10 zabaw, które pomogą zadbać o prawidłową postawę dziecka

0

Każdy rodzic na pierwszym miejscu stawia zdrowie swojego dziecka. Nie bez znaczenia jest tu sprawność czy kondycja fizyczna ale także prawidłowa postawa ciała dziecka, gdyż ma ona wpływ na sprawne i swobodne poruszanie się. U zdrowego dziecka zaburzenia postawy ciała mogą pojawić się przede wszystkim w wyniku niewłaściwych nawyków, przewagi siedzącego trybu życia oraz ograniczonej aktywności ruchowej. Z tego względu ważne jest, abyśmy zadbali o prawidłową postawę dziecka poprzez organizację mu takich zajęć, w których ćwiczy części ciała odpowiedzialne za prostą sylwetkę- plecy, barki, stawy.

W jaki sposób jednak pomóc w zachowaniu prawidłowej postawy u dziecka, gdy brak mu chęci na powtarzanie monotonnych ćwiczeń? Otóż sposób by poradzić sobie z tym problemem jest bardzo prosty, niema nic lepszego, jak połączenie przyjemnego z pożytecznym i zachęcenie dziecka do aktywności w formie zabaw gimnastycznych, które pomogą zadbać o jego prawidłową postawę.

drabinka-gimnastyczna-w-pokoju-dziecka-4
Drabinki gimnastyczne Benchk w pokoju dziecka
Zobacz https://benchk.com/

Bardzo pomocnym elementem, który doskonale nadaje się do kształtowania zdrowej postawy ciała, jest drabinka gimnastyczna. Firma BenchK oferuje bezpieczne, nowoczesne i designerskie drabinki drewniane, dedykowane dzieciom i młodzieży oraz dodatkowe akcesoria, zwiększające jej możliwości funkcjonalne oraz materace gimnastyczne.

Poniżej przedstawiamy 10 zabaw z użyciem drabinki gimnastycznej, które pomogą zadbać o prawidłową postawę dziecka:

1. Zabawa w kukułkę

Chyba każde dziecko kojarzy z bajki dawny zegar z charakterystyczną kukułką, która wyskakiwała z dziupli, gdy wybiła pełna godzina. Zachęćmy dziecko, by na moment stało się taką kukułką- poprośmy by usiadło po turecku, plecami dotykając drabinki, ściśle do niej przylegając. Ręce powinny być ułożone w skrzydełka a więc zgięte w łokciach, z dłońmi uniesionymi na wysokość barków tak, jakby naśladowały fruwanie ptaka. Na umówiony sygnał dziecko udaje kukułkę- mówiąc „kuku”, wysuwa głowę do przodu, po czym z powrotem ją cofa, pamiętając cały czas o tym, by proste plecy przylegały do drabinki. Dzięki temu ćwiczeniu dziecko wyrabia nawyk prawidłowego ustawienia głowy, fizjologicznego wypięcia kręgosłupa odcinka szyjnego oraz wzmacnia mięśnie łopatki.

2. Przeciąganie kotka

Każdy kotek przeciąga się gdy wstaje. Świetnie działa to na jego kręgosłup. Dziecko naśladuje zwierzę poprzez klęk podparty tyłem do drabinki w taki sposób, by stopy wspierały się o najniższy jej szczebel. Następnie wpierając się na rękach, naprzemiennie przestawia je w taki sposób, by oddalić się najpierw jak najdalej drabinki, a następnie wrócić. Zabawa ta pomoże odciążyć kręgosłup oraz rozciągnąć jego mięśnie.

3. Dźwig

Do tej zabawy użyć możemy woreczka z grochem, materiałowej piłeczki lub niewielkiego pluszaka. Dziecko kładzie się na plecach z głową tuż przy drabince. Jego nóżki to dźwig, który musi unieść dany przedmiot jak najwyżej. W tym celu dziecko chwyta stopami woreczek, piłkę lub pluszaka, po czym unosi nogi wysoko nad głowę tak, by dotknąć stopami drabinek oraz dbając o to, by przedmiot nie wypadł. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie brzucha, mięśnie kręgosłupa oraz sam kręgosłup.

4. Wahadło

Dziecko staje tyłem do drabinki, łapie się za szczebel na wyprostowanych rękach tak, by nie dotykać stopami podłoża, po czym wykonuje delikatny ruch wahadłowy- raz w jedną, raz w drugą stronę. Dodatkowym utrudnieniem może być tu utrzymanie pomiędzy stopami piłki lub innego przedmiotu. Zabawa ta wpływa pozytywnie na kręgosłup oraz jego mięśnie.

5. Sprytna małpka

Dziecko będzie teraz zwinną małpką, która wspina się po szczeblach drabinki. Jest to nic innego, jak wchodzenie i schodzenie po drabinie w różnym tempie. Zabawa ta wpływa na zachowanie równowagi, a tym samym przyczynia się do prawidłowej postawy ciała poprzez prosty kręgosłup i wzmocnione mięśnie barków.

6. Zwis leniwca

Już po samej nazwie można się domyślić, że nie jest to zbyt wymagająca zabawa. Polega na tym, że dziecko staje tyłem do drabinki, oburącz chwyta drążek na takiej wysokości, by nie dotykać stopami podłogi i zwisa jak leniwiec przez kilka chwil. Tak proste ćwiczenie doskonale wpływa na kręgosłup, mięśnie grzbietu i ramion.

7. Ciało w łuk

Dziecko staje na drugim szczeblu drabinki, odwrócony do niej tyłem i chwyta się rękoma szczebla nad głową. Na nasze hasło „ciało w łuk”, dziecko wysuwa brzuch do przodu, prostując jednocześnie nogi i ręce. Ciało w tej pozycji wygląda jak łuk. Ćwiczenie doskonale wzmacnia mięśnie kręgosłupa oraz lędźwi.

8. Sprytna foka

Każda foka lubi piłki. W tej zabawie dziecko kładzie się na brzuchu, wspierając stopy o najniższy szczebel drabinki. W dłoniach trzyma piłkę, którą musi podnieść jak najwyżej, tak jak foka na nosie, unosząc zarówno ręce, jak i odrywając klatkę piersiową od podłoża.

9. Tarzan

Które dziecko nie chciałoby być jak tarzan? Przecież każde dziecko uwielbia wspinaczki, huśtawki, kołysania. Do tej zabawy potrzebne będą kółka gimnastyczne. Dziecko chwyta się obiema rękami kółek (pamiętajmy o pokazaniu wcześniej dziecku prawidłowego chwytu), po czym wymachując nogami wprawia ciało w ruch, bujając się jak tarzan wśród lian do przodu i do tyłu. Zabawa ta pozwala rozciągnąć mięśnie kręgosłupa.

10. Bociek

Bociany są jednymi z najbardziej charakterystycznych ptaków w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na swoją postawę- często stoją na jednej nodze. Zabawa ta polega na naśladowaniu bociana- dziecko staje bokiem do drabinki, chwyta się jedną ręką szczebla na wysokości klatki piersiowej, po czym unosi jedną nogę do góry i próbuje utrzymać równowagę. Podobne ćwiczenie wykonuje na drugą nogę. Trudniejszą wersją ćwiczenia będzie dodatkowe ugięcie nogi w kolanie, oczywiście tej, na której obecnie się wspieramy. Zabawa ta wpływa pozytywnie na umiejętność zachowania równowagi, prostej sylwetki oraz ćwiczy mięśnie kręgosłupa.

drabinka-gimnastyczna-w-pokoju-dziecka-glowne
10 zabaw, które pomogą zadbać o prawidłową postawę dziecka
5 (100%) Głosy: 4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code