Aktywność fizyczna w przedszkolu

2

Ostatnimi czasy łatwo można zauważyć zmiany w zachowaniu dzieci w wieku przedszkolnym. Są one mniej aktywne, nie odczuwają takiej potrzeby ruchu fizycznego jaką odczuwały kiedyś. Coraz częściej mają problemy z otyłością. Aktywność fizyczna w przedszkolu – jak zachęcić do niej dzieci?

Wiek przedszkolny to wiek, w którym organizm dziecka przechodzi bardzo dużo zmian. Jedną z nich jest duży rozwój ruchowy, dzieci łatwo uczą się i szybko „podłapują” zachowania, które są naturalne i niezbędne do poprawnego działania organizmu. Oznacza to, że chętniej się ruszają, biegają, są bardziej aktywne. Kształtują nawyki, wspomagające ich rozwój. A w każdym razie tak powinno być. W dzisiejszych czasach jednak dzieci mają dużo innych rzeczy, które odciągają ich od fizycznych zajęć i ruchowych zabaw. Mowa oczywiście o nowinkach technicznych, do których dostęp mają coraz to młodsze dzieci. Tablety czy telefony rodziców są coraz częściej rozwiązaniem gdy dziecko się nudzi, a zmęczony rodzic nie ma czasu czy siły na zabawę. Dlatego tak ważne jest, żeby tego ruchu dzieciom mimo wszystko dostarczyć. Aktywność fizyczna w przedszkolu jest ważna. Trzeba zaszczepić w umysłach dzieci miłość do sportu i ruchu. To właśnie rozwój fizyczny pozwala na poznanie lepiej swojego ciała, swoich możliwości. W tak młodym wieku najłatwiej rozwinąć gibkość, skoczność itp. Dlatego nie należy tego czasu zmarnować i powinno się w programach przedszkoli uwzględniać także i ten typ zajęć.

Aktywność fizyczna w przedszkolu. Fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Rozgrzewka

Aktywność fizyczna w przedszkolu – jak więc powinna ona wyglądać? Każde zajęcia ruchowe, powinna rozpoczynać rozgrzewka, polegająca na rozgrzaniu stawów i rozciągnięciu się. Często można poświęcić na nią trochę więcej czasu, ponieważ oprócz tego, że dzięki niej łatwiej uniknąć niechcianych kontuzji, to rozciąga ona naszego malucha i rozwija jego gibkość. Nie należy jednak sprowadzać całego bloku zajęć do rozciągania się. Zajęcia takie muszą być różnorodne, nie mogą znudzić dzieci. Powinny zawierać przemienność form, a także łączyć ze sobą różne typy ruchu, a co za tym ostatni idzie – wskazane byłoby włączenie w te zajęcia na przykład muzyki.

Muzyka to element, który ma dodatkowy wpływ na rozwój dziecka. W wieku przedszkolnym można bowiem zauważyć, zwłaszcza u chłopców pewną niechęć do tańca, który nie wiedzieć czemu utożsamiają z czymś dziewczęcym. Niechętnie chodzą oni na „tańce”. Dlatego przyzwyczajenie się do tego typu zajęć jest czymś więcej niż wspomaganiem rozwoju fizycznego dziecka. Oddziałuje również, a może przede wszystkim na psychikę dziecka, które podczas zajęć tanecznych w towarzystwie kolegów z grupy ośmiela się i otwiera, przezwycięża nieśmiałość.

Gry i zabawy

Aktywność fizyczna w przedszkolu. Fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Jak już powiedzieliśmy nie oznacza to, że należy się ograniczać do jednej formy zajęć ruchowych tylko dlatego, że rozwija wiele aspektów funkcjonowania organizmu dziecka. Równie wartościowe, a tym samym czyniące zajęcia różnorodnymi będą zabawy w „murarza” (w którym dzieci przebiegają z jednej strony sali na drugą, a tytułowy murarz stojący w połowie drogi próbuje je łapać i dołączać to swojego muru, utrudniającego zadanie pozostałym graczom) czy klasycznego „berka” i „ciuciubabkę”.

Sprawę bardzo ułatwia ładna pogoda, która sprzyja wyprawom do przedszkolnego ogródka, gdzie dzieci nie mają problemu ze znalezieniem sobie zajęcia. Chłopcy rzucają się momentalnie do gry w piłkę nożną czy zbijaka itp i nawet niewielka przestrzeń jest w stanie zapewnić całej grupie świetną zabawę. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo dobry dla naszych pociech i również nie powinno się o nim zapominać, a wręcz przeciwnie korzystać z przedszkolnego ogródka tak często jak tylko się da. Warto pamiętać, że mamy wiele zabawek i przyrządów, które wspomagają koordynację ruchową dziecka i warto za nimi się rozejrzeć i zaopatrzyć naszą placówkę. Rozwój naszych podopiecznych jest bardzo ważny, dlatego nie pomijajmy żadnych aspektów ich rozwoju. Powinniśmy dbać o to, żeby ćwiczyły one równowagę, koordynację, celność płynność ruchów, kondycję, gibkość, skoczność itp. Trzeba o to zadbać, bo to właśnie na przedszkolach spoczywa odpowiedzialność, za rozwój podopiecznych.

Aktywność fizyczna w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. Dzieci uwielbiają aktywność fizyczną, ale dorośli często tą aktywność tłamszą dając im elektroniczne gadżety. Dziecko korzystając z tabletu czy telefonu wydaje nam się grzeczniejsze, ale przecież nie o to w jego rozwoju chodzi, żeby było cicho.

  2. Oby aktywność fizyczna wygrywała z telefonami czy tabletami i dotyczy to nie tylko przedszkoli ale także i starszych dzieci.Jeśli dzieci będą miały wiele możliwości ruchowych w tym ciekawe gry i zabawy również na świeżym powietrzu,jeśli opiekunowie się postarają to dzieci nie będą mogły narzekać na brak ruchu ale i będą chętne aby się aktywnie bawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code