Bezpieczny żłobek

2

Rodzice oddając nam pod opiekę swoje dzieci, ufają, że zadbamy o to, by nie stała im się krzywda. Dlatego to musi być absolutnie bezpieczny żłobek. Jak przygotować placówkę na najmłodszych gości?


Bezpieczny żłobek to taki, w którym dzieci muszą czuć się swobodnie: powinny mieć przestrzeń do raczkowania, chodzenia, zabawy, ale również do rozwoju, który w tym wieku polega na poznawaniu otoczenia czy nowych przedmiotów. Dlatego pomieszczenia, w których przebywają maluchy, muszą być odpowiednio zaprojektowane i zabezpieczone.

bezpieczny żłobek © www.shutterstock.com
© www.shutterstock.com

Bezpieczny żłobek to bezpieczne schody i podłoga

Wiele prywatnych żłobków zlokalizowanych jest w wynajmowanych na ten cel domach jednorodzinnych. Z reguły więc placówki te mają przynajmniej jedno piętro i oczywiście prowadzące do niego schody. Wszystkie ciągi schodów powinny mieć poręcze i balustrady z tralkami umieszczonymi na tyle gęsto, by malec nie mógł się przez nie przecisnąć. Jeśli odległości między tralkami są szerokie, zabezpieczmy je specjalną siatką lub zwykłym materiałem. Schody na dole i na górze należy zamknąć bramkami, których malec sam nie otworzy.

Na śliskie stopnie, zamiast kładzenia dywanów, o które łatwo się potknąć, lepiej nakleić specjalne taśmy antypoślizgowe. Także zwykła podłoga może być niebezpieczna dla malca, który dopiero uczy się chodzić. Dlatego najlepiej kłaść na podłoże wykładziny antypoślizgowe. Kafelki, z którymi często mamy do czynienia w łazienkach i toaletach, zwłaszcza jeśli są mokre, mogą być przyczyną upadku dziecka. Zawsze warto zwracać uwagę, czy są suche. Jeśli mamy w placówce prysznic do mycia najmłodszych maluchów, połóżmy na dno brodzika lub wanny gumową matę. Na drzwi kabiny prysznicowej warto nakleić specjalną folię zapobiegająca rozpryśnięciu się szkła w razie ewentualnego stłuczenia szyby.

Bezpieczne okna i drzwi

W każdej placówce należy zwrócić szczególną uwagę na okna. Musimy zrobić wszystko, by żadne z dzieci nie mogło się przez nie wychylić i wypaść. W tym celu należy założyć specjalne blokady na skrzydła okien i drzwi balkonowe. Pozwalają one uchylić je tylko na kilka centymetrów – mogą to być zwykłe łańcuszki metalowe. Jeśli ich nie mamy, należy ustalić, że podczas pobytu dzieci w pomieszczeniu otwieramy okna tylko uchylnie (szpara między oknem a framugą jest wówczas tak niewielka, że dziecko się przez nią nie przeciśnie). Nie powinno się też stawiać pod oknami mebli lub krzeseł, które mogłyby posłużyć sprytnym maluchom jako schodki do parapetu.

Drzwi do sal powinny mieć mechanizmy spowalniające zamykanie się lub gumowe blokady, które zatrzymają je przed całkowitym zamknięciem i zapobiegną przytrząśnięciu paluszków. Jeśli mamy w pomieszczeniu szklane drzwi prowadzące na taras, warto nakleić na nie jakieś naklejki lub kolorowe pasy, by szyba była widoczna i malec nie uderzył w nią główką, myśląc, że drzwi są otwarte.

Bezpieczny żłobek to bezpieczne kable i kontakty

© KOS ELEKTRO SYSTEM SP. Z O.O.
© KOS ELEKTRO SYSTEM SP. Z O.O.

Projektując żłobek czy przedszkole od początku możemy zadbać o to, by gniazdka elektryczne były osłonięte lub umieszczone na takiej wysokości, by dzieci nie mogły do nich dosięgnąć. Jeśli jednak adaptujemy jakieś pomieszczenia na placówkę, często nie mamy takiej możliwości. Wtedy warto zabezpieczyć kontakty specjalnymi zatyczkami, które uniemożliwią maluszkowi włożenie paluszków czy innych przedmiotów w ich otworki. Można też wymienić kontakty na takie z wmontowanymi zabezpieczeniami: zamkami lub klapkami osłaniającymi gniazdko. Wszystkie kable, warto pochować za meble, tak by dzieci nie miały do nich dostępu.

MEBLE I SZUFLADY

© www.shutterstock.com
© www.shutterstock.com

Meblując sale żłobkowe i przedszkolne, warto przykręcić śrubami do ścian wszystkie wysokie regały – są mniej stabilne, więc mogą przewrócić się na dzieci, gdy te np. zapragną się na nie wspiąć. Rogi szafek i stołów zabezpieczmy gumowymi lub gąbkowymi narożnikami – nawet jeśli malec uderzy się o nie, to nie rozetnie sobie głowy. Na meble z szafkami i szufladami warto założyć blokady uniemożliwiające zatrząśnięcie drzwiczek lub całkowite wysunięcie i zamknięcie szuflady.

KOSZE NA ŚMIECI I SEDESY

To dwa miejsca, do których maluchy nie powinny zaglądać, a które – może właśnie dlatego – budzą często ich zainteresowanie. W sklepach można kupić specjalne blokady na deski sedesowe, dzięki którym smyk sam nie otworzy toalety, jednak rozwiązania te sprawdzają się zwykle w prywatnych mieszkaniach. W placówkach lepiej po porostu ustalić, że dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie mogą przebywać w łazience same, a jedynie pod opieką wychowawcy. Szczotki do sedesu trzymajmy w zamkniętych szafkach, z których korzystają tylko osoby sprzątające toalety. Kosze ze śmieciami, np. zużytymi pieluchami, powinny być zamykane  lub trzymane w miejscu niedostępnym dla naszych podopiecznych.

Bezpieczny żłobek
4.7 (94.67%) Głosy: 15

2 KOMENTARZE

  1. To wszystko jest bardzo ważne. Maluchy są na tyle sprytne, że nawet w idealnie zabezpieczonym miejscu mogą się uszkodzić. A jeśli maluchów jest kilka to o wypadki nie trudno.

  2. trzeba zabezpieczyć wszystkie możliwe otwory, gniazdka, szafki i okna, po za tym ostre krawędzie i drzwi. teraz jest wiele możliwości zabezpieczeń, zaślepek, ograniczników, zamków, mat dzięki którym można ograniczyć ryzyko wypadku. reszta to już czuwanie człowieka nad bezpieczeństwem dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code