Alergik w żłobku lub przedszkolu

2

Na dziecko z uczuleniami czyha wiele zagrożeń. Alergik w żłobku lub przedszkolu wymaga specjalnego traktowania. Naszym zadaniem jest stworzyć mu jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki do zabawy i nauki.

Wielu rodziców obawia się posłać alergika do żłobka lub przedszkola, bo boją się, że placówka nie będzie w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa. Aby tak się nie stało, musimy poznać dobrze chorobę, jaką jest alergia. Musimy wypracować zasady, które pozwolą nam uniknąć groźnych sytuacji. Cały personel powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakim jest niedopilnowanie czy zlekceważenie ograniczeń i zasad dotyczących małego alergika oraz ich konsekwencji. W opracowaniu właściwego postępowania muszą nam pomóc rodzice małych uczuleniowców. Alergik w żłobku lub przedszkolu to coraz częstsza sytuacja i bardzo istotne jest, aby mimo ograniczeń placówka funkcjonowała w taki sposób, aby dziecko z alergią nie czuło się w grupie wyizolowane i wykluczone. Powinno mieć takie same warunki do zabawy i nauki oraz mogło rozwijać się na równi z rówieśnikami.

fot. Fotolia.com Alergik w żłobku lub przedszkolu
fot. Fotolia.com

Alergie skórne

Najczęstszą alergią objawiającą się problemami skórnymi jest atopowe zapalenie skóry. To alergia bardzo dokuczliwa, która wpływa nie tylko na wygląd dziecka, ale i jego samopoczucie oraz samoocenę. Uporczywy świąd, a nawet ból powoduje często, że dzieci z AZS są nieśmiałe i niepewne, mają problemy z nawiązywaniem relacji oraz z nauką, bo trudno jest im się skupić. Dlatego ważne jest, by wychowawca małego atopika przede wszystkim poznał zasady pielęgnacji jego skóry. Rodzice powinni dostarczyć do przedszkola kosmetyki i preparaty, którymi powinniśmy myć i smarować malca, gdy dokucza mu świąd. Warto też pamiętać, że alergik w żłobku lub przedszkolu z AZS może wiercić się i być rozdrażnione z powodu uporczywego swędzenia skóry – a my nauczyciele powinniśmy to zrozumieć. Powinniśmy też zwracać uwagę na detergenty stosowane w przedszkolu, gdyż mogą one dodatkowo uszkodzić już i tak podrażnioną skórę dziecka z AZS. Używanie materiałów plastycznych (plastelina, kleje, farby) zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem nauczyciela, który powinien w porę zareagować, gdy zauważy nasilenie się objawów u dziecka. Niekiedy konieczna będzie też rozmowa z innymi dziećmi na temat wyglądu skóry małego atopika, która nauczy maluchy tolerancji i empatii.

Alergie wziewne

Częstym objawem alergii wziewnych jest astma i duszności. To niebezpieczny objaw, dlatego rodzice powinni koniecznie poinformować placówkę o zagrożeniu taką dolegliwością. Niezbędne jest dostarczenie nauczycielom specjalnych inhalatorów wraz ze zgodą na podanie ich dziecku w przypadku wystąpienia duszności (o zasadach podawania leków w placówce pisaliśmy w poprzednim numerze). Warto też uczulić dzieci, by w razie dostrzeżenia niepokojących objawów natychmiast poinformowały o tym nauczyciela. Mając w grupie małego astmatyka powinniśmy zwracać szczególna uwagę na detergenty i substancje, którą mogą dostać się do dróg oddechowych malca. Mycie podłóg, blatów i inne czynności związane ze sprzątaniem powinny być wykonywane dopiero wtedy, gdy w placówce nie będzie już dzieci.

Pomoc w przypadku ataku astmy:
Posadź dziecko prosto na krześle, zadbaj o dostęp powietrza, uchyl okno. Podaj lek lub inhalator zapisany przez lekarza. Wezwij pogotowie.

Alergie pokarmowe

To ten rodzaj alergii, którego nie wolno lekceważyć. Czasem zjedzenie nawet odrobiny zakazanego produktu, może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Dlatego już na początku roku poprośmy rodziców o dokładne instrukcje dotyczące diety małego alergika. Najlepiej, by przynieśli oni do przedszkola zaświadczenie lekarskie z wypisanymi produktami, na które dziecko jest uczulone. Jeśli mamy catering, dokument taki powinien trafić do firmy przygotowującej posiłki dla dzieci. Alergik w żłobku lub przedszkolu nie może czuć się wykluczony ze spożywania smacznych deserów czy innych potraw. Warto ustalić z rodzicami ich zdrowe zamienniki, które bez pobaw będziemy mogli podawać alergikowi. W sytuacji, gdy w grupie znajduje się alergik, konieczna jest rozmowa z dziećmi na temat jego dolegliwości. Powinni wiedzieć, że nie wolno mu podawać słodyczy lub innego jedzenia bez zgody nauczyciela.

Ponieważ dzieci z alergią pokarmową może być w przedszkolu kilkoro, ważne jest, by nie pomylić diet i uważnie pilnować jadłospisów. Niezbędne jest zachowanie higieny podczas przyrządzania śniadań i podwieczorków. Do przygotowywania dań dla alergików powinniśmy używać oddzielnych desek, noży i naczyń, by do ich potraw nie przedostały się drobinki zakazanych produktów, np. orzechów, kakao czy mleka.

Alergik w żłobku lub przedszkolu
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. alergia jest trudna dla rodziców, a jeszcze bardziej dla opiekunów czy nauczycieli. trzeba cały czas pamiętać o wykluczeniach dla tych dzieci i stosować je ale jednoczenie nie dawać jednoznacznie, że są inne. nie jest to łatwe, gdy sami widzą, że są jakoś inaczej traktowani. wszystko dla ich dobra.

  2. Alergia to jedna z chorób naszej cywilizacji. Warto więc dołożyć wszelkich starań aby ograniczyć jej skutki. I tutaj pojawia się zadanie zarówno dla rodziców, opiekunów i lekarzy.Warto edukować i ich jak i dzieci aby unikać zagrożeń. Dzięki temu jest szansa aby minimalizować ograniczenia przy maksymalnym wykorzystaniu współczesnej medycyny i uświadamianiu każdej ze stron jak ważne jest to dla naszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code