na wymaganym poziomie – jak np. specjalne zaślepki zakrywające nie tylko dziurki, ale całe gniazdko.
Choć oczywiście należy postawić na edukowanie i oswajanie najmłodszych z działaniem gniazdek i włączników, powinniśmy zastosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania. Zamontowanie specjalnych produktów z zakresu osprzętu elektroinstalacyjnego ochroni malucha przed – w najlepszym wypadku – nieprzyjemnymi konsekwencjami.
WAŻNE!
Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnego wyłącznika, dzięki któremu odłączymy całe obwody gniazd znajdujące się w miejscach dostępnych.
Świetny pomysł, gniazdka z kluczykiem. W domu jeszcze może da się upilnować dziecko, ale całą grupę dzieci w przedszkolu to już jest bardzo trudno.
Gniazdka na pewno muszą być bezpieczne. Świecące mogą niepotrzebnie ciekawić dzieci i wpływać na to, że będą próbowały się do nich dostać.