6 rzeczy, które poprawią twoje samopoczucie w okresie menopauzy

0

okres menopauzy

Menopauza to punkt zwrotny w życiu wielu kobiet. Ten symboliczny moment określa przejście do etapu pełnej dojrzałości.  Ponieważ jednak codzienność w tym okresie może przysporzyć wielu wyzwań, warto zatroszczyć się o poprawę swojego komfortu i samopoczucia. Jak? Stawiając na 6 prostych rozwiązań. 

Postaw na przygotowanie i skorzystaj ze wsparcia

Zmiany w wyglądzie fizycznym, wahania nastrojów, uderzenia gorąca oraz inne objawy towarzyszące menopauzie mogą okazać się dużym wyzwaniem dla kobiet, które nie miały możliwości, aby odpowiednio przygotować się do tego etapu. Dlatego, o ile to możliwe, warto jeszcze przed pojawieniem się menopauzy postawić na odpowiednie przygotowanie. A jak mówi dr n. hum. Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i edukatorka seksualna, pierwsze kroki można podjąć już w okolicach 35 roku życia:

Lubię metaforę menopauzy jako zatrzymanego pociągu na stacji o tej nazwie. Jeśli nie określimy jej lokalizacji i zatrzymamy się zbyt gwałtownie, trudno nam będzie wyhamować, pojawi się stres i opór.  Menopauza to dobry czas na gruntowny przegląd stanu zdrowia i tego, co ma dla nas znaczenie przed dalszą podróżą w życie, dlatego warto przygotować się do tego momentu wcześniej i dać sobie prawo do korzystania ze wsparcia.

Już w okolicach 35 roku życia warto poruszyć temat premenopauzy ze swoim lekarzem prowadzącym- to pierwszy krok związany z oswajaniem tematu. Jeśli nasze mamy, babcie lub starsze siostry są spełnionymi dojrzałymi kobietami, to mamy szczęście, ponieważ rozmowy z nimi mogą być niezwykle wzmacniające.

Poza skorzystaniem z rodzinnych emocjonalnych zasobów (jeśli takie są) bardzo cenne jest znalezienie kręgu kobiet, które podchodzą do tej fazy życia rozwojowo i będą pozytywnie wpływać na naszą postawę wobec siebie. Rozpoczęcie własnej psychoterapii w tym czasie też może okazać się niezwykle owocną formą zadbania o siebie.

Rozmawiaj z partnerem i nie rezygnuj z seksu 

Menopauza to nie tylko sprawa kobieca, dlatego warto porozmawiać i przygotować na nadchodzące zmiany również partnera. Taki rodzaj wsparcia jest niezwykle istotny, a rozmów na ten temat nie należy się wstydzić. Dr n. hum. Alicja Długołęcka podkreśla, że w tym okresie niezwykle istotna jest wzajemna otwartość:

Menopauza to nie tylko sprawa kobiet. Jeśli żyjemy w związku, przechodzenie z jednej fazy życia w drugą i czułe zrozumienie tych procesów dotyczą obojga! Dlatego warto być uważną na siebie i partnera i nie „zamiatać pod dywan” trudnych emocji związanych ze  zmęczeniem, dezorientacją i niepokojem.

Zrozumienie i troska ze strony tej drugiej osoby może stanowić bezcenne wsparcie w tym kilkuletnim procesie zmian. Wzajemna otwartość jest nieodłącznym elementem bliskości, również erotycznej. Czułość, zaufanie i akceptacja zmian bardzo sprzyjają wejściu w nową, piękną fazę związku, w której może być dużo miejsca na większe zrozumienie i seksualną otwartość.

Menopauza z pewnością nie oznacza erotycznej emerytury, jest szansą na nowe otwarcie. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że seks ludzi dojrzałych pod każdym względem sprzyja zdrowiu!

Skutkuje dobrym ukrwieniem narządów w obrębie miednicy mniejszej, wzmacnia układ krążeniowy tak w ogóle, sprawia przyjemność, więc jest skorelowany z radością życia, a orgazmy wyzwalają wydzielanie oksytocyny, która działa więziotwórczo, czyli sprzyja budowaniu miłości w związku – podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

Miej przy sobie zestaw wsparcia

Aby w okresie menopauzy zapewnić sobie jak największy komfort w każdej sytuacji, dobrze jest mieć w torebce „zestaw wsparcia”. Na sytuację, w której doświadczamy nagłych uderzeń gorąca przydadzą się chusteczki nawilżane, mały dezodorant oraz bawełniany top na zmianę, tak aby móc pozbyć się uczucia dyskomfortu wywołanego nagłym wzrostem temperatury ciała.

W zestawie wsparcia nie może również zabraknąć kilku wkładek higienicznych lub podpasek. Warto mieć ze sobą również butelkę wody, a także  elementy, które pomagają nam w rozluźnieniu – np. gumę do żucia, odtwarzacz z ulubioną muzyką lub zdrową przekąskę. 

Dobrym rozwiązaniem będzie również dodanie do zestawu suplementu diety zawierającego ekstrakt z szafranu, który – stosowany regularnie – przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej, pomaga w relaksacji oraz utrzymaniu pozytywnego nastroju. Ekstrakt z szafranu znajduje się między innymi w suplemencie diety Jasnum Mood. 

Wpraw swoje życie w ruch

Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy samopoczucia i jest dobrym sposobem na zadbanie o kondycję. Dodatkowo, ruch wspomaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Aktywność fizyczna nie musi od razu oznaczać męczącego treningu na siłowni.

Warto postawić na takie ćwiczenia, które będą korzystne zarówno dla naszego ciała, jak  i możliwości zdrowotnych. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład walking. Trenowany wspólnie z bliskimi lub przyjaciółmi wpływa nie tylko na sprawniejsze działanie układu sercowo-naczyniowego. Wspólne ćwiczenia to także doskonały sposób na poprawę kondycji psychicznej.

Odkryj siebie na nowo!

Menopauza pojawia się w okresie, w którym dzieci dorastają, a kobieta może skupić większą uwagę na sobie i przyjrzeć się swoim potrzebom z odpowiednią uważnością. To dobry moment na pielęgnowanie swoich dawnych pasji lub odkrycie nowych. Prace w ogródku, zajęcia jogi, kurs języków obcych, gotowanie, a może robienie zdjęć?

Możliwości jest wiele! Najważniejsze, aby sprawiały radość, dawały poczucie satysfakcji i sprawiały, że nie zatrzymamy się w nowej codzienności. Bo zgodnie z hasłem marki Jasnum – menopauza to nie pauza.

Weź głęboki oddech i zrelaksuj się

W czasie menopauzy nasilają się takie objawy jak problemy ze skupieniem, brak motywacji czy apatia. Skutecznym sposobem na radzie sobie z tymi trudnościami są techniki relaksacyjne. Głęboki i uważny oddech koi nerwy, można wykonać go w każdym miejscu. Wystarczy na chwilę zamknąć oczy, rozluźnić ramiona i szyję, wygodnie się oprzeć i poświęcić kilka chwil na uspokojenie myśli.

Jeśli mamy taką możliwość, warto też włączyć muzykę relaksacyjną (lub mieć przy sobie słuchawki). Dobra dla wytchnienia będzie także kąpiel, zapalenie świecy o ulubionym zapachu lub wypicie aromatycznej herbaty.

6 rzeczy, które poprawią twoje samopoczucie w okresie menopauzy
Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code