Audiobooki dla dzieci

2

W dobie postępu technicznego nie możemy się ograniczać do konwencjonalnych lektur. Warto naszym wychowankom zaproponować nowoczesne formy obcowania z tekstem i pokusić się o wspólne słuchanie audiobooków. To doskonały sposób na urozmaicenie naszych zajęć.

Dawniej były płyty analogowe. Dziś zastąpiły je audiobooki, których możemy słuchać wspólnie. I nie tylko słuchać. Na rynku jest wiele wartościowych publikacji, które pozwalają, po ich uprzednim wysłuchaniu, na pogłębioną rozmowę z dziećmi na ważkie tematy. Na tematy, których być może inaczej byśmy wspólnie nie podjęli, takie jak śmierć, rozstanie rodziców czy te, które nieco łatwiej oswoić, jak choćby rozpoczęcie nauki w szkole.

Audiobooki dla dzieci

AUDIOBOOK CZY KSIĄŻKA?

Naszym zdaniem i jedno, i drugie. Wielu z nas uważa, że nic nie zastąpi tradycyjnej książki z obrazkami. Zapachu papieru i kleju, szelestu kartek. Niemniej obecnie audiobooki często łączą zalety słuchowiska z książką. Do niektórych dodawany jest cały pakiet edukacyjny: puzzle, książeczki, naklejki czy tekturowe postaci z bajek. Takie połączenie pozwala na jeszcze lepsze przekonanie naszych podopiecznych, że warto zainteresować się czytaniem i słuchaniem, czyli po prostu literaturą. W czasach zaawansowanych technologii pozwala oswoić dziecko z lekturą i przygotować je do samodzielnego czytania. Pamiętajmy, że audiobook to nic innego, jak nagrana książka w wykonaniu często znanego i lubianego przez szerszą rzeszę fanów lektora. Czytają więc Stanisława Celińska, Edyta Jungowska czy Janusz Gajos – jednym słowem, największe sławy polskiego panteonu gwiazd.

PO CZYM POZNAĆ DOBRY AUDIOBOOK?

Ciekawe słuchowisko musi posiadać kilka zalet, które przyciągną nasze maluchy i zachęcą do czytania. Nie może być więc anachroniczne, darujmy sobie bajki sprzed kilkudziesięciu lat, ponieważ nie trafiają już one do współczesnego odbiorcy. No chyba, że jest to słuchacz wprawiony, odpowiednio przygotowany, wówczas dla odmiany możemy spróbować zainteresować go czymś nieco trącącym myszką. Sporo takich publikacji znajdziemy w wydawnictwie „Bajki Grajki” – możemy tu wybierać, w ofercie są bowiem zarówno archaiczne starocie, jak i bajki ponadczasowe, takie jak: „Czerowny Kapturek” czy „Pchła Szachrajka”. Dziecko słuchając ich uczy się ich najczęściej na pamięć i zostają w nim na całe życie. Rozwijają wrażliwość, słownictwo i ciekawość świata.

MIŁE UROZMAICENIE

Audiobooki pozwalają też na uatrakcyjnienie naszych zajęć. Spróbujmy posłuchać z dziećmi ulubionych bajek, następnie zadać im pytania ze słuchu – takie ćwiczenie pomaga w koncentrowaniu uwagi, rozwija umiejętność wysławiania się i pomaga formułować własne myśli. Jest więc bezsprzecznie bardzo ważne.

Edyta Jungowska, aktorka, wydawca audiobooków (wydawnictwo Jung-off-ska)Edyta Jungowska

Czytać książki z naszymi pociechami, czy słuchać wspólnie audiobooków? Otóż zdania są podzielone. Z jednej strony warto samemu czytać dziecku, bo to buduje relacje. Książka jest najłatwiejszym sposobem, aby stwarzać bliskość, rozwijać w dziecku wyobraźnię i budować w nim indywidualny sposób myślenia. Wspólna lektura, ale również wspólne słuchanie audiobooka może pomóc dziecku otworzyć się, sprowokować do rozmowy, którą trudno czasem nawiązać wprost, bo dziecko albo boi, albo wstydzi się o pewne sprawy zapytać. Książka może być katalizatorem. Dać odpowiedź na frapujące nasze maluchy pytania.

Uważam, że zarówno dobra powieść jak i dobrze zrealizowany audiobook potrafią dziecko zarazić miłością do książek. I nie ma nic złego w tym, że sięgamy po książkę czytaną przez dobrego aktora. Poza tym trzeba się pogodzić z faktem, że świat idzie od przodu, książki pojawiają się w formach cyfrowych, papier zastępują czytniki, a za niedługo być może pojawią się jeszcze inne formy obcowania z literaturą. Już przecież istnieją e-booki dla dzieci, które oprócz tekstu dają dziecku możliwość zabawy, a poprzez zabawę wciągają w opowiadaną historię. Ważne, aby cały czas istniała dobra literatura, a formy jej poznawania mogą być nawet kosmiczne.

Audiobooki, które cenię i które sama wydaję to mini-słuchowiska, czytane przez dobrych aktorów pracujących pod okiem, a raczej uchem reżysera. Muzycy, którzy tworzą przestrzeń muzyczną, świetna realizacja dźwięku, ale również oryginalna szata graficzna, sprawiają, że audiobook staje się małym „cacuszkiem”, często jak w przypadku naszego wydawnictwa z dołączoną książeczką do zabawy inspirowaną czytaną opowieścią. Obcowanie z dobrą literaturą w dobrym wykonaniu może umilić czas wspólnej podróży, stać się wieczornym dźwiękowym seansem przed snem, wspólną intensywnie spędzoną chwilą.

Audiobooki dla dzieci
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. Raczej ciężko dziecku skupić się na audiobooku. Bajka oglądana przyciąga jak magnes, bajka czytana powoduje, że dziecko angażuje się w czytanie i też się skupia. Natomiast nagranie zwłaszcza dla wzrokowców mogą być nudne. Jeśli dziecko przez chwilę nie uważa to potem nie wie o co chodzi. Pamiętam jak byłam w przedszkolu to nie lubiłam słuchowisk, czekałam tylko aż się skończą.

  2. Audiobook jest pewną propozycją dla dzieci, które zaspokajają potrzebę czytania oczywiście w pewnym stopniu. Ja do dziś pamiętam słuchowiska radiowe lub też książki czytane odcinkami. Oczywiście nie może to być monotonny, beż żadnej ekspresji dźwięk. Lepszą propozycją jest audiobook w formie słuchowiska z efektami dźwiękowymi, kilkoma lektorami tak przygotowane że można je podzielić na kilka części, aby dziecko z zaciekawieniem czekało na kolejny odcinek. Czyli forma taka bardziej radiowa niż studyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code